29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"02" листопада 2009 р. Справа №5/3344-А
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчук І.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Красилів
про стягнення 2700 грн. фінансових (штрафних) санкцій
Представники сторін:
позивача - Малюзін О.І. представник за довіреністю
відповідача - не з'явились
за участю від прокуратури - Арещенков А.С.
У судовому засіданні винесено постанову, так як у засіданні суду 27 жовтня 2009 оголошувалась перерва.
Ухвалою суду від 26.05.2008р. відкрито провадження в адміністративній справі № 5/3344-А та призначено попереднє засідання, ухвалою від 11.09.2008р. зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №2-а-889/08 яка має суттєве значення для з'ясування обставин справи № 5/3344-А. У зв'язку з винесенням Львівським Апеляційним адміністративним судом 12.05.2009р. ухвали про скасування постанови Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №2-а-889/08 та залишення позову приватного підприємця ОСОБА_1 без розгляду, провадження у справі № 5/3344-А поновлено, призначено судове засідання із викликом сторін та прокуратури області та наданням додаткових доказів по справі.
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 2700 грн. штрафних санкцій згідно рішення від 14.04.2008р. за порушення Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Посилається на те, що в ході проведеної перевірки виявлений факт здійснення відповідачем реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів в забороненому місці, визначеному органами місцевого самоврядування та здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, що згідно абз. 8, 12, ч.2 ст.17 вищезазначеного Закону застосовані фінансових (штрафних) санкцій.
Повноважні представники прокуратури та позивача у судовому засіданні 28.07.2008р. заявили клопотання про зменшення позовних вимог у зв'язку з частковою сплатою відповідачем штрафних санкцій у розмірі 970,00 грн., що підтверджується карткою особового рахунка відповідача та квитанцією № 23 від 30.06.2009р., належним чином засвідчені копії яких долучено до матеріалів справи. Тому просили стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, м. Красилів 1730,00 грн. Судом заявлене клопотання відповідає нормам ст.ст. 49 та 51 КАС України, прийнято та задоволено.
Відповідач вимог ухвали суду від 17.07.2009р., 28.07.2009р. та 23.09.2009р. не виконав, повноважного представника для участі у засіданні суду не направив, причин неявки не повідомив.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
У ході проведеної позивачем перевірки магазину "Фараон, що знаходиться за адресою м.Красилів, вул. Грушевського, 140б, та належить відповідачу, встановлено порушення ст.ст. 11-1 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, яке полягає у реалізації відповідачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів в забороненому місці, визначеному органами місцевого самоврядування (рішення вісімнадцятої сесії Красилівської міської ради 5 скликання від 11.10.2007р. №18), а саме, як встановлено перевіркою магазин "Фаворит", що належить відповідачеві межує з територією Красилівської районної лікарні та знаходиться від школи на відстані біля 80 метрів, що порушує вищезазначені норми чинного законодавства.
Окрім того, встановлено порушення ст. 15-3 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, яке полягає у здійсненні відповідачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів. Так, проведено закупку однієї пляшки горілки "Немирів" по ціні 18.25грн. та пачки цигарок „Президент” за ціною 1,60 грн., тоді як продавцем було вибито касові чеки №9520, 9521 від 08.04.2008р. на суму 19,85 грн., а на проданій пачці вказана ціна виробника 1,55 грн.).
Зазначені результати перевірки зафіксовані в акті від 08.04.2008р. за № 220106. Перевірка проведена в присутності продавця ОСОБА_4
На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення від 14.04.2008р. №220175 про застосування фінансових санкцій на суму 2700,00 грн. згідно абз. 8 та абз. 12 ч.2 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Фінансова санкція складається з санкції за реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів в забороненому місці, визначеному органами місцевого самоврядування в розмірі 1700 грн. та санкції за перевищення встановлених виробником роздрібних цін на тютюнові вироби в розмірі 1000 грн.
Як вбачається з картки особового рахунку відповідача та квитанції № 23 від 30.06.2009р. відповідачем сплачено 970,00 грн. штрафу згідно рішення позивача.
У зв'язку з несплатою штрафу в решті суми прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом (з урахуванням зменшення позовних вимог) про стягнення з відповідача 1730,00 грн. фінансових (штрафних) санкцій.
Досліджуючи надані по справі докази та пояснення представників сторін, покази свідків , оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
Згідно ст.10 Закону України „Про держану податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями передбачено, що до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних держаних податкових інспекцій віднесено здійснення в межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи і послуги, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення деяких видів підприємницької діяльності. Пунктом 2 ст. 11 даного Закону передбачено, що органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку встановлених законами України мають право здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Згідно ст.11-1 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995р. №481/95-ВР, встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Нормами ст.15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995р. №481/95-ВР (із змінами та доповненнями) передбачено заборону продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів: на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я; в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування.
Згідно рішення вісімнадцятої сесії Красилівської міської ради 5 скликання від 11.10.2007р. №18 "Про оголошення вільних від куріння зон та визначення місць, де забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів на території міста", а саме пунктом 2 визначено місця, де заборонено продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів: території шкіл, дошкільних закладів, закладів охорони здоров'я. закладів культури та дозвілля та земельні ділянки (із збудованими на них приміщеннями) навколо них на відстані менше ніж 150 метрів від приміщень чи територій шкіл, дошкільних закладів, закладів охорони здоров'я, закладів культури та дозвілля.
Згідно ст. 17 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995р. із змінами і доповненнями за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абз. 8 та 12 ч. 2 ст. 17 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового , коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 1700 гривень та за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Перевіркою торгового місця відповідача встановлено зазначені вище порушення норм чинного законодавства. При цьому відповідачем доказів про їх наявність всупереч ст. 71 КАС України не надано також у судовому засіданні.
Відповідно, рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі -1700 грн. та 1000 грн. за два види порушень прийнято обґрунтовано та правомірно.
Судом враховується також відповідність рішення про застосування фінансових санкцій формі, встановленій у додатку до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем частково сплачено розмір фінансових (штрафних) санкцій - 970,00 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача та квитанцією № 23 від 30.06.2009р. У зв'язку з чим прокуртурою та позивачем заявлено клопотання про зменшення розміру позовних вимог. Дане судом прийнято та задоволено на підставі ст.ст. 49 та 51 КАС України.
За таких обставин, враховуючи часткове погашення відповідачем штрафу у розмірі 970,00 грн., позов (з урахуванням зменшення позовних вимог) підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.4, 14, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 254-255, п. 6 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України , СУД
Позов заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Хмельницькій області, м. Хмельницький до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Красилів про стягнення 1730,00 грн. фінансових (штрафних) санкцій задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1/ на користь Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Хмельницькій області, м. Хмельницький /вул.Свободи, 70, код 2356556/ 1730,00 грн. /одну тисячу сімсот тридцять гривень 00 коп. / фінансових (штрафних) санкцій.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя