12.2
Іменем України
13 березня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/336/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної поліції в Луганській області про стягнення винагороди за участь в антитерористичній операції,
21 лютого 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної поліції в Луганській області (далі - Третя особа) про стягнення винагороди за участь в антитерористичній операції.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що з 14.02.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 28.08.2009 по 06.11.2015 перебував на посаді помічника відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Сватівського РА ГУ ВМС України у Луганській області та був звільнений згідно наказу ГУМВС України у Луганській області №399 о/с від 06.11.2015 з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 64 «з» у званні майора міліції. В період з 26.09.2014 по 07.11.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області, однак винагорода за участь в АТО в зазначений період не нараховувалась та не перераховувалась. У відповідності з розрахунком наведеним в адміністративному позові просив стягнути на свою користь з Відповідача винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, а саме: за вересень 2014 року - 511,96 грн; за жовтень 2014 року - 4047,48 грн; за листопад 2014 року - 4462,60 грн; за грудень 2014 року - 5547,29 грн; загальна сума складає - 14569,33 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу за його відсутності (а.с.18).
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, про що подав заперечення (а.с. 24-26), у яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування зазначив, що наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 Позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 26.09.2014. Виплата винагороди здійснена за період з 01.01.2015 - 07.11.2015 протягом 2015 року. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 Позивач був виключений зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 07.11.2015. Відповідач вважає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 був виданий вже по закінченню бюджетного періоду, а тому ГУМВСУ було позбавлено можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за період з вересня по грудень 2014 року. Серед іншого просив розглядати справу за відсутності представника.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.22), правом надати відзив на зазначений адміністративний позов не скористався.
Враховуючи положення пункту 6 статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).
Судом встановлено, що Позивач - ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1), проходив службу в Сватівському районному відділі ГУМВС України у Луганській області.
Відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 09.07.2015 № ВДЗ/7310/А Позивач наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 в період з 26.09.2014 по теперішній час безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (а.с.8).
Також, відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 25.05.2016 № А-3643 Позивач наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158, 17.11.2015 № 321 в період з 26.09.2014 по 07.11.2015 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (а.с.9).
Згідно інформації, зазначеній в довідці від 01.03.2017, Позивач наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158, з 26.09.2014 включений до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 з 07.11.2015 Позивач був виключений зі складу сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення (а.с. 27).
Згідно зі статтею 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108), заробітна плата виплачується працівникові власником або уповноваженим органом, та виплата заробітної плати проводиться за місцем роботи (статті 24 цього Закону). Крім того, відповідно до пункту 27 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" судам необхідно враховувати, що згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України належним відповідачем у справі за позовом про оплату праці є та юридична особа (підприємство, установа, організація), з якою позивачем укладено трудовий договір.
Оскільки Позивач безпосередньо перебував у трудових відносинах та отримував заробітну плату в Сватівському районному відділі ГУМВС України у Луганській області, врахуванням вищевикладеного належним відповідачем у справі є Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" (далі - Постанова №158) військовослужбовцям у 2014 році виплачувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 158 за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Пунктом 3 наказу МВС України від 13.12.2007 № 49 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 205/14896, яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до Додатку № 26 Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що доплата за службу в нічний час входить до складу додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, до суми грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватись винагорода за безпосередню участь в АТО входить доплата за роботу в нічній час.
Статтею 43 Конституції України, зокрема, передбачено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до пункту 2 наказу від 23.07.2014 № 719 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України» винагорода виплачується за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників), начальників органів внутрішніх справ.
Згідно до вимог статті 2 Закону № 108 в структуру заробітної плати входять: основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
На підставі викладеного, сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях встановлених пунктом 2 Постанови № 158 входить до структури заробітної плати.
З системного аналізу наведених вище правових положень Постанови № 158 та Наказу № 719, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у контексті пункту 2 Постанови № 158, суд дійшов висновку, що спірна винагорода обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн. При цьому, враховуючи положення Наказу № 719, обчислення цієї винагороди здійснюється з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі. Таким чином, зазначеним наказом передбачено виплата винагороди за минулий період без будь-яких обмежень.
Однак, з додатку 26 до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) вбачається, що одноразова допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, тому відповідно до вимог наказу № 719 МВС України вона не може бути врахована при обчисленні винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Позивачем до матеріалів справи додано довідку від 15.02.2017 №64/27 про доходи за 2014 рік (а.с. 12).
Згідно інформації, зазначеній в довідці від 15.02.2017 №64/27, яка видана Сватівським районним відділом ГУМВС України у Луганській області, грошове забезпечення Позивача складало: у вересні 2014 року - 3071,78 грн - посадового окладу, 53,16 грн - доплата за службу в нічний час, всього нараховано за вересень - 3124,94 грн; за жовтень 2014 року - 4047,48 грн - посадового окладу, 59,06 грн - доплата за службу в нічний час, всього нараховано за жовтень - 4106,54 грн; за листопад 2014 року - 4462,60 грн - посадового окладу, 35,95 грн - доплата за службу в нічний час, всього нараховано за листопад 2014 року - 4498,55 грн; за грудень 2014 року - 5547,29 грн - посадового окладу, 71,94 грн - доплата за службу в нічний час, всього нараховано за грудень 2014 року - 5619,23 грн (а.с. 12).
Враховуючи положення Постанови КМУ № 158 та наказу МВС України № 719 розмір винагороди Позивача у вересні 2014 року повинен розраховуватись із розміру грошового забезпечення у сумі 3000,00 грн, оскільки, розмір грошового забезпечення в зазначеному місяцях становив менше 3000,00 грн.
Відповідно до інформації, зазначеній у довідці від 16.02.2017 №283, Позивач в період з 26.09.2014 по 01.01.2015 у Сватівському РТМО на лікарняному не перебував, листок непрацездатності не видавався (а.с. 13).
Згідно інформації, зазначеній у довідці від 16.02.2017 №130, Позивач в період з 26.09.2014 по 01.01.2015 на лікарняному в КУ «Центр ПМСД Сватівського району» не перебував, лист тимчасової непрацездатності з 26.09.2014 по 01.01.2015 не видавався (а.с. 14).
Згідно інформації, зазначеній у довідці від 25.02.2017, Позивач в період з 26.09.2014 по 01.01.2015 у черговій відпустці та на лікарняному не перебував (а.с. 16).
Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка належить стягненню на користь ОСОБА_1 за 2014 рік повинна становить за вересень 2014 року - 511,96 грн; за жовтень 2014 року - 4047,48 грн; за листопад 2014 року - 4462,60 грн; за грудень 2014 року - 5547,29 грн. Всього розмір грошового забезпечення за період з 26.09.2014 по 31.12.2014 складає 14569,33 грн.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою суму винагороди в розмірі 14569,33 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється у зв'язку з їх відсутністю.
Керуючись статтями 2, 8, 10, 11, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної поліції в Луганській області про стягнення винагороди за участь в антитерористичній операції задовольнити повністю.
Стягнути з Сватівського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08670906, місцезнаходження: 92600, Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, вул. Леніна, 11) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 92600, АДРЕСА_1) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 26 вересня 2014 року по грудень 2014 року включно у загальному розмірі 14569 (чотирнадцять тисяч п'ятсот шістдесят дев'ять) гривень 33 копійки, в тому числі - за вересень 2014 року - 511 (п'ятсот одинадцять) гривень 96 копійок, за жовтень 2014 року - 4047 (чотири тисячі сорок сім) гривень 48 копійок, за листопад 2014 року - 4462 (чотири тисячі шістдесят дві) гривні 60 копійок, за грудень 2014 року - 5547 (п'ять тисяч п'ятсот сорок сім) гривень 29 копійок; з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя В.С. Шембелян