73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
02 липня 2010 р. Справа № 2-а-2674/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління у справах захисту прав споживачів в Херсонській області про захист порушених конституційних та законних прав,
встановив:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся з позовом до управління у справах захисту прав споживачів в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить здійснити захист порушеного права, визначеного ст.ст.32, 55, 63 Конституції України, ст.31 Закону України "Про інформацію", від порушень з боку управління у справах захисту прав споживачів в Херсонській області шляхом скасування постанови про накладення стягнень передбачених ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 11 березня 2010 року.
Свої вимоги мотивує тим, що від державного виконавця отримав постанову про накладення стягнень передбачених статтею 23 Закону України "Про захист прав споживачів" від 11 березня 2010 року за № 73, згідно якої на позивача накладено штраф у розмірі 2629,02 грн. за створення перешкод службовими особами спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у проведенні перевірки якості продукції. У постанові зазначено, що у магазині проведено перевірку стану дотримання законодавства про захист прав споживачів з реалізації алкогольних напоїв у магазині та складено акт перевірки від 01 вересня 2009 року № 000623. Дана інформація не відповідає дійсності, оскільки жодної перевірки його господарської діяльності не проводилося, про існування акту перевірки дізнався лише з отриманої постанови про накладення стягнень. Рішення прийнято без належних на то підстав та з порушенням права на участь у прийнятті рішення, визначеного ст.32 Конституції України та ст.31 Закону України "Про інформацію". Його не було попереджено про час і місце розгляду справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, у зв"язку з чим не зміг заперечити інформацію, зібрану про нього державним органом. Дотримання цього права є обов"язковим при винесенні рішення про застосування адміністративно-господарської санкції, що чітко вказано в Постанові Кабінету Міністрів України № 1177, яка регламентує порядок застосування фінансово-господарської санкції цим органом.
Представник відповідача надав заперечення на позов, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки службовими особами управління на підставі подання Дніпровського ВМ ХМВ УМВС України у Херсонській області від 21.05.2009 р., згоди Держспоживстандарту на проведення позапланової перевірки від 19.08.2009 р. № 01/18-б244-2009, направлення на перевірку № 600 від 01.09.2009 р. було здійснено спробу проведення перевіки у відділі реалізації алкогольних напоїв, що належить позивачу. Однак було створено перешкоди у проведенні перевірки, так як не надано дозвільні документи на право здійснення діяльності торгового об"єкту, а також документи, які засвідчують якість та безпеку реалізуємих товарів, про що складено акт. ОСОБА_1 неодноразово викликали по телефону та поштою для розгляду справи про накладення стягнень, однак він не з"явився до управління, у зв"язку з чим прийнято постанову про накладення стягнень передбачених ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" у розмірі 2629,02 грн.
Від позивача та відповідача надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, у зв"язку з чим справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позовні вимоги є необгрунтованими виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 01.09.2009 р. на підставі подання Дніпровського ВМ ХМВ УМВС України в Херсонській області від 21.05.2009 р., згоди Держспоживстандарту на проведення позапланової перевірки від 19.08.2009 р. № 01/18-б244-1009 р., направлення на проведення перевірки № 600 від 01.09.2009 р. працівниками управління здійснено спробу проведення перевірки у відділі з реалізації алкогольних напоїв, що знаходиться за адресою: м.Херсон, вул.Червономорська, 30-Б, та належить приватному підприємцю ОСОБА_3
Перед початком проведення перевірки посадові особи управління здійснили контрольну закупку на суму 21,20 грн., що підтверджується актом контрольної закупки від 01.09.2009 р. Продавцем видано чек № 0002 від 01.09.2009 р.
Згідно акту № 000623 від 01.09.2009 р. до перевірки якості та безпеки алкогольних напоїв, що реалізуються в магазині, спеціалістів не було допущено і відмовлено в наданні дозвільних документів, чим порушено ст.ст.23, 26 Закону України "Про захист прав споживачів", Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областей, містах Києві та Севастополі.
01.09.2009 р. посадовими особами відповідача винесено припис, яким зобов"язано надати дозвільні документи до управління до 04.09.2009 р.
21.09.2009 р. за № 04-3/2213 позивачу було направлено інформацію щодо розгляду справи про порушення законодавства прав споживачів 19.10.2009 р., а за № 04-3/2213 - про розгляд справи про адміністративне правопорушення 02.10.2009 р., які згідно поштового повідомлення отримано ОСОБА_4 25.09.2009 р.
Постановою управління у справах захисту прав споживачів № 210 від 14.06.2010 р. до позивача застосовано штраф у розмірі 2629,02 грн. за створення перешкод службовим особам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у проведенні перевірки якості продукції.
Суд вважає такі дії та рішення відповідача правомірним з наступних підстав.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про обласні, Головне Київське та Севастопольське міські управління у справах захисту прав споживачів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 09.10.2003 р. № 169 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2003 р. за № 972/8293, управління у справах захисту прав споживачів у Херсонській області є територіальним органом Держспоживстандарту України і в межах своїх повноважень здійснює державний захист прав споживачів.
Згідно з вимогами ст.26 Закону України "Про захист прав споживачів" спеціально уповноважений центральний орган у справах захисту прав споживачів, а також його територіальні органи здійснюють контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право: перевіряти у суб"єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов"язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб"єктів; одержувати безоплатно від суб"єктів господарювання копії необхідних документів; давати суб"єктам господарювання обов"язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів.
Відповідно до п.1.3 Порядку проведення перевірок суб"єктів підприємницької діяльності державними органами у сфері захисту прав споживачів, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 25.10.2006 р. № 311, зареєстрованого в Мін"юсті України 21.11.2006 р., перевірки діяльності суб'єктів господарювання проводяться з метою контролю стану дотримання ними вимог законодавства про захист прав споживачів щодо якості та безпеки продукції, правил торгівлі та послуг, надання споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію. Органи у справах захисту прав споживачів здійснюють державний контроль стану дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства про захист прав споживачів шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Позапланові перевірки суб'єктів господарювання проводяться посадовими особами з таких підстав:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу у справах захисту прав споживачів про здійснення перевірки на його бажання;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок органом у справах захисту прав споживачів;
звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позапланова перевірка у цьому разі здійснюється за наявності згоди Держспоживстандарту України на її проведення;
неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем було зроблено спробу провести позапланову перевірку. Підставою для проведення перевірки було подання Дніпровського ВМ ХМВ УМВС України в Херсонській області від 21.05.2009 р. щодо порушення торгівлі алкогольними напоями у магазині "Продукти 24 години", що розташований за адресою: м.Херсон, вул.Чорноморська, 30-Б. Управлінням у справах захисту прав споживачів у Херсонській області отримано згоду Державного комітету України з питань технологічного регулювання та споживчої політики 19.08.2009 р. № 01/18-б244-2009 на проведення перевірки у магазині "Продукти 24 години" ПП ОСОБА_1, що розташований по вул.Чорноморській, 30-Б, у м.Херсоні, на підставі чого видано наказ № 55 від 20.08.2009 р. щодо проведення перевірки та направлення на перевірку № 600 від 01.09.2009 р.
Таким чином, при здійсненні заходів державного нагляду відповідачем дотримані всі вимоги щодо процедури проведення перевірки.
Положеннями ст.26 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено, що управління має право:
перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів;
накладати на винних осіб у випадках, передбачених законодавством, адміністративні стягнення;
накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.
Відповідно до листа Держспоживстандарту України № 2300-5-7/16 від 14.03.2006 р. відмова суб"єкта господарювання допустити службових осіб територіального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів до проведення перевірки на предмет дотримання законодавства у сфері захисту прав споживачів, відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" вважається створенням перешкод вказаним службовим особам у проведенні перевірки та тягне за собою відповідальність за п.8 ч.1 ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів".
Згідно п.4 Положення "Про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів" рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб"єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов"язаних з цією перевіркою і оформлюється постановою за формою, що встановлюється Держстандартом.
Форми документів, що складаються за результатами перевірки, затверджені Наказом Держспоживстандарту України від 27.11.2000 р. № 69 "Про затвердження актів перевірок дотримання законодавства про захист прав споживачів, про рекламу, відповідної постанови та рішень".
Таким чином, на законодавчому рівні визначено, що для притягнення суб"єкта господарювання до відповідальності на підставі ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" необхідно скласти акт про створення перешкод, що відповідачем і було зроблено.
Акт перевірки за формою, затвердженою Наказом Держспоживстандарту України від 27.11.2000 р. № 69, є документом, який складається у будь-якому разі навіть у випадку створення перешкод, так як лише такий акт є правовою підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів".
Накладення та стягнення штрафів здійснюється на підставі Закону України "Про захист прав споживачів" та відповідно до Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 р. № 1177.
Відповідно до п.п.3, 4 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів накладати на суб'єктів господарювання штрафи, передбачені пунктом 2 цього Положення, мають право Голова Держстандарту, його заступники, начальники територіальних органів Держстандарту та їх заступники. Рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Положення, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Держстандартом. Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарської діяльності. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарської діяльності про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З матеріалів справи слідує, що справу про накладення стягнень передбачених ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" розглянуто уповноваженою особою - начальником управління у справах захисту прав споживачів у Херсонській області у порядку, передбаченим вищевказаним Положенням.
21.09.2009 р. за № 04-3/2213 позивачу було направлено інформацію щодо розгляду справи про порушення законодавства прав споживачів 19.10.2009 р., а за № 04-3/2213 - про розгляд справи про адміністративне правопорушення 02.10.2009 р., які згідно поштового повідомлення отримано ОСОБА_4 25.09.2009 р. Так як ОСОБА_2 був своєчасно повідомлений про місце і час розгляду справи і від нього не надходило клопотання про відкладення розгляду справи, відповідач правомірно розглянув справу без позивача.
Згідно з вимогами п.8 ч.1 ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за: створення перешкод службовим особам спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та структурного підрозділу з питань захисту прав споживачів органу місцевого самоврядування у проведенні перевірки якості продукції, а також правил торговельного та інших видів обслуговування - у розмірі від одного до десяти відсотків вартості реалізованої продукції за попередній календарний місяць, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до роз"яснень Державної податкової адміністрації України та Держспоживстандарту України (лит від 16.07.2008 р. № 8134/5//32-0316, № 7140-7-7/18 від 23.07.2008 р.) територіальним органом управління у справах захисту прав споживачів у разі створення перешкод їх працівникам у проведенні перевірки якості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, а також правил торгівельного та інших видів обслуговування суб"єктами господарювання, мають право звертатися до територіальних органів державної податкової служби з метою отримання довідки про вартість реалізованої суб"єктом господарювання продукції за попередній календарний місяць.
Розрахунок розміру штрафу відповідачем зроблено на підставі листа Державної податкової адміністрації у Херсонській області від 01.03.2010 р., у якому зазначено, що сума отриманих валових доходів ПП ОСОБА_1 за 9 місяців 2009 року складає 236611,89 грн., тому відповідно сума доходу від реалізуємої продукції за один місяць становить 26290,21 грн.
Згідно ст.23 Закону України "Про захист прав споживачів" до позивача застосовано штраф у розмірі 10 % від вартості реалізованої продукції, що становить 2629,02 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління у справах захисту прав споживачів в Херсонській області про захист порушених конституційних та законних прав.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 2.33