10 березня 2017 року м. Одеса Справа № 815/1000/17
Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Іванов Е.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Держаної міграційної служби України про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Держаної міграційної служби України про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 21.02.2017 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду відомостей коли саме позивачем було отримане повідомлення №462 від 20.12.2016 року від Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС в Одеській області та копії вказаного повідомлення.
На адресу суду від позивача надійшли документи, на виконання ухвали суду від 21.02.2017 року, а саме заява про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Розглянувши дане клопотання суд вважає, що воно є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
30.01.2017 року позивачем було отримано повідомлення №462 від 20.12.2016 року від Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС в Одеській області.
У відповідності до ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 року № 3460-VI право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця, чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 14 даного Закону право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають такі категорії осіб: 8) особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону, з моменту подання особою заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, до прийняття остаточного рішення за заявою, а також іноземці та особи без громадянства, затримані з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, з моменту затримання;
Відповідно до ч. 1 ст. 19 цього Закону у разі звернення особи про надання одного з видів безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов'язаний протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Судом встановлено, що позивач після отримання оскаржуваного повідомлення звернувся до Третього Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Наказом №397 від 15.02.2017 року Третім Одеським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було визначено призначити позивачу адвоката для надання правової допомоги та видано доручення №400.
Таким чином позивач в строк передбачений законом звернувся до суду з позовом, а саме 20.02.2017 року.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 107, КАС України, суддя, -
Визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду та поновити позивачу ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Держаної міграційної служби України про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі разом із пам'яткою про їх процесуальні права та обов'язки.
Справа розглядатиметься колегіально у складі трьох суддів.
Ухвала про відкриття провадження оскарженню не підлягає.
Суддя Е.А. Іванов