Справа № 815/393/17
09 березня 2017 року м. Одеса 14год.55хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Гуманенко В.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреністю
Від відповідача: Бабічева М.В. - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Судом розглядається адміністративна позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить суд визнати дії Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року протиправними; зобов'язати Роздільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції чинній на час виходу ОСОБА_1 на пенсію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 10 травня 2006 року він одержує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, яка призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723- XII у розмірі 80 відсотків від заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2004 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне забезпечення. Згідно з Постановами КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з 01.12.2015 року, та з 01.05.2016 року відповідно державним службовцям підвищено заробітну плату. Позивач зазначає, що оскільки він перед виходом на пенсію працював на посаді державного податкового інспектора державної податкової служби у податковій інспекції Біляївського району Одеської області, яка в процесі реорганізації податкових органів увійшла до складу Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, йому було встановлено спеціальне звання інспектора податкової служби 2-го рангу. З метою отримання довідки про заробітну плату , що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою зазначеною в п.5 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», позивач 30 серпня 2016 року та 01 грудня 2016 року звертався до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області із заявами про видачу довідки для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року. Листами від 08.09.2016 року вих. № 8900/10/15-24-05-22 та від 06.12.2016 року № 11926/10/15-24-05-22 позивачу відмовлено в наданні довідок про складові заробітної плати.
Позивач вважає відмову Роздільнянської ОДПІ в Одеській області у видачі довідок про заробітну плату такою, що суперечить Конституції України, Закону України "Про державну службу", ст. 49 Кодексу законів про працю України та порушує його права. При цьому зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 р. затверджено форми довідок про заробітну плату, в тому числі, форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію" і станом на 01.12.2015 року вказані форми довідок були чинними. Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 з підстав, викладених в письмових запереченнях. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що право на перерахунок пенсії, яким хоче скористатися позивач ОСОБА_1, було визначено в п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій". Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни, до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким вилучено пункт 4 постанови, щодо порядку обчислення заробітної плати при проведені перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Згідно листа Державної фіскальної служби України від 26.04.2016 року № 14876/7/ 99-99-05-0К04Д7 "Про надання роз'яснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсій" з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу", та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України "Щодо надання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям" 01.11.2016 року, зазначено, що норма щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям містилася в статті 37-1 Закону України "Про державну службу. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1) виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення учасників процесу, суд дійшов наступного.
Як зазначає ОСОБА_1 в адміністративному позові та не заперечується відповідачем, з 10 травня 2006 року він одержує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, яка призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723- XII у розмірі 80 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2004 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне забезпечення.
30 серпня 2016 року позивач звернувся до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області із заявою, в якій зазначив, що у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям згідно постанови №1013 Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року просив надати йому довідку про заробітну плату державного податкового інспектора, інспектора податкової служби 2-го рангу для перерахунку йому пенсії.
Листом від 08.09.2016 року за вих..№8900/10/15-24-05-22 Роздільнянською ОДПІ за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 повідомлено останнього, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено пункт 4, який передбачав, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, пенсіонерам яким була раніше призначена пенсія з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу» необхідно було зробити перерахунок пенсії. У зв'язку з чим, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності закону України «Про державну службу» відмінено.
01.12.2016 року позивач знову звернувся до Роздільнянської ОДПІ з заявою, в які просив видати довідку станом на 02.11.2016 року працюючого державного службовця Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на посаді державного податкового інспектора, яку позивач займав працюючи в податковій інспекції Біляївського району Одеської області та мав спеціальне звання інспектора податкової служби ІІ рангу на дату виходу на пенсію з 10.05.2006 року. Також позивач просив в довідці про заробітну плату станом на 02.11.2016 року окрім вказаних підвищень складових вказати також і суми інших виплат, передбачених формами довідок затверджених постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1.
Листом від 06.12.2016 року за вих..№11926/10/15-24-05-22 Роздільнянська ОДПІ у відповідь на заяву позивача повідомила останнього, що листом Державної фіскальної служби України від 25.08.2016 року за №28751/7/99-99-05-01-04-17 «Про надання роз'яснень щодо перерахунку пенсій» були надіслані роз'яснення Міністерства соціальної політики України, згідно яких підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року, позивач звернувся з даним позовом до суду вимагаючи визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові у видачі йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також просить суд зобов'язати відповідача видати йому такі довідки за затвердженою формою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції чинній на час виходу ОСОБА_1 на пенсію.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, та її форми, регулюються нормами постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (далі - Постанова №865), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Згідно із п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865, в редакції що діяла до 01.12.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Як зазначає позивач в адміністративному позові, пенсія йому була призначена в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015 року.
Тобто, на час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 Постанови №865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів поданих підчас перерахунку, виходячи із сум заробітної плати , яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється, виходячи з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, а саме, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи положення норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 року (справа №21-97а13).
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
На час виходу позивача на пенсію також був чинним пункт 5 Постанови №865, відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби".
Отже, обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), у якому працювала особа до виходу на пенсію. При цьому, до компетенції вказаного суб'єкта не належить безпосередньо вирішення питання про перерахунок пенсії.
Таким чином, на час виходу ОСОБА_1 на пенсію національне законодавство надавало йому право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір його пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивач мав право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державних службовців.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 р. були підвищені посадові оклади.
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу","Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичнуслужбу",Податковогота Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Так, п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції від 24.04.2014р.) встановлено що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності ЗУ від 16.01.2003р. №432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ "Про державну службу", визначається згідно даної постанови.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013р. за №1661/24193 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, N 2а- 4753/09/2670", була затверджена форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Проте Постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було внесено зміни до Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено п.4.
Постановою Правління ПФУ №15-2 від 04.07.2016р. скасована форма довідки, затвердженої постановою №15-1.
Згідно п. 4 Постанови КМУ №865 було передбачено механізм визначення посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та премій, однак починаючи з 09.12.2015р. відсутній механізм щодо визначення вищезазначених сум, а відтак, у відповідача відсутні будь які правові підстави для складання та видачі довідки саме за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1.
Так, неможливість надання позивачу запитуваної довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, у зв'язку із набранням чинності Закону № 889, відповідач пояснив тим, що на момент звернення позивача вже був виключеним п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким і регулювався порядок видачі довідки для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рангу на день призначення пенсії.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що вищезазначені зміни у законодавстві позбавляють права позивача на перерахунок пенсії у раніше встановленому порядку та не дають відповідачу законних підстав для отримання довідки.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Дане положення принципово забороняє погіршувати становище людини. При цьому, розмір пенсії є кількісним показником, що відображає обсяг прав позивача на пенсію.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 р. "Про незалежність судової влади" зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони , які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Крім того, частина першої статті 58 Конституції України закріплює загальновизнаний принцип права, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р.№1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення йому розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді, виникло у 2006 році. Тобто, воно виникло раніше зазначених вище змін до Постанови №865, які відбулися у 2015 році. Нові ж нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом.
Заборона зворотної дії закону в часі є однією з важливих складових принципу правової визначеності. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.05.1997р. №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата вказав, що закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативного акту.
З цього приводу суд зазначає, що скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, адже саме право на перерахунок пенсії позивача не скасоване.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Згідно приписів ч.1 ст. 5 Закону України "Про інформацію", кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 11 Закону України "Про інформацію", кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
З системного аналізу викладених правових норм вбачається, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки (інформації) про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), де він працював.
Вищезазначені зміни у законодавстві не позбавляють права позивача на отримання відповідної довідки (інформації) про заробітну плату та не дають відповідачу законних підстав для відмови у видачі такої довідки (інформації), в зв'язку з чим суд приходить до висновку про існування обов'язку у відповідача надати довідку (інформацію) про заробітну плату працюючого державного службовця на вищевказаній посаді, з урахуванням визначення відповідних сум: посадового окладу, надбавки за спеціальне звання (ранг), надбавки за вислугу років з урахуванням процента, надбавка за високі досягнення (50%), премії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій щодо відмови у наданні довідки (інформації) позивачу про заробітну плату та її складові.
Щодо тверджень відповідача про відсутність з 01.12.2015р. підстав для видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії, суд зазначає, що на час звернення позивача за отриманням відповідної довідки (30.08.2016р.) був та є станом на сьогоднішній день чинним пункт 5 Постанови №865, відповідно до якого форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
При цьому, посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та постанову правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог, суд вважає необґрунтованими, оскільки відсутність затвердженої форми довідки не позбавляє позивача права на її одержання для подальшого звернення до уповноваженого органу (управління Пенсійного фонду України) за вирішенням питання про перерахунок раніше призначеної пенсії.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне Управління ДФС в Одеській області видати довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, при цьому посилається на постанову Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, якою було затверджено форму довідки про складові заробітної плати що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовна вимога в частині зобов'язання відповідача видати ОСОБА_1 довідки за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, не підлягають задоволенню.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково: в частині визнання протиправними дій Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року та зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції чинній на час виходу на пенсію.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року.
Зобов'язати Роздільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015 року, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016 року відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції чинній на час виходу на пенсію.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 13.03.2017 року.
Суддя М.М. Аракелян