07 березня 2017 рокусправа № 175/4609/16-а(2-а/175/111/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 січня 2017 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії ,-
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо не проведення перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити з 01.12.2016 року перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати, вказаної в довідці №1192/0/174-16 від 24.05.2016 року, яка видана Управлінням капітального будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації та виплачувати пенсію без обмеження максимального розміру.
Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 січня 2017 р. позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1, у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 90% суми заробітної плати з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та згідно довідки №1192/0/174-16 від 24.05.2016 року станом на 01.12.2015 року, виданої управлінням капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на необґрунтованість оскаржуваної постанови просить її скасувати та постановити нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка знаходиться на обліку в управлінні з 14.12.2006 року та отримує пенсію призначену згідно Закону України «Про державну службу».
16 листопада 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 24.05.2016 року №1192/0/174-16, виданої управлінням капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Листом відповідача від 24.11.2016 року №4524/02/22 позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки проведення перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям чинним законодавством не передбачено.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії із застосуванням норми закону, що діяла на час призначення пенсії.
Суд апеляційної інстанції не погоджується із висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачці передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
При цьому, згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року.
Водночас, пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики". Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Отже, на час підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, в статтю 37-1 Закону №3723-XII, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, та встановлення цих умов та порядку передано у відання Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 09.12.2015 року) регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 р., відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом (ст.46 Конституції України).
Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.
За таких обставин, оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) з 01.01.2015 скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а інший механізм не запроваджено, тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії.
Оскільки суд першої інстанції під час вирішення справи неповно з'ясував обставини справи та допустив порушення у застосуванні норми права, що регулює спірні правовідносини, то апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 13 січня 2017 р. - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, оскарженню не підлягає.
В повному обсязі постанова виготовлена 13.03.2017 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим