Постанова від 10.03.2017 по справі 375/342/17

Справа № 375/342/17

Провадження № 2-а/375/103/17

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2017 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши у приміщенні суду в смт.Рокитне у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити перерахунок раніше призначеної пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просить визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про відмову у проведенні йому перерахунку пенсії державного службовця та просить зобов'язати відповідача провести з 01.03.2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок раніше призначеної йому пенсії у розмірі 80% від розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім його місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.01.2017 року заробітної плати голови Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області .

Відповідач, у встановлений десятиденний строк з дня отримання ухвали, надав письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області та отримує пенсію за віком, а саме пенсію державного службовця.

Відповідно до положень ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом з тим, суд погоджується з доводами позивача щодо поважності причини пропуску ним останнього і на що, насамперед, вказує та обставина, що про порушення свого права він дізнався лише, отримавши 27.02.2017 року довідку про розмір заробітної плати на посаді державного службовця, з якої він пішов на пенсію, та, отримавши 06.03.2017 року, відповідь відповідача на свою заяву, якою останній відмовив у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії.

У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4, 5.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції до 01.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Відповідно до п. 5 вказаної постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

В даному випадку, позивач ОСОБА_1 являється таким, що набув за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, ч. 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п. 38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

В даному випадку, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% заробітної плати, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищення заробітної плати з 1 травня 2016 року, не грунтуються на законі.

Відповідно до ст. 45 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Таким чином, позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.03.2017 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, оскільки він 02.03.2017 року звернувся із заявою за цим перерахунком до УПФУ у Рокитнянському районі.

В даному випадку, відмова УПФУ у Рокитнянському районі Київської області у здійсненні перерахунку пенсії позивача не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Позов таким чином підлягає задоволенню.

На підставі ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.2003 року), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанов Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, №1013 від 09 грудня 2015 року та № 292 від 06 квітня 2016 року, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 19, 86, 159-163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати поважною причину пропуску звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду із позовом за захистом прав.

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити перерахунок раніше призначеної пенсії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області здійснити з 01.03.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.01.2017 року заробітної плати відповідно до даних про заробітну плату згідно довідки Рокитнянської районної державної адміністрації у Київській області від 27.02.2017 року № 06-47/607.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.Литвин

Постанова набрала законної сили "_____"__________________20___ року