Постанова від 06.03.2017 по справі 391/741/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2017 року справа № 391/741/16-а 2-а/391/12/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.

суддів: Дурасової Ю.В. Щербака А.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бобринецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року у справі № 391/741/16-а (2-а/391/12/16) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бобринецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з позовом про:

- визнання протиправними дії Бобринецького обє'днаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - відповідач) щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату перерахунку пенсії державним службовцям та в перерахунку пенсії в зв'язку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям;

- зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям та провести перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням 80% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснити поточні виплати та виплати, з урахуванням отриманих вже сум за період з 1 травня 2016 року;

- зобов'язання відповідача, в період до врегулювання Кабінетом Міністрів України питання порядку та умов перерахунку пенсій державним службовцям, пенсії яким визначено за раніше діючим законодавством України, при наступному підвищенні розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям проводити перерахунок пенсії з місяця з якого буде підвищено розмір заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням82% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснювати виплату пенсії.

Постановою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії в зв'язку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям протиправними;

- зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії з 01 жовтня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців із збереженням 82% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснити поточні виплати та виплати, з урахуванням отриманих вже сум за період з 01 жовтня 2016 року.

- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на необґрунтованість судового рішення, порушення судом норм чинного законодавства, відповідач просить постанову суду першої інстанції у даній справі скасувати та прийняти нове рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції слід скасувати, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачка перебуває на обліку в Бобринецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 07.08.1998 одержує пенсію призначену по інвалідності (ІІ група). 05.08.2004 позивачці призначено пенсію за віком на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», в розмірі 82% від заробітної плати.

16.09.2016р. позивачка звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям.

10.10.2016р. позивачка звернуся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2016.

Однак листами від 23.09.2016 за № 1774/11-32 та від 11.10.2016. № 1962/01-32, їй було відмовлено у видачі довідки та повідомлено про відсутність підстав для перерахунку її пенсії.

Зобов'язання надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та здійснити перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням такої довідки, і було предметом судового розгляду.

Задовольняючи частково вимоги адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що у позивачки наявне право на перерахунок пенсії на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу».

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів до Постанови № 865» внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»», на яку посилається позивач у позові, відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу», встановлює мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджує схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям і не передбачає ані можливості, ані механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

При цьому 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу», з огляду на зміни законодавства України, а оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачці, відповідач обґрунтовано відмовив і у видачі їй довідки.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, є підстави для скасування постанови з прийняттям нової про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Бобринецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - задовольнити.

Постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 01 грудня 2016 року у справі № 391/741/16-а (2-а/391/12/16) - скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Н.П. Баранник

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: А.А. Щербак