10 березня 2017 року Справа № 803/207/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Маневицької райспоживспілки про застосування заходів реагування,
Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - Держекоінспекція у Волинській області) звернулася з позовом до Маневицької райспоживспілки про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) шляхом призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - твердопаливних котлів марки КМЧ та VIAGRUS до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Держекоінспекцією у Волинській області проведена планова перевірка Маневицької райспоживспілки дотримання вимог природоохоронного законодавства, якою встановлено, що опалення адмінприміщення райспоживспілки, яке розташоване в смт. Маневичі, вул. 100-річчя Маневич, 2, здійснюється твердопаливним котлом КМЧ, опалення торгового центру «Україна», який розміщений в смт. Маневичі по вул. Горького, 7, здійснюється твердопаливним котлом VIAGRUS. Проте, експлуатація вказаних стаціонарних джерел здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
На адресу суду 06 березня 2017 року надійшли письмові заперечення відповідача, в яких він вказує, що позивачем був винесений припис від 10 лютого 2017 року про усунення порушень природоохоронного законодавства, відповідно до якого Маневицькій райспоживспілці встановлено строк для усунення вказаних порушень до 10 серпня 2017 року. Держекоінспекція у Волинській області звернулася з позовом до суду до спливу терміну, наданого відповідачу для усунення порушень вимог законодавства, тому відсутні підстави у примусовому порядку застосовувати до відповідача такі заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) як призупинення експлуатації твердопаливних котлів марки КМЧ та VIAGRUS до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Крім того, відповідач вказує, що на даний час Маневицькою райспоживспілкою у зв'язку із значним підвищенням температури атмосферного повітря експлуатація котлів призупинена і вживаються заходи для усунення порушень природоохоронного законодавства.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що Держекоінспекцією у Волинській області на підставі наказу від 01.01.2017 року №8 та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Маневицькою райспоживспілкою від 31.01.2017 року №27 проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якого складено акт від 10.02.2017 року.
Перевіркою встановлено, що опалення адмінприміщення райспоживспілки, яке розташоване в смт. Маневичі, вул. 100-річчя Маневич, 2, здійснюється твердопаливним котлом КМЧ, опалення торгового центру «Україна», який розміщений в смт. Маневичі по вул.. Горького, 7, здійснюється твердопаливним котлом VIAGRUS. Проте, експлуатація вказаних стаціонарних джерел здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням вимог статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Судом також встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення від 10.02.2017 року №001489 голову правління Маневицької райспоживспілки Ковальчук Мирославу Петрівну визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 238,00 грн.
Крім того, Держекоінспекцією у Волинській області винесено припис від 10.02.2017 №000630, яким визначено дії, які необхідно вчинити для усунення порушень екологічного законодавства, зокрема, пунктом 1 зобов'язано Маневицьку райспоживспілку до 10.02.2017 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Згідно із частиною першою статті 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року №2707-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.
Відповідно до частини першої статті 10 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Як передбачено частиною п'ятою статті 11 вказаного Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (з наступними змінами та доповненнями) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 10.02.2017 року винесено припис про усунення порушень природоохоронного законодавства №000630, яким відповідача зобов'язано усунути виявлені за результатами перевірки порушення та надано строк до 10.08.2017 року.
Згідно з вимогами частини восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
При цьому позивач звернувся з даним позовом до суду до спливу термінів, наданих Маневицькій райспоживспілці для усунення порушень вимог законодавства.
Таким чином, з огляду на наведене, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Волинській області відсутні.
Керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Дмитрук