(про залишення без руху позовної заяви)
14 березня 2017 року Житомир Справа № 806/824/17
Категорія 5.1.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Липа В.А., розглянувши позовну заяву Управління Держпраці у Житомирській області до Комунального підприємства Андрушівської міської ради Андрушівкаблагоустрій про застосування заходів реагування,-
Управління Держпраці у Житомирській області звернулося до суду з позовом в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства Андрушівської міської ради Андрушівкаблагоустрій.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність його вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку, що він не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Однак, позивачем не додано до позовної заяви квитанції про сплату судового збору.
Разом з тим, позивачем до позовної заяви додано клопотання про звільнення його від сплати судового збору. Клопотання мотивоване тим, що Законом України від 06.12.2016 р. №1774-VIII було внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема, частину 1 статті 5 вказаного Закону було доповнено п.18-20 в частині пільг щодо сплати судового збору.
Тому, оскільки Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та з метою захисту конституційних прав громадян на належні, здорові та безпечні умови праці та недопущення настання нещасного випадку або аварії на виробництві просить звільнити від сплати судового збору.
Розглянувши зазначене клопотання, суд дійшов висновку про відсутність, станом на момент звернення, підстав для його задоволення.
Так, пунктом 20 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинній на момент звернення з позовом до суду) встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п.7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Житомирській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 13.05.2015 року №22 Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом Держаної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
З вищенаведених норм вбачається, що позивач не звільнений від сплати судового збору на підставі п. 20 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки є територіальним органом Держпраці, який не включений в перелік звільнених від сплати судового збору.
За правилами частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як вбачається із наведеної норми, єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Попри це, позивач не обґрунтував заявлене клопотання та не надав суду жодних доказів на підтвердження обставин, наявність яких унеможливлює сплату судового збору.
Таким чином, суд не вбачає підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Між тим, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем пред'явлено вимогу немайнового характеру.
Пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 (у редакції, чинній на момент звернення до суду з відповідною позовною заявою, далі - Закон), встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” від 21.12.2016 р. № 1801-VIII визначено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01.01.2017 року становить 1600, 00 грн.
Зважаючи на зазначене, позивачеві за подання до суду даного позову, з урахуванням позовних вимог, необхідно було сплатити судовий збір у сумі 1600,00 грн.
Отже, поданий адміністративний позов не відповідає вимогам, передбаченим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
З огляду на вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду доказу сплати судового збору в сумі 1600,00 грн. на рахунок Житомирського окружного адміністративного суду за такими реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у м.Житомирі; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - ГУДКСУ у Житомирській області; код банку отримувача (МФО) - 811039; рахунок отримувача - 31213206784002; код класифікації доходів бюджету - 22030101. Призначення платежу: судовий збір, за позовом ___________ (назва позивача, код ЄДРПОУ), Житомирський окружний адміністративний суд (рахунок отримувача - 31213206784002, код ЄДРПОУ - 34854954, код класифікації доходів бюджету 22030101).
Керуючись ст.106,108,165,186 КАС України, суддя, -
В задоволенні клопотання Управління Держпраці у Житомирській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Залишити позовну заяву Управління Держпраці у Житомирській області без руху.
Надати строк для усунення недоліків до 29 березня 2017 року
Якщо в даний строк недоліки, які зазначені в ухвалі, не будуть усунуті, позовна заява буде повернута позивачу .
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.А. Липа