Постанова від 09.03.2017 по справі 826/13561/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09 березня 2017 року письмове провадження № 826/13561/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Кузьменка В.А., Огурцова О.П., вирішив адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЗІО-21"

до Державної служби геології та надр України

третя особа: Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра - Ресурс»

про зобов'язання вчинити дії

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІЗІО-21" (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача в якому просить:

зобов'язати Державну службу геології та надр України здійснити публікацію в газеті «Урядовий кур'єр» інформацію, щодо ділянки надр місцевого значення, яка пропонується для надання спеціального дозволу на користування надрами, а саме ділянки Зазимська в Броварському районі Київської області в руслі р. Десна (з 11 по 13 км. вверх за течією від місяця впадання в р. Дніпро;

зобов'язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву ТОВ «Візіо 21» від 18.07.2016 щодо отримання спецдозволу на користування надрами без проведення аукціону на ділянку Зазимська в Броварському районі Київської області в руслі р. Десна (з 11 по 13 км. вверх за течією від місяця впадання в р. Дніпро.

Позовні вимоги мотивовано тим, позивачем 18 липня 2016 року були подані усі документи, які необхідні для отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону відповідно до п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. №615, а відтак відмова відповідача у видачі спеціального дозволу є протиправною та такою, що прийнята без урахування всіх обставин справи.

В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що Державна служба геології та надр України повернула пакет документів в зв'язку з тим, що подані заявником документи не відповідають вимогам законодавства.

Суд, 14.12.2016 року, враховуючи клопотання представника позивача про розгляд справи у порядку письмового провадження, відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Візіо-21» звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою від 18.07.2016 № 142-11/2016 на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення піску в якості будівельної сировини, затвердження запасів ДКЗ України.

Також, 21.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою №147-14/2016 про проведення повторної публікації повідомлення в газеті Урядовий кур'єр згідно підпункту 3 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами (затвердженого Постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 року).

За наслідками розгляду зазначеної вище заяви позивача від 18.07.2016 № 142-11/2016 Державна служба геології та надр України листом б/д, б/н повернула заяву з доданими до неї документами Товариства з обмеженою відповідальністю «Візіо-21» від 18.07.2016 № 142-11/2016 щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення піску ділянки Зазимська у Київській області у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам Порядку № 615.

В листі зазначено, що згідно з пунктом 8 Порядку, органом з питань надання дозволу надсилається запит правоохоронним органам та суб'єктам фінансового моніторингу про розгляд документів заявника для виявлення суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.

Крім того, органом з питань надання дозволу надсилається запит правоохоронним органам ДФС щодо перевірки факту наявності у заявника зі сплати податків та загальнообов'язкових платежів станом на останній звітній період.

Листом 17.08.2016 № 14276/5/99-99-17-02-16 Державна фіскальна служба України повідомила Держгеонадра щодо наявності станом 01.07.2016 року боргу зі сплати податків та загальнообов'язкових платежів у ТОВ «Візіо-21».

Також, документи ТОВ «Візіо-21» не відповідають вимогам до змісту та розташування реквізитів документів, визначених розділом 5 ДСТУ 4163-2003.

Позивач не погодившись із відмовою у задоволенні його заяви звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

За змістом ч. 2 та ч. 3 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 391/2011 (далі-Положення).

Згідно з підпунктом 12 пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на геологічне вивчення родовищ корисних копалин, геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин, видобування корисних копалин тощо.

Згідно частини 2 статті 18 Кодексу про надра України, земельні ділянки для користування надрами, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 р. (далі - Порядок №615).

Відповідно до п.2 Порядку 615, дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

На кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.

П. 7 Порядку 615 встановлено, що дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на: п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; 20 років - на видобування корисних копалин.

Відповідно до абзацу першого підпункту 3 п. 8 Порядку № 615, інформацію про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів, орган з питань надання дозволу або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень (далі - орган з питань надання дозволу) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання дозволу у газеті "Урядовий кур'єр" та на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, адреси, за якою надсилаються заяви на отримання дозволу.

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові. Інформація про повернення документів протягом трьох робочих днів з моменту прийняття рішення про повернення розміщується на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу.

Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.

Органом з питань надання дозволу надсилається запит правоохоронним органам та суб'єктам фінансового моніторингу про розгляд документів заявника для виявлення суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.

Крім того, органом з питань надання дозволу надсилається запит органам ДФС щодо перевірки факту наявності у заявника боргу із сплати податків та загальнообов'язкових платежів станом на останній звітний період.

Також, згідно п. 8 Порядку 615, у разі надходження до органу з питань надання дозволу в установлений строк заяв разом із зазначеними у додатку 1 документами щодо отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від кількох претендентів дозвіл надається на умовах аукціону;

Судом встановлено, що відповідно до листа від 17.08.2016 № 14276/5/99-99-17-02-16 Державна фіскальна служба України повідомила Держгеонадра щодо наявності станом 01.07.2016 року боргу зі сплати податків та загальнообов'язкових платежів у ТОВ «Візіо-21» у сумі 4 467, 72 грн.

Крім цього, судом встановлено, що 26.01.2015 року ТОВ «Надра ресурс» звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою від 26.01.2015 №26-01/2015 (вх. 01.02.2016 № 1690/13/12-16) на отримання спеціального дозволу без проведення аукціону з документами передбаченими Порядком № 615.

Відповідачем опубліковано оголошення у газеті «Урядовий кур'єр» від 22.03.2016 № 54 про перелік ділянок надр корисних копалин місцевого значення, які пропонуються для надання спеціальних дозволів на користування надрами, відповідно до підпункту 3 п. 8 Порядку № 615 та зазначено, що останній день подання заявок 21.04.2016.

Відповідач в письмових запереченнях на позов повідомив, що інших заявок на вказану ділянку у встановлений термін до Держгеонадр не надходило і в тому числі від Позивача, який міг скористатися своїм правом на подачу заявки по даній ділянці. Під час розгляду справи позивач також не надав відповідних доказів звернення до Держгеонадр із заявою відносно спірної ділянки надр на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону до 21.04.2016.

Також, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 9 Порядку № 615, Державною службою геології та надр України направлено листи до Вишгородської районної ради 01.02.2016 №1383/13/12-16, та лист до Хотянівської сільської ради від 01.02.2016 1384/13/12-16 щодо розгляду питання в термін до 01.03.2016 щодо погодження видачі ТОВ «Надра ресурс» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків ділянки «Деснянське - центральне», що знаходиться у Вишгородському районі Київської області.

Пізніше, Державна служба геології та надр України видала ТОВ «Надра Ресурс» спеціальний дозвіл № 4788 від 22.09.2016 року з метою геологічного вивчення пісків ділянки «Деснянське-центральне», що як вказує позивач, співпадає по координатам з Зазимською ділянкою піску.

Вказаний дозвіл станом на час розгляду справи чинний і неоспорений.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 615, підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є:

подання заявником документів не в повному обсязі;

виявлення у поданих документах недостовірних даних;

невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку;

наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;

наявність у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період;

відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування, тощо.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Візіо-21» на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 18.07.2016 № 142-11/2016 розглянута відповідачем у відповідності до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 № 615 у редакції, чинній на день звернення. У зв'язку із чим вона не підлягає повторному розгляду.

Щодо вимог про позивача про зобов'язання Державну службу геології та надр України здійснити публікацію в газеті «Урядовий кур'єр» інформацію, щодо ділянки надр місцевого значення, яка пропонується для надання спеціального дозволу на користування надрами, суд зауважує, що питання здійснення публікації інформації, про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів є виключною компетенцією відповідача, а тому задоволення вказаної позовної вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження державного органу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено суду правомірність прийнятого рішення.

З огляду на викладене, у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЗІО-21" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Р.О. Арсірій

Судді В.А. Кузьменко

О.П. Огурцов