14 березня 2017 року Житомир Справа № 806/827/17
Категорія 5.1.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,-
Управління Держпраці у Житомирській області звернулось до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Позивач подав клопотання, в якому просить звільнити його від сплати судового збору. В обґрунтування зазначає, що Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, утвореним у межах граничної чисельності державних службовців та працівників цього центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, а тому відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" має пільги щодо сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України "Про судовий збір".
Так, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій статті 8 Закону України "Про судовий збір".
Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, наведено у статті 5 Закону.
Згідно зі пунктом 20 частини 1 вказаної статті, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що пунктом 20 частини 1 статті 5 Закону від сплати судового збору звільнено саме центральний орган, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб є Державна служба України з питань праці (Держпраці) (п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96).
Управління Держпраці у Житомирській області, згідно зі Положенням про Управління Держпраці у Житомирській області, затвердженим наказом Держпраці України від 13.05.2015 № 22, є територіальним органом Державної служби України з питань праці.
За наведених обставин, суд вважає, що посилання позивача на п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону як на підставі звільнення від сплати судового збору є безпідставними, оскільки на територіальні органи Держпраці пункт 20 частини першої статті 5 Закону не поширюється.
Крім того, суд звертає увагу на те, що за правилами частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отож, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цих нормах дій є майновий стан заявника. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу - платника судового збору.
Позивач звертаючись до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору жодних аргументів і доказів, які б свідчили про скрутне матеріальне становище, зокрема, відсутність достатніх коштів на рахунках для оплати судового збору, в клопотанні наведено не було та до нього не додано.
За таких обставин, підстави для звільнення від сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 88, 160 КАС України, суддя -
Відмовити Управлінню Держпраці у Житомирській області в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.А.Шуляк