Україна
02 липня 2009 р. справа № 2а-8831/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю представника позивача Агаркової А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 1717,00грн.,
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 1717,00грн., мотивуючи свої вимоги тим , що згідно свідоцтва про державну реєстрації виконавчого комітету Донецької міської ради ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець та відповідно до законодавства, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, в ході здійснення підприємницької діяльності утворилась заборгованість перед бюджетом.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав аналогічні пояснення викладеним у позовній заяві, та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, заяв про відкладення розгляду справи не надходило.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_2 зареєстровано як фізична особа-підприємець на підставі рішення виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області, та перебуває на обліку в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька /а.с.7/.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є :здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також проведення відповідних перевірок та встановлення фактів порушення податкового законодавства відноситься до компетенції органів.
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Станом на травень 2009 року за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість у розмірі 1717,00грн., яка виникла наступним чином.
На підставі ст.11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька було проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, про що складено відповідний акт №447/0566000011/23-1 від 05.02.08р. /а.с.10-12/.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг), у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Крім того, згідно до п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на суму проведеної операції.
Згідно п.6 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх використання.
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності , які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції визначені ст.17-24 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Невиїзною документальною перевіркою (акт від 05.02.08р.) встановлено порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в частині не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки через реєстратор розрахункових операцій, не видача розрахункового документу покупцю, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій з сумою, яка зазначена в денному звіті РРО, відсутність зберігання використаних книжок протягом трьох років після їх закінчення.
За результатами перевірки до підприємства-боржника були застосовані штрафні (фінансові) санкції та винесене рішення №2301/0/23-1-2383516440 від 10.04.08 р. на суму 1717,00грн/а.с.8/.
Зазначене податкове рішення фізичною особою підприємцем не оскаржувалося, тому вважається узгодженим.
Несплата відповідачем заборгованості перед бюджетом порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу.
Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 1717,00грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись п.п.3.1.1 п.3.1 ст. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», п.11 ст.ст.2,4,10 Закону України «Про державну податкову службу», ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
Позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 1717,00грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1) на користь державного бюджету ( на р/р 31118104700008,, код платежу 21080900, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області код ЄДРПОУ 34687187) суму заборгованості зі збору з фінансових санкцій у сумі 1717(одна тисяча сімсот сімнадцять)грн. 00коп.
Повний текст постанови виготовлено 7 липня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.