Постанова від 23.04.2009 по справі 10060/08/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2009 р. справа № 2а-10060/08/0570

час прийняття постанови: 14:20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Горб О.Ю.

Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Бекасовой Олени Сергіївні (м. Маріуполь)

до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області

про визнати протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії

за участю сторін: представник позивача - Пасюра Ю.В. дов. від 26.06.08 р.

представник відповідача - Гаврилогла К.М. за дов. від 11.09.08 р.

Бекасова Олена Сергіївна (надалі позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області (надалі відповідач) про визнання неправомірною відмови відповідача в призначенні пенсії, зобов'язання відповідача призначити пенсію та здійснити її виплату, а також стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 5000 грн.

Заявою від 08.07.2008 року позивач змінила позовні вимоги та просить суд визнати неправомірною відмову відповідача в призначенні пенсії, зобов'язати відповідача призначити пенсію та здійснити виплату непризначеної та невиплаченої пенсії, а також стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 5000 грн.

Заявою від 25.02.2009 року позивач змінила предмет спору та просить суд визнати протиправним рішення відповідача у формі протоколу № 168 від 25.04.2007 року про відмову у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чернобильській АЕС та зобов'язати відповідача призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку з 25.01.2007 року.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Відмову відповідача вона вважає протиправною, оскільки довідка, на яку посилається відповідач, є лише підставою для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чернобильської АЕС. Єдиним документом, який підтверджує її статус громадянина, який постраждав від аварії на Чернобильської АЕС і який надає їй право на отримання пільг, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення спірної пенсії, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чернобильської АЕС у 1987 році. Цей документ має відмітку про його перереєстрацію. До того ж, відповідач відмовив не їй, а Бекасовой Олені Григорівні.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на наступне. У пенсійній справі позивача відсутні первісні документи із зазначенням кількості відпрацьованих календарних днів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі картки-особового рахунку за 1987 р. не можливо визначити скільки днів вона відпрацювала в зоні відчуження ЧАЕС. Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач повинна надати довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122. Відповідач також зазначає, що у спірному протоколі була допущена помилка щодо по-батькові позивача, яка була виправлена належним чином. Додатково відповідач повідомив суд, що 27.10.2008 року позивач знову звернулася із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учасник ЧАЕС. До наданих нею матеріалів вже була додана необхідна довідка за № 17/196 від 20.08.2008 року і цього разу їй була призначена та виплачується пенсія у розмірі 658,95 грн.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін суд -

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2007 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, яка зареєстрована за № 168.

Відповідно до протоколу № 168 від 25.04.2007 року позивачеві відмовлено у призначені вказаної пенсії у зв'язку з відсутністю необхідних документів, які видані тією організацією, де безпосередньо виконувалися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме відсутня довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач не погодилась з таким рішенням та оскаржила його до суду.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( надалі Закон) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. На виконання цієї вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був розроблений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846. Цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема встановлює перелік документів, які повинні надаватися для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку особам, які були учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно п. 7 цього порядку до заяви про призначення пенсії додається, крім інших документів, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122.

Матеріалами справи встановлюється, що під час подання документів на призначення пенсії, така довідка у поданих документах була відсутня.

Суд не приймає посилання позивача на те, що для призначення вказаної пенсії достатньо лише посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чернобильської АЕС, яке підтверджує її статус громадянина, який постраждав від аварії на Чернобильської АЕС і яке надає їй право на отримання пільг, з огляду на наступне.

Як вже зазначалося, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» лише визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які визначають порядок призначення пенсій є спеціальними по відношенню до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно призначення пенсій проводиться у порядку встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Матеріалами справи також встановлюється, що 27.10.2008 року позивач знову звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учасник ЧАЕС. І цього разу до наданих нею матеріалів вже була додана довідка за № 17/196 від 20.08.2008 року. І оскільки, цього разу позивач надала повний перелік необхідних документів, їй відповідачем була призначена пенсія у розмірі 658,95 грн., яка виплачується.

Таким чином, у даному випадку права позивача на отримання вказаної пенсії не порушені, а дії відповідача повністю відповідають вимогам діючого законодавства.

З огляду на зазначене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846, ст. ст. 1-3, 7-12, 17, 69-72, 87-98, 122-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Постанову підписано 28 квітня 2009 р.

Суддя Наумова К.Г.