Справа № 815/1442/17
13 березня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Нінель Володимирівна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кукліної Альбіни Олександрівни
про: визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кукліної Альбіни Олександрівни в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Кукліной Альбіни Олександрівни від 19.01.2017 року за №33489529 про відмову ОСОБА_1 у державній реєстрації права власності на 1/25 частину домоволодіння АДРЕСА_2;
- зобов'язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської Ради здійснити державну реєстрацію права власності на 1/25 частину домоволодіння АДРЕСА_2 за ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
За загальним правилом п.1 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем по справі є Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради та державний реєстратор прав на нерухоме майно Кукліна А. О., які згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є представницьким органом місцевого самоврядування та посадовою особою такого органу.
Згідно приписів ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено - обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Місцеве самоврядування є особливим видом управління, що забезпечує реалізацію права територіальних спільнот самостійно вирішувати питання місцевого значення, виходячи з інтересів громадян та грунтуючись на положеннях закону.
Як інститут громадянського суспільства, місцеве самоврядування:
- має децентралізований управлінський характер, оскільки не передбачає наявності ієрархічної структури;
- здійснює публічну владу на певній територіальній одиниці з метою прийняття та реалізації рішень місцевого характеру;
- є інститутом народовладдя, що забезпечує реалізацію питань місцевого значення самим суб'єктом самоврядування;
- здійснюється представниками населення, що мешкає на певній території, які обираються;
- є самостійним Інститутом, що організаційно відокремлений від державних структур і має недержавний характер;
- несе відповідальність за свою діяльність перед населенням і державою у разі невиконання чи порушення повноважень.
Конституція України визнає і гарантує місцеве самоврядування як інститут соціального управління та громадянського суспільства. Вона закріплює можливість представництва місцевих інтересів у органах самоврядування, встановлює власну матеріальну, фінансову та організаційно-правову базу місцевого самоврядування.
До представницьких органів місцевого самоврядування Конституція України відносить сільські, селищні і міські ради та їх виконавчі комітети; обласні та районні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 140).
Відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» систему місцевого самоврядування складають: територіальна громада; сільська, селищна, міська рада; сільський, селищний, міський голова; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення (ст. 5). Цим же Законом визначені повноваження органів самоврядування у галузі бюджету, фінансів та цін (ст. 28); управління комунальною власністю (ст. 29); житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку (ст. 30); будівництва, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту (статті 31, 32); соціального захисту (ст. 34) та інші.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі повернення заяви або скарги.
Суддею встановлено, що позивачем було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову у сумі 640 грн. 00 коп., за квитанцією 0.0.718987909.1 від 03.03.2017 р.
З урахуванням вищезазначеного, сплачений судовий збір підлягає поверненню позивачу.
Згідно п.6 ч.3 ст.108 КАС України, якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що справа не підсудна цьому адміністративному суду, повертає позовну заяву позивачеві для подання до належного суду.
Керуючись ст.ст. 18, 108, 158-160 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, державного реєстратора прав на нерухоме майно Кукліної Альбіни Олександрівни про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) суму судового збору за подання адміністративного позову за квитанцією 0.0.718987909.1 від 03.03.2017 р. у сумі 640 грн. 00 коп.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України він може звернутися з позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Надіслати позивачу копію ухвали, позовну заяву та додані до неї документи.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5 - денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.