10 березня 2017 року Р і в н е №817/378/17
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Сало А.Б., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою
ОСОБА_1
доЗдолбунівської районної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинення певних дій
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Здолбунівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до вимог статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Водночас, судом встановлено, що дана позовна заява подана з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 становить 1600,00 грн.
З матеріалів адміністративного позову встановлено, що позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Здолбунівської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати допомоги по вагітності і пологах ОСОБА_1;
- зобов'язати Здолбунівську районну державну адміністрацію нарахувати і виплатити ОСОБА_1 допомогу по вагітності і пологах на підставі листка непрацездатності серії АДЖ №933550 від 22.11.2016.
Отже, позовна заява містить вимогу немайнового характеру.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 640,00 грн.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір в розмірі 1280,00 грн.
Всупереч викладеному, позивачем не додано до адміністративного позову документа про сплату судового збору або доказів звільнення від його сплати.
Одночасно, в позовній заяві позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.88 КАС України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач не входить до переліку пільговиків по сплаті судового збору. Відтак, зобов'язаний сплачувати судовий збір при зверненні до суду.
Лише у виняткових випадках суд може звільнити особу від сплати судового збору не порушуючи принципу юридичної рівноваги та враховуючи скрутне матеріальне становище викликане об'єктивними обставинами, що підтверджуються відповідними доказами. Однак, ОСОБА_1 не надала суду жодних доказів на підтвердження скрутного матеріального становища та неможливість сплати судового збору.
За таких обставин, у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити, а позовну заяву залишити без руху.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 1280,00 грн.
Керуючись частиною 1 статті 108 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Здолбунівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 24 березня 2017 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Сало А.Б.