06 березня 2017 року Житомир справа № 806/489/17
категорія 2.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черняхович І.Е.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій неправомірними, зобов'язання надати повну інформацію на звернення від 23 грудня 2016 року,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати неправомірними дії (бездіяльність) Військової частини НОМЕР_1 в частині ненадання повної інформації на звернення від 23.12.2016;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати повну інформації на звернення від 23.12.2016.
В обґрунтування позову зазначає, що 23.12.2016 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 із Запитом про надання публічної інформації від 23.12.2016, на яке відповідачем було надано відповідь за вих. №951 від 30.12.2016. На думку позивача, відомості, зазначенні у відповіді, в повній мірі не надають інформації щодо вимог, викладених у звернені від 23.12.2016. У зв'язку з чим, позивач звернувся вдруге із зверненням від 12.01.2017, але відповіді не отримав. Позивач вважає, що дані обставини порушують його права та законні інтереси, відтак звернувся до суду за їх захистом.
Розгляд справи проведено у письмовому провадженні у відповідності до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, об'єктивно та неупереджено дослідивши докази, які мають юридичне значення у вирішенні справи, суд встановив наступне.
23 грудня 2016 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Військової частини НОМЕР_1 з запитом про надання публічної інформації. Зокрема, позивач просив сповістити, чи дійсно старший сержант ОСОБА_3 є військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_1 та підлеглим командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України полковника ОСОБА_4 . Також позивач просив провести перевірку (службове розслідування) відносно неправомірних дій підлеглого ОСОБА_3 та надіслати засвідчені документи, які підтверджують повноваження представника Національної гвардії України ОСОБА_3 , що він був при виконанні службових обов'язків о 10:00 годині 23.12.2016 за адресою: АДРЕСА_1 та сповістити про заходи впливу на неправомірні дії підлеглого ОСОБА_3 , а також надіслати рекомендованим листом засвідчену копію відомостей про доходи, майно, витрати (копію декларації з дозволеними відомостями) підлеглого ОСОБА_3 , який не має моральних обмежень (а.с. 4).
На вказане звернення позивачу надано відповідь, якою повідомлено про те, що згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 23.12.2016 №270 старший сержант за контрактом ОСОБА_3 23.12.2016 виконував обов'язки начальника поста ПО №58/3 Житомирської місцевої прокуратури на підставі договору з прокуратурою Житомирської області від 18.12.2016 №4 та наказу командира військової частини 30.12.2015 № 400. Крім того, зазначено, що зі старшим сержантом ОСОБА_3 проведено бесіду щодо дотримання ввічливості та службового етикету та проведено службову перевірку (а.с. 4 на звороті).
Однак, позивач вважає, що інформація, надана відповідачем, є неповною, а тому просить суд зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати повну інформацію за зверненням від 23.12.2016.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996, № 393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939 - VI (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Приписами частини 1 статті 7 Закону №393/96-ВР передбачено, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Частинами 1 та 4 статті 15 Закону № 393/96-ВР встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що відповідачем надано повну інформацію на запит від 23.12.2016 відносно того, чи дійсно старший сержант ОСОБА_3 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та є підлеглим командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України полковника ОСОБА_5 .
У п. 2 Запиту заявник просить провести перевірку (службове розслідування) відносно ОСОБА_3 ..
У матеріалах справи міститься копія матеріалів службового розслідування по факту звернення Гніденка А.О. в інтересах ОСОБА_1 ..
Отже, відповідачем було проведено перевірку (службове розслідування) відносно неправомірних дій підлеглого ОСОБА_3 в межах запиту від 23.12.2016 та у відповіді від 30.12.2016 за вих. №951 повідомлено заявника про заходи впливу на неправомірні дії підлеглого ОСОБА_3 ..
Щодо запитуваної інформації про надіслання засвідчених документи, які підтверджують повноваження представника Національної гвардії України Ходаківського І.І., що він був при виконанні службових обов'язків о 10:00 годині 23.12.2016 за адресою: вул. Черняхівського (Чуднівська) 2 , суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Статтею 1 Закону України, від 02.10.1992, № 2657-XII "Про інформацію" визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
У п. 1.1. Постанови Пленум Вищого адміністративного суду, від 29.09.2016, №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" зазначено, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях:
- уся інформація, що перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень, тобто органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (пункт 1 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI);
- інформація щодо використання бюджетних коштів юридичними особами, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим (пункт 2 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI);
- інформація, пов'язана з виконанням особами делегованих повноважень суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг (пункт 3 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI);
- інформація щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них, якщо йдеться про суб'єктів господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями (пункт 4 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI);
- інформація про стан довкілля; якість харчових продуктів і предметів побуту; аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
- інша інформація, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідна інформація) (частина друга статті 13 Закону N 2939-VI).
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 6 Закону №2939-VI, інформацією з обмеженим доступом є: службова інформація.
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба - державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Разом з тим, заявник у Запиті від 23.12.2016 просить надати засвідчені документи, які підтверджують повноваження представника Національної Гвардії України Ходаківського І.І., тоді як запит на надання публічної інформації за своїм змістом є проханням повідомити певні відомості, які не відносяться до інформації з обмеженим доступом, розпорядником яких є військова частина НОМЕР_1 .
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач надав позивачу інформацію в тому обсязі, який не заборонено законодавством України.
Щодо вимоги позивача, викладеної у Запиті від 23.12.2016, що стосується надіслання рекомендованим листом засвідченої копію відомостей про доходи, майно і витрати старшого сержанта ОСОБА_3 , крім відомостей, до яких законом обмежено доступ, суд вважає, що дана позовна вимога не суперечить закону та підлягає виконанню, з огляду на наступне.
Відповідно до частини шостої статті 6 Закону N 2939-VI не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону.
Приписами абзацу четвертого частини першої статті 47 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що інформацією з обмеженим доступом та такою, що не підлягає відображенню у відкритому доступі, є зазначені у декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт).
Таким чином, не є конфіденційною інформація з декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону України "Про запобігання корупції".
Враховуючи викладене суд вважає, що відповідачем неправомірно не надано заявнику інформацію з декларації про доходи, майно та витрати старшого сержанта ОСОБА_3 .
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати інформацію на звернення від 23.12.2016, а саме: надіслати ОСОБА_1 рекомендованим листом копію інформації з декларації про доходи, майно та витрати (з виключенням інформації з обмеженим доступом та інформації, що не підлягає відображенню у відкритому доступі) старшого сержанта ОСОБА_3 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович