73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"08" липня 2010 р. Справа № 2-а-14208/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області - ОСОБА_1,
фізичної особи-підприємця - ОСОБА_2,
представника фізичної особи-підприємця - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання неправомірним рішення про застосування штрафних санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у Генічеському районі Херсонської області звернулася із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якому просить стягнути заборгованість по фінансовим санкціям у розмірі 2546,25 грн.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонській області, в якому просить визнати незаконним рішення № НОМЕР_1 від 28.07.2009 р. про застосування фінансових санкцій.
Ухвалою суду від 05 травня 2010 року вказані адміністративні справи були об"єднані в одне провадження для спільного розгляду.
Представник державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі просив їх задовольнити, мотивуючи це тим, що на підставі направлення на перевірку посадовими особами державної податкової служби було проведено перевірку у барі "Троянда", який належить ОСОБА_2 За результатами перевірки складено акт від 14.07.2009 р., в якому зафіксовано невідповідність готівкових коштів у сумі 509,25 грн., чим порушено дотримання вимог п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за що передбачена відповідальність у п"ятикратному розмірі невідповідності. Факт невідповідності готівкових коштів підтверджується актом перевірки та описом готівкових коштів, які склала власноруч бармен бару. На підставі ст.22 даного Закону до ОСОБА_2 правомірно застосовано фінансову санкцію у розмірі 2546,25 грн. (509,25 х 5 = 2546,25 грн.), яку просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 та її представник просили відмовити в задоволенні позову державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області та визнати незаконним рішення № НОМЕР_1 від 28.07.2009 р. про застосування фінансових санкцій, оскільки працівниками податкової служби були перераховані кошти, які належали двом суб"єктам підприємницької діяльності - ОСОБА_2 та ОСОБА_4, що здійснюють свою діяльність в одному приміщенні та уклали між собою договір поруки від 01.04.2009 р., згідно якого бармен ОСОБА_2 приймає кошти за продукцію ОСОБА_4, які передає останній. Сума, яка вказана державною податковою інспекцією як невідповідність готівкових коштів - 509,25 грн. належала ОСОБА_4, що підтверджується накладною, і знаходилася окремо від коштів ОСОБА_2
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили, що вони проводили перевірку у барі "Троянда". Бармен самостійно перерахувала кошти та склала опис готівкових коштів. В результаті перевірки виявлено невідповідність готівкових коштів у сумі 509,25 грн., так як на місці проведення розрахунків знаходилося 615 грн., а згідно денного звіту РРО - 105,75 грн. Вся сума знаходилася на місці проведення розрахунків.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 14.07.2009 р. працівниками податкового органу на підставі направлення на перевірку від 21.07.2009 р. № 966/237 та згідно плану перевірок СГ відділом контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб з 01.07.2009 р. по 31.07.2009 р., затвердженого наказом ДПА у Херсонській області від 24.06.2009 р. № 182, в присутності бармена ОСОБА_7 проведена перевірка за додержанням суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у барі "Троянда", який розташований за адресою: Херсонська область, м.Генічеськ, пр.Миру, 24, що належить ФОП ОСОБА_2
За результатами перевірки складено акт від 14.07.2009 р. (бланк № 001118), в якому зафіксовано порушення вимог п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не забезпечено відповідність готівкових коштів у сумі 509,25 грн.
За даним актом перевірки державною податковою інспекцією у Генічеському районі Херсонської області прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 на суму 2546,25 грн. за порушення п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі з Закон № 265/95-ВР), на порушення якого посилається державна податкова інспекція у Генічеському районі Херсонської області, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно зі ст.22 цього Закону № 265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
В акті перевірки зазначено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 615 грн., сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО складає 105,75 грн., невідповідність складає 509,25 грн.
Допитана по даному факту свідок ОСОБА_7 пояснила, що працює барменом у ОСОБА_2 У даному приміщення здійснюють підприємницьку діяльність дві особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 Згідно договору поруки від 01.04.2009 р. вона отримує кошти за розрахунки щодо послуг, які надає ПП Мясникова, які передає останній, так як вона сплачує єлиний податок і працює без касового апарату. Кошти за розрахункові операції за послуги, що надає ПП ОСОБА_2, проводить через РРО. У день, коли проводилася перевірка, кошти у сумі 105,75 грн., які належали ОСОБА_2, були поведені через РРО. Решта коштів належала ОСОБА_4 і лежали окремо в коробці. Перевіряючи сказали перерахувати всі кошти, що вона і зробила. Тобто, порахувала кошти і ОСОБА_2 і ОСОБА_4
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснила, що нею укладено договір поруки з ОСОБА_2, згідно якого бармен ОСОБА_2 - ОСОБА_7 отримувала кошти за реалазацію її продукції, які потім передавала їй, так як вона сплачує єдиний податок. Її кошти знаходилися окремо від коштів ОСОБА_2 Коли прийшли перевіряючи вона вказала їм на те, що частина грошей, які перерахувала бармен, належать ПП Мясниковій. В цей час вона виписувала накладну на реалізовану продукцію, яку перевіряючі не захотіли дивитися.
Відповідно до договору поруки від 01.04.2009 р. повіренний (ПП ОСОБА_2М.) зобов"язується від імені і за рахунок довірителя (ПП ОСОБА_4С.) здійснювати наступні юридичні дії: укладати з клієнтами договір на таких умовах - на послуги громадського харчування з правом отримання належної довірителю готівкових коштів від клієнтів за послуги громадського харчування.
З наданої свідком ОСОБА_4 накладної № 1650 від 14.07.2009 р. слідує, що за реалізацію продуктів харчування нею отримано 509,25 грн., тобто, вказана сума, яку зазначено ревізорами як невідповідність готівкових коштів ПП ОСОБА_2, що повністю підтверджує показання свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_4 стосовно належності даної суми коштів ПП ОСОБА_4
На підставі наданих сторонами доказів суд приходить до висновку, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 дотрималася вимог законодавства щодо відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО, оскільки при прийнятті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" державною податковою інспекцією у Генічеському районі Херсонської області не було враховано специфіку договору поруки від 01.04.2009 р.
Таким чином, спірне рішення державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області № НОМЕР_1 від 28.07.2009 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР не може вважатися законним та обґрунтованим.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання неправомірним рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити.
Визнати неправомірним рішення державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області № НОМЕР_1 від 28.07.2009 р. про застосування штрафних санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 липня 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 2.11.8