Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 березня 2017 року Справа № 398/1907/16-а
провадження № 2-іс/811/9/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: УМВС України в Полтавській області
третя особа яка не заявляє самостійних вимог та стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до УМВС України в Полтавській області, вказавши третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог та стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про:
- визнання рішення відповідача від 06.05.2016 року № 4/775, щодо відмови у надані довідки, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, для перерахунку пенсії, згідно вимог ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправним та скасувати;
- зобов'язати відповідача надати довідку з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, для перерахунку пенсії, згідно вимог ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером УМВС України в Полтавській області та має право на пенсійне забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Однак, як вказує позивач, при звернені до відповідача з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, листом від 06.05.2016 р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та видачі довідки.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, відповідно до яких позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки посилання позивача в позові на заяву пенсіонера не є підставою, яка визначена законом, щодо здійснення перерахунку. Натомість такий перерахунок пенсій, призначених раніше відповідно до чинного законодавства, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України.
Позивачем подано клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.34 т.2). Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.33 т. 2). Представником третьої особи подано заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених в запереченні на позовну заяву (а.с.30 т.2).
Справу розглянуто без участі сторін та третьої особи.
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 в період з 01.02.1993 року по 01.04.2011 року та з 22.06.2012 року по 28.02.2014 року працював на різних посадах в органах внутрішніх справ України. 27.02.2014 року на підставі наказу УМВС України в Полтавській області №64 о/с позивача було звільнено з посади заступника начальника Кременчуцького міського відділу УМВС України в Полтавській області, згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за п. 64 «ж» (у запас за власним бажанням) (а.с.77 т.1). На день звільнення з ОВС України позивач мав спеціальне звання підполковник міліції та вислугу років 21 рік 08 місяців 18 днів, у пільговому обчисленні - 21 рік 10 місяців 18 днів (а.с.77. т.1).
Як зазначено позивачем, з моменту звільнення з органів внутрішніх справ України, останній в березні 2014 року подав документи для оформлення пенсії за вислугою років, відповідно до ст.ст.12,13 Закону України від 9 квітня 1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (136-140 т.1).
09.04.2014 року ОСОБА_1 Пенсійним фондом України видано пенсійне посвідченні НОМЕР_2 серії НОМЕР_3 (а.с.14 т.1).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).
18.04.2016 року позивач звернувся до УМВС України в Полтавській області з письмовою заявою про надання йому довідки з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, для перерахунку пенсії (а.с.16-19 т.1).
Листом від 10.05.2016 року №4/775 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та видачі довідки, оскільки до Управління внутрішніх справ України в Полтавській області не надходило жодних розпорядчих документів з органів Пенсійного фонду та МВС України, які б були підставою для підготовки документів для перерахунку пенсій пенсіонерам ОВС (а.с.20 т.1).
Не погоджуючись з відмовою Управління внутрішніх справ України в Полтавській області у видачі довідки, позивач звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати такі дії протиправними та зобов'язати видати відповідну довідку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, у редакції чинній станом на 07.11.2015 р., тобто на день набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії за Законом №2262-ХІІ визначено фактичну зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Внаслідок набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію", при цьому підлягали ліквідації органи міліції, а категорія "працівники органів внутрішніх справ" для цілей застосування Закону №2262-ХІІ перестала існувати.
Водночас Законом України "Про Національну поліцію" введено нову правову категорію працівників - "поліцейські" (ст.102 Законом України "Про Національну поліцію"), проте Закон України "Про Національну поліцію" не поширив гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції - працівників органів внутрішніх справ.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як наслідок, у подальшому з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. №900-VIII внесено зміни до п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Так, відповідно до абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", в редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з абз.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, у редакції Закону України від 23.12.2015 р. №900-VIII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ, зокрема статі 63 в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян", врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402; далі - Порядок).
За правилами пунктів 23-24 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1, будучи пенсіонером органів внутрішніх справ, у квітні 2016 року звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом від 06 травня 2016 року №4/775 позивача повідомлено про відмову в наданні довідки у зв'язку з відсутністю правових підстав до перерахунку пенсії.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку що відмова, мотивована відсутністю підстав для перерахунку пенсії, є протиправною, оскільки знаходиться поза межами повноважень відповідача. Більш того, з урахуванням відсутності заборони в законі самостійно отримати пенсіонером довідку про грошове забезпечення саме за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію, самостійне звернення такого пенсіонера до органів Пенсійного фонду на підставі Закону №2262-ХІІ є законодавчо гарантованим, що свідчить про обов'язок відповідача видати таку довідку.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, у редакції чинній на час розгляду справи, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином позивачу підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у розмірі 1102,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправною відмову Управління внутрішніх справ України в Полтавській області у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, надану листом від 06 травня 2016 року №4/775.
3. Зобов'язати Управління внутрішніх справ України в Полтавській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно вимог Закону України від 09 квітня 2015 року №2262-ХІІ від 11.11.2015 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Присудити ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Дегтярьова