13 березня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/162/17-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Герцаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Герцаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
-встановити неправильність запису у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1, виданого Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 25 листопада 2016 року, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис №03 про її ім'я "ОСОБА_1" та дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_2";
- визнати протиправним висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану та зобов'язати Герцаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області внести зміни до актового запису цивільного стану №03 від ІНФОРМАЦІЯ_1 про її ім'я "ОСОБА_1" та дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_2";
- встановити неправильність запису у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1, виданого Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 25 листопада 2016 року, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис №03 про дату народження її чоловіка ОСОБА_2 "ІНФОРМАЦІЯ_1";
- визнати протиправним висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану та зобов'язати Герцаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області внести зміни до актового запису цивільного стану №03 від ІНФОРМАЦІЯ_1 про дату народження ОСОБА_2, вказавши його дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_1";
- зобов'язати Герцаївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області видати повторне свідоцтво про шлюб з внесеними відповідними змінами її прізвища, дати народження та дати народження її чоловіка ОСОБА_2.
Частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини четвертої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Однак, заявлені у даному позові вимоги про встановлення неправильності запису у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1, виданого Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 25 листопада 2016 року, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис №03 про ім'я "ОСОБА_1" та дату народження "ІНФОРМАЦІЯ_2" та встановлення неправильності запису у свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1, виданого Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області 25 листопада 2016 року, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено відповідний актовий запис №03 про дату народження її чоловіка ОСОБА_2 "ІНФОРМАЦІЯ_1", не узгоджуються з тими вимогами, які можуть бути заявлені позивачами в адміністративному позові відповідно до частини четвертої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини другої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
В позовній заяві позивач зазначає, що звертався до Герцаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області із зверненням щодо виправлення помилок та внесення змін до актового запису цивільного стану, однак йому було відмовлено, що підтверджується висновком Герцаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.
Проте позивач, викладаючи обставини у позові, не вказав коли йому стало відомо про оскаржуваний висновок, що унеможливлює перевірку судом дотримання позивачем строку звернення до суду із позовною заявою, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI.
Згідно статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", частину першу статті 4 якого викладено у такій редакції: "1. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі"; у частині другій слова "мінімальної заробітної плати" замінено словами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб".
Так, відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року становить 1600 гривень.
Частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовної заяви, зміст та характер заявлених вимог немайновий.
Оскільки позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру (про визнання протиправним висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, виданого Герцаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, та зобов'язання останнього вчинити певні дії, а саме внести зміни у актовий запис і видати повторне свідоцтво про шлюб), то судовий збір сплачується за кожну окремо.
Тому, при подачі позову до суду позивачу необхідно було сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру по 640 грн (0,4х1600,00) за кожну, а всього 1280,00 грн.
Натомість позивачем сплачено судовий збір лише у розмірі 640,00 грн, що підтверджується квитанцією №62 від 07 березня 2017 року.
Отже, недоплата розміру судового збору складає 640,00 грн (1280,00 -640,00).
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Герцаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на цю ухвалу може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Лелюк