Ухвала від 06.03.2017 по справі 317/3970/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2017 рокусправа № 317/3970/16-а (2-а/317/1/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.

За участю представників:

Позивача - Марковський М.С. ( довіреність від 20.10.2016 року)

Позивача - Заєжай А.Ю. ( довіреність від 20.12.2016 року № 9)

Відповідача - Апостолюк А.В. ( довіреність від 15.05.2016 року № 01-07/267)

Представник третьої особи 1- Заєжай А.Ю. ( довіреність від 20.12.2016 року № 9)

Представник третьої особи 2 - Дьомушкін Р.В.( довіреність від 20.01.2017 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційні скарги Запорізької районної ради Запорізької області та Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області

на постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 18 січня 2017 р.

у справі № 317/3970/16-а (2-а/317/1/2017)

за позовом Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області

до Запорізької районної ради Запорізької області

треті особи: Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області, Спеціалізоване комунальне підприємство "Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба" Сонячної сільської ради

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області звернулася до Запорізького районного суду Запорізької області з позовом до Запорізької районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення.

Позов мотивований тим, що 10.03.2016 року Запорізькою районною радою Запорізької області прийнято рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна». Рішенням Запорізької районної ради від 28.08.2014 року № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» у власність Сонячної сільської ради передано нерухоме майно, а саме: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. (надалі - нерухоме майно).

Позивач вважає, що зазначене рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна» прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасування, з огляду на те, що рішення Запорізької районної ради № 16 від 28.08.2014 року «Про передачу із спільної власності територіальних громад Запорізького району у комунальну власність територіальної громади Сонячної сільської ради в особі Сонячної сільської ради нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е» є виконаним. На виконання вказаного рішення були вжиті наступні заходи: проведена інвентаризація нерухомого майна, що підтверджується відповідним інвентаризаційним актом; здійснена передача майна, про що комісією з приймання-передачі складений відповідний акт; Сонячною сільською радою прийнято рішення від 05.09.2014 року № 5 «Про прийняття у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області нерухомого майна яке знаходиться за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е»; нерухоме майно прийнято до балансового обліку позивача, де й обліковується по теперішній час, що підтверджується бухгалтерською довідкою.

Позивачем був підготовлений та поданий для реєстрації повний пакет документів, необхідних для проведення державної реєстрації права власності, однак державна реєстрація права власності не проведена у зв'язку із тим, що питання переходу права власності із спільної власності територіальних громад у комунальну власність територіальної громади законодавчо не врегульовані, що підтверджується листом Міністерства юстиції України.

Всі наведені обставини свідчать про те, що рішення Запорізької районної ради № 16 від 28.08.2014 року є виконаним, а Запорізька районна рада Запорізької області, приймаючи рішення № 1 від 10.03.2016 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна», фактично здійснила розпорядження майном, яке належить територіальній громаді Сонячної сільської ради, чим перевищила повноваження надані їй статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 18.01.2017 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької районної ради Запорізької області № 1 від 10.03.2016 року «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна».

Не погодившись з рішенням суду з апеляційною скаргою звернулася Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також не відповідність висновків суду обставинам справи що призвели до неправильного вирішення справи. Просять скасувати постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 18.01.2017 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Запорізька районна рада також звернулася до суду з апеляційною скаргою, відповідно до якої вважають що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню оскільки помилковими є висновки суду про те, що рішення районної ради від 10.03.2016 року №1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року №16 та про передачу нерухомого майна повинно бути скасовано, оскільки прийняте всупереч положенням абз.6 ч.5 рішення Конституційного суду України №7-рп/2009. Крім того, вважають що даний спір щодо вирішення питань права власності майна та в подальшому-земельної ділянки, між органами місцевого самоврядування повинен розглядатися в господарському суді.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.

В судовому засіданні представник Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно п. 1 рішення Запорізької районної ради від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» у власність Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області передано нерухоме майно, а саме: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі Спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

Пунктом 2 зазначеного рішення створено та затверджено комісію з прийому-передачі нерухомого майна.

Згідно п. 4 зазначеного рішення Спеціалізованому комунальному підприємству «Ритуальна служба» Запорізької районної ради слід провести інвентаризацію нерухомого майна, вказаного у п. 1 цього рішення, підготувати відповідні акти, згідно правил бухгалтерського обліку, а за приписами п. 5 цього ж рішення, Сонячній сільській раді Запорізького району Запорізької області слід розглянути питання про прийняття нерухомого майна, вказаного у п. 1 цього рішення, здійснити реєстрацію права комунальної власності у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Як видно з Акту контрольної перевірки інвентаризації цінностей від 05.09.2014 р., інвентаризаційного опису основних засобів від 05.09.2014 р,. нерухоме майно дійсно обліковувалось на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

На виконання рішення від 28.08.2014 р. № 16, 05.09.2014 р. комісією було складено Акт приймання-передачі нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Рішенням № 5 від 05.09.2014 р. «Про прийняття у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е» Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області прийняла у власність територіальної громади Сонячної сільської ради в особі Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області із спільної власності територіальних громад Запорізького району наступне нерухоме майно: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

Рішенням № 6 від 05.09.2014 р. «Про передачу майна у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради, Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області закріпила нерухоме майно на праві повного господарського відання за СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

На виконання рішення від 05.09.2014 р. № 6, 08.09.2014 р. комісією, створеною відповідно до рішення № 6 від 05.09.2014 р., було складено Акт приймання-передачі нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

Згідно відомостей, що містяться в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 1521, нерухоме майно знаходиться на балансі СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради. Цей факт підтверджується також й Актом № 06-21/3 від 01.04.2016 р., за змістом якого під час проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради за період з 01.01.2011 по 29.02.2016 р. було встановлено, що на субрахунку 1521 рахуються: адміністративно-побутова будівля літ. А, будівля складу гранітних виробів, літ. Б, будівля вбиральні літ. В, будівля траурних та цивільних обрядів літ. Г. Цим же актом зафіксовано і факт використання деяких з вказаних будівель СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

Рішенням про відмову у задоволенні заяви № 18467003 від 30.12.2014 р., державним реєстратором Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області Лагно М.Ю. відмовлено у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 11.12.2014 р., яку подав Марковський М.С. від імені та в інтересах Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Станом на 10.03.2016 року Запорізькою районною радою Запорізької області прийнято рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна». За змістом даного рішення, Запорізька районна рада Запорізької області вирішила: скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» та передати із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Запорізького району у власність територіальної громади Долинської сільської ради в особі Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області наступне нерухоме майно: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі Спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, оскаржуване рішення прийнято відповідачем всупереч рішення Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду та вважає їх обґрунтованими, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частини першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною шостою зазначеної статті виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.

Частиною десятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на певній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення і скасування. Зі змісту ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Однак, Конституційним Судом вказано, що це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою змінити або скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності законам України).Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, змінювати їх у випадках, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

У той же час, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується; відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.

Судом першої інстанції встановлено, що рішення Запорізької районної ради № 16 від 28.08.2014 року є виконаним, а Запорізька районна рада Запорізької області, приймаючи рішення № 1 від 10.03.2016року «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна», фактично здійснила розпорядження майном, яке належить територіальній громаді Сонячної сільської ради.

Отже, органи місцевого самоврядування не можуть самостійно скасовувати власні рішення після їх виконання. Інші ж суб'єкти, у тому числі і орган місцевого самоврядування, можуть звернутись з відповідним позовом до суду про скасування акту органу місцевого самоврядування, з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Запорізької районної ради Запорізької області та Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького районного суду Запорізької області від 18 січня 2017 р. у справі № 317/3970/16-а (2-а/317/1/2017) - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст ухвали виготовлено 09.03.2017 року.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: В.А. Шальєва