Постанова від 06.03.2017 по справі 825/273/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/273/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача Бучак Н.М.,

представника відповідача Коворотного М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Дайна» до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

10.02.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Дайна» (далі - ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна») звернулось до суду з адміністративним позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівської області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівської області від 18.07.2016 № 0001764000.

Свої вимоги мотивує тим, що Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області була проведена камеральна (електронна) перевірка даних, задекларованих у податковій декларації акцизного податку ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» за квітень 2016 року, за результатами якої складено акт від 14.06.2016 № 114/40/14225518. Згідно з актом перевірки виявлено порушення платником акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстру акцизних накладних. При цьому, позивач зазначає, що ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» не вчиняло жодних порушень вимог чинного законодавства України, а навпаки вчасно вживало заходів щодо подання акту інвентаризації обсягу залишків та реєстрації акцизних накладних відповідно до визначених обсягів залишку. У свою чергу, несвоєчасна реєстрація таких накладних була спричинена неналежним функціонуванням електронної системи адміністрування або діями контролюючого органу, як адміністратора такої системи, а тому товариство не може нести відповідальність за такі дії.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив у їх задоволенні відмовити, оскільки у оскаржуваних правовідносинах Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області діяла у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» (код ЄДРПОУ 14225518) перебуває на обліку у Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області як платник акцизного податку з реалізації пального з 26.02.2016 за № 2363002851 (заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального від 26.02.2016, квитанція № 2) (а.с.22,23).

Як вбачається з матеріалів справи, Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області проведено камеральну (електронну) перевірку податкової декларації акцизного податку за квітень 2016 року ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна».

За результатами перевірки складено акт від 14.06.2016 № 114/40/14225518 (а.с.105-107), в якому відображено порушення позивачем вимог податкового законодавства, а саме: затримку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних від 1 до 15 календарних днів на обсяг пального 163324,8 л., за що, відповідно до статті 120-2 Податкового кодексу України, застосовано штраф у розмірі 2 % від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування у сумі 11418,88 грн.

Не погоджуючись з вищевказаним актом перевірки, 08.07.2016 ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» на адресу Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області направлено заперечення на акт перевірки, в якому позивачем було зазначено, що товариством були виконані вимоги чинного законодавства України, щодо визначення обсягів залишку пального та реєстрації акцизних накладних, вчасно та у повному обсязі (а.с.109-114).

Листом від 15.07.2016 № 2047/10/25-26-40-08 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомила позивача про той факт, що, за результатами розгляду заперечень, Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області вважає висновок акту камеральної перевірки від 14.06.2016 № 114/40/14225518 таким, що відповідає фактичним обставинам та є правомірним (а.с.115-117).

18.07.2016 відповідачем, на підставі акту камеральної перевірки від 14.06.2016 № 114/40/14225518, винесене податкове повідомлення-рішення № 0001764000, яким збільшено суму грошового зобов'язання, за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11419,00 грн. (а.с.119).

23.08.2016 ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» на адресу ГУ ДФС у Чернігівській області направлено скаргу, в якій позивач просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.07.2016 № 0001764000.

Рішенням ГУ ДФС у Чернігівській області від 20.10.2016 № 3406/10/25-01-10-01-15 про результати розгляду скарги, скаргу ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» від 23.08.2016 залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області від 18.07.2016 № 0001764000 - без змін (а.с.125-128).

При цьому, 02.11.2016 ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 18.07.2016 № 0001764000 і до ДФС України.

У свою чергу, рішенням ДФС України від 26.12.2016 № 27932/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду скарги, скаргу ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» від 02.11.2016 залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівської області від 18.07.2016 № 0001764000 - без змін (а.с.133-135).

Також, судом встановлено, що ГУ ДФС у Чернігівській області, на підставі направлень на перевірку від 16.08.2016 №№ 1674, 1675, проведено 17.08.2016 фактичну перевірку ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» стосовно даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абзацу 3 пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт від 17.08.2016 № 14225518 (18.08.2016 № 104) (а.с.120-122), в якому зазначено, що перевіркою підтверджено відображені ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Крім того, зазначено, що визначені у акті інвентаризації залишки пального не підлягають коригуванню на зазначені відхилення в СЕАРП.

Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області протиправним та таким, яке підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909-VIII) Податковий кодекс України доповнено статтею 231 (Акцизна накладна) та статтею 232 (Електронне адміністрування реалізації пального).

Згідно з пунктом 1 розділу II Закону № 909-VIII вищевказані доповнення до Податкового кодексу України набрали чинності з 01.03.2016.

У свою чергу, у відповідності до пункту 231.1. статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Як зазначено у пункті 231.5. статті 231 Податкового кодексу України, при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (пункт 231.6. статті 231 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 232.4.2. пункту 232.4. статті 232 Податкового кодексу України у разі, якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального за умови наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального у такій заявці. Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

Аналогічні положення містяться і у Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» було підготовлено та направлено за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 14.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 17.03.2016 о 14 год. 52 хв. та зареєстровано під номером 9037710999, що підтверджується квитанцією № 2, наявною у матеріалах справи (а.с.24-29).

Тобто, позивачем було виконано вимоги закону у частині надіслання контролюючому органу, у межах двадцятиденного строку, засобами електронного зв'язку акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, тому визначений обсяг залишків пального мав бути врахований у Формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 Податкового кодексу України.

Разом з тим, зазначені в акті інвентаризації ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» обсяги залишку пального не були включені у березні 2016 року до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсяг пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.

При цьому, обсяги залишку пального ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» станом на початок дня 01.03.2016, зазначені у акті інвентаризації від 14.03.2016, були внесені до Системи електронного адміністрування реалізації пального тільки 28.04.2016, що підтверджується Витягом щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН від 28.04.2016 № 28331990 (а.с.98).

У свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних визначено Порядком

ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 114 (далі - Порядок № 114).

Так, у відповідності до пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

На складені акцизні накладні/розрахунки коригування накладаються електронні цифрові підписи посадових осіб платника акцизного податку, який реалізує пальне, у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника чи уповноваженої особи; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки платника акцизного податку (за наявності) (пункт 5 Порядку № 114).

Згідно з пунктами 6,7,8 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних/розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної/розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку. Акцизні накладні/розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних/розрахунках коригування, до Реєстру. З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

При цьому, пунктом 9 Порядку № 114 визначено перелік причин неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, зокрема, порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду).

Як вбачається з матеріалів справи, 01.04.2016, 02.04.2016, 05.04.2016, 06.04.2016, 07.04.2016 та 08.04.2016 ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» були складені акцизні накладні та останнім вживались усі, передбачені чинним законодавством України, заходи щодо їх реєстрації у ЄРАН у встановлені строки (у межах 15 днів), але, за результатами вище вказаних дій, позивач отримав квитанції №№ 1, 2 щодо неприйняття накладних.

Так, акцизну накладну від 01.04.2016 № 183 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2051,17) не може перевищувати залишок (1070,65) продавця (а.с.30,31).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 185 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2569,72) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.32,33).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 187 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124194» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2223,59) не може перевищувати залишок (-38923,70) продавця (а.с.34,35).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 188 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (39509,04) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.36,37).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 189 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124512» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2105,78) не може перевищувати залишок (466,26) продавця (а.с.38,39).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 190 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (4590,10) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.40,41).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 194 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2418,08) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.42,43).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 195 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124512» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2496,12) не може перевищувати залишок (466,26) продавця (а.с.44,45).

Акцизну накладну від 01.04.2016 № 197 подано позивачем до контролюючого органу 14.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (4985,43) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.46,47).

Акцизну накладну від 02.04.2016 № 198 подано позивачем до контролюючого органу 15.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2197,36) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.48,49).

Акцизну накладну від 02.04.2016 № 199 подано позивачем до контролюючого органу 15.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (1697,96) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.50,51).

Акцизну накладну від 02.04.2016 № 200 подано позивачем до контролюючого органу 15.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2178,69) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.52,53).

Акцизну накладну від 02.04.2016 № 201 подано позивачем до контролюючого органу 15.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2154,29) не може перевищувати залишок (1070,65) продавця (а.с.54,55).

Акцизну накладну від 02.04.2016 № 202 подано позивачем до контролюючого органу 15.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (16553,34) не може перевищувати залишок (220,86) продавця (а.с.56,57).

Акцизну накладну від 05.04.2016 № 219 подано позивачем до контролюючого органу 19.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124512» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2151,43) не може перевищувати залишок (466,26) продавця (а.с.58,59).

Акцизну накладну від 06.04.2016 № 220 подано позивачем до контролюючого органу 19.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124512» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (6731,24) не може перевищувати залишок (466,26) продавця (а.с.60,61).

Акцизну накладну від 06.04.2016 № 224 подано позивачем до контролюючого органу 19.04.2016 та 20.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2040,00) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.62,63,64).

Акцизну накладну від 06.04.2016 № 226 подано позивачем до контролюючого органу 19.04.2016 та 20.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2137,14) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.65,66,67).

Акцизну накладну від 06.04.2016 № 228 подано позивачем до контролюючого органу 19.04.2016 та 20.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710194300» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (39414,52) не може перевищувати залишок (32754,64 та 27887,26) продавця (а.с.68,69,70).

Акцизну накладну від 07.04.2016 № 236 подано позивачем до контролюючого органу 20.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (2045,66) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.71,72).

Акцизну накладну від 08.04.2016 № 246 подано позивачем до контролюючого органу 22.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (4071,80) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.73,74).

Акцизну накладну від 08.04.2016 № 249 подано позивачем до контролюючого органу 22.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (4676,96) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.75,76).

Акцизну накладну від 08.04.2016 № 251 подано позивачем до контролюючого органу 22.04.2016, разом з тим, останню не прийнято, у зв'язку із порушенням вимог пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України, а саме: обсяг пального за кодом «2710124199» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у документі (7233,74) не може перевищувати залишок (522,13) продавця (а.с.77,78).

Однак, як встановлено у судовому засіданні та не заперечувалось представником відповідача, акцизні накладні №№ 183, 185, 188, 190, 194, 197-202 були зареєстровані у ЄРАН - 18.04.2016, № 228 - 22.04.2016, № 187 - 26.04.2016 та № 246 - 27.04.2016 за рахунок ліміту зареєстрованих акцизних накладних постачальників на користь позивача.

У свою ж чергу, акцизні накладні №№ 189, 195, 219, 220, 224, 226, 236, 249, 251 були зареєстровані у ЄРАН 28.04.2016 за рахунок внесення до Системи електронного адміністрування реалізації пального тільки 28.04.2016 обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, зазначеного у акті інвентаризації від 14.03.2016.

Тобто, реєстрація акцизних накладних не відбувалася, у строки передбачені пунктом 231.6. статті 231 Податкового кодексу України (не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання), з причин, що не залежать від позивача, а навпаки - через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 14.03.2016 та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.

При цьому, у відповідності до пункту 109.1. статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, оскільки ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» та його посадові особи не допускали порушень закону, належно та своєчасно вживали всіх заходів щодо визначення обсягів залишку пального та реєстрації акцизних накладних, а недоліки в роботі СЕАРП не залежать від дій позивача, то відсутні правові підстави для застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.

За таких обставин та з урахуванням відсутності у діях позивача вини, при визначенні обсягів залишку пального та реєстрації акцизних накладних, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 18.07.2016 № 0001764000 та задоволення позовних вимог ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позовні вимоги ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне присудити ТОВ «Виробничо-торгова фірма «Дайна» за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській" області судовий збір у розмірі 1600,00 грн.

Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова фірма «Дайна» - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 18.07.2016 № 0001764000.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39558413) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгова фірма "Дайна" (код ЄДРПОУ 14225518) судові витрати в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя В.В. Падій