14 березня 2017 року Житомир Справа № 806/821/17
Категорія 3.7.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши у адміністративну справу за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення 4001,07 грн.,-
Державна служба України з безпеки на транспортів звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 4001,07 грн. за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Позивач в позовній заяві просить відстрочити сплату судового збору. В обґрунтування вказаного зазначив, що Державна служба України з безпеки на транспорті фінансується з бюджету України, а відповідно до кошторису Укртрансбезпеки на січень 2017 року "Інші видатки", за якими здійснюється оплата судового збору, коштів не вистачає.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України "Про судовий збір".
Так, суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій статті 8 Закону України "Про судовий збір". Підставою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони.
Зазначене положення кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 484-VIII від 22.05.2015 року, Кабінет Міністрів України зобов'язав забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Позивачем, в порушення ч.1 ст.71 КАС України, ч.2 ст.106 КАС України, не надано до суду жодних доказів на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за поданий ним позов у встановлений законом порядку, а наведені ним обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору.
За таких обставин, підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні.
Керуючись ст.ст. 88, 160, 165 КАС України, суддя -
В задоволенні клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Л.А.Шуляк