73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"30" липня 2010 р. 16 год.40 хв.Справа № 2-а-1386/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Гричановська А.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, вказавши на те, що ревізорами під час перевірки до акта внесено інформацію про зберігання у кафе алкогольних напоїв. Проте, алкогольні напої, інформація про які внесена до акта, були придбані позивачем для особистого вжитку і зберігались у приміщені кафе до вечора.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позову, оскільки під час перевірки складено акт від 18.01.2010 р., в якому зафіксовано зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання. За дане порушення до позивача обґрунтовано застосовано штрафні санкції на суму 1700 грн.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, який займається організацією громадського харчування.
Діяльність він здійснює у кафе «От заката до рассвета» за адресою: м. Херсон, вул. Будьоного, 14 а.
Судом встановлено, що 18 січня 2010 року головними державними податковими інспекторами-ревізорами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ФОП ОСОБА_1 у кафе за адресою: м. Херсон, вул. Будьоного, 14 а.
Перевірка проводилась на підставі плану перевірок СГ відділом контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб на січень 2010р., затвердженого в.о. начальника ДПІ у м. Херсоні та направлення на перевірку № 20/237 від 11.01.2010 р., реквізити якого занесені до акту перевірки, за своєю формою це направлення відповідає тим вимогам законодавства, які до нього пред'являються.
Перевірка проведена у присутності бармена ОСОБА_5, якій було вручено направлення на перевірку, що підтверджується її особистим підписом.
За результатами перевірки було складено акт № 027/21/03/23/НОМЕР_1 від 18.01.2010 р.
Згідно акту перевірки встановлено зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
За даним актом перевірки державною податковою інспекцією у м. Херсоні 05.02.2010р. прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 на суму 1700 грн. за порушення ст. 15 ОСОБА_6 № 481/95.
Стаття 15 ОСОБА_6 № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. передбачає, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру місць зберігання.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджений наказом ДПА України від 28.05.2008р. № 251 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1.1 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 р. за N 670/6958 (далі - Порядок), Єдиний державний реєстр місць зберігання - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Пункт 2.1 Порядку, у редакції до 23.10.2009 р., визначав, що внесення відомостей до Єдиного реєстру передбачалося при наявності місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, відокремлених від роздрібної торгівлі.
Наказом ДПА України від 07.09.2009 р. № 489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02.10.09 р. за № 924/16940, внесено зміни до Порядку та передбачено внесення до Єдиного реєстру всіх місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів, шляхом подання заяви до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання. Вищезазначені зміни вступили в силу з моменту опублікування - з 23.10.2009 р.
Статтею 15 ОСОБА_6 № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. визначено, що внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання. До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви.
Відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру передбачена абзацом 9 ч. 2 ст. 17 ОСОБА_6 № 481/95 ВР наступає через застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів -100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Суд не приймає до уваги твердження позивача, що алкогольні напої, що зберігались у приміщенні кафе, належали йому особисто із наступних підстав.
Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4- ревізори ДПІ у м. Херсоні, суду пояснили, що прийшовши на перевірку, вони придбали у бармена 100 гр. коньяку. Потім представились, пред'явили посвідчення та направлення на проведення перевірки. На барній стойці знаходились пляшки із алкогольними напоями, ціна яких була зазначена у меню.
Дана інформація була внесена до акту перевірки, який бармен ОСОБА_5 підписала без зауважень.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_7 пояснив, що у день перевірки, він разом із позивачем придбав алкогольні напої для святкування свого дня народження увечері у кафе позивача. Алкогольні напої він завіз до кафе, щоб вони там зберігались до вечора. Алкогольні напої були упаковані та знаходились у приміщені кафе за барною стойкою на підлозі.
Суд не приймає до уваги дані покази свідка, оскільки вони не спростовують факт реалізації алкогольних напоїв ревізорам барменом.
За таких обставин суд вважає правомірним застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного реєстру.
ОСОБА_6 України від 20.05.2010р. № N 2275-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 15 ОСОБА_6 № 481/95 ВР від 19.12.1995 р. доповнено частиною 36 - суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
ОСОБА_6 набрав законної сили 16.06.2010р. із моменту його опублікування у газеті “Голос України" № 109.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) - положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Такого висновку КСУ дійшов у зв'язку із наступним.
В Конституції України стаття 58 міститься у розділі II "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина", в якому закріплені конституційні права, свободи і обов'язки насамперед людини і громадянина та їх гарантії.
Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Оскільки штрафні санкції до позивача застосовані у зв'язку із його діяльністю як суб'єкта підприємницької діяльності і не стосується його особисто як людини і громадянина, а також у зв'язку із тим, що закон від 20.05.2010р. № N 2275-VI, яким змінено підстави для визнання дій протиправним, не містить прямої вказівки на його зворотню дію в часі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв у місці, не внесеному до Єдиного реєстру.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суду, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 серпня 2010 р..
Суддя Морська Г.М.
кат. 2.11.9