26.10.09 Справа №11/192нр.
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., за участі секретаря судового засідання Гордієнко Ж.М., розглянувши заяву (скаргу) № 20 від 24.10.2008р. Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка на дії органів виконавчої служби - підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області щодо відмови у відкритті виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості з ВАТ АК “Свема” в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. по справі № 11/192:
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка, м. Шостка Сумської області
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства АК “Свема”, м. Шостка Сумської області
про стягнення боргу в сумі 1 832 439 грн. 05 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Привалов О.М.
від відповідача: не з'явився
Від ДВС : Колесник О.М.
Відповідно до рішення господарського суду Сумської області від 21.04.2003р. по справі № 11/192, вимоги позивача було задоволено та стягнуто з відповідача -Відкритого акціонерного товариства “Акціонерна компанія “Свема” заборгованість в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. На виконання зазначеного рішення суду було видано наказ від 05.05.2003р.
Позивач (скаржник) Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка звернувся до суду зі скаргою на дії органів виконавчої служби - підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області щодо відмови у відкритті виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості з ВАТ АК “Свема” в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. по справі
№ 11/192.
Свої вимоги Управління ПФУ в м.Шостка обґрунтовує тим, що 11 серпня 2008р. до управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області листом № 2/08 від 04.08.2008р. було надіслано 110 постанов від 04.08.2008р. про відмову у відкритті виконавчого провадження. Управлінням ПФУ в м.Шостка їх було отримано 11.08.2008р. При цьому, зазначені постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження підрозділом примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області мотивовано ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”.
Скаржник вважає вищезазначені постанови неправомірними і такими, що підлягають скасуванню, оскільки при винесені постанов державний виконавець, в порушення норм Закону, не зазначив жодного пункту ст. 26 Закону, які б свідчили про підстави для відмови у відкритті провадження. Крім цього, позивач вважає, що незаконність дій державного виконавця полягає в недотриманні ст. 25 Закону та порушенні порядку виконання рішень, який визначений Законом України "Про виконавче провадження".
Представник Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, відповідно до поданого відгуку № 2/09 від 21.10.2009р. на скаргу, заперечує проти обставин, викладених в скарзі та просить суд відмовити в її задоволенні.
В судове засідання від 26.10.2009р. представником позивача було подане клопотання за № 145/08-28 від 02.10.2009р. про заміну неналежного відповідача (суб'єкта оскарженя), в якому просить суд замінити підрозділ примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції Сумської області на належного відповідача (суб'єкта оскарження) - Відділ ДВС Головного управління юстиції в Сумській області та залучити належного відповідача до справи.
Відповідно до ст. 24 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, встановивиши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» районні, міскі (міст обласного значення), районні в містах відділи державної виконавчої служби є юридичними особами, мають поточні та вкладні (депозитні) рахунки в органах Державного казначейства України, гербову печатку. Оскільки підрозділ примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Сумській області не є органом державної виконавчої служби, а є структурним підрозділом вказаного органу, тому є неналежним суб'єктом оскарження при розгляді скарги № 20 від 24.10.2008р. Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка на дії органів виконавчої служби.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність заміни неналежного відповідача (суб'єкта оскарження) - Підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції Сумської області - на належного відповідача (суб'єкта оскарження) - відділ ДВС Головного управління юстиції в Сумській області. Суд визнає клопотання позивача № 145/08-28 від 02.10.2009р. обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Дослідивши наявні докази по даній справі та заслухавши пояснення представника позивача (скаржника) та представника ДВС, суд вважає, що вимоги викладені в скарзі підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного:
Згідно із ст.124 Конституції України та ст.115 ГПК України, рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом Україн “Про виконавче провадження”.
Примусове виконання рішень в Україні покладено на Державну виконавчу службу, що у своїй діяльності керується Законом України "Про виконавче провадження", який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню у випадку невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 25 Закону державний виконавець здійснює виконавчі дії по виконанню рішення у встановленому цим Законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, державним виконавцем повернуто з відмовою у відкритті виконавчого провадження на підставі ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" наказ №11/192 від 05.05.2003р. на суму стягнення 1 832 439 грн. 05 коп. При цьому, у відповідній постанові Державної виконавчої служби від 04.08.2008р. про відмову у відкритті виконавчого провадження зазначається, що підставою для повернення без виконання виконавчих документів є наступні факти: господарським судом Сумської області 29.10.2004р. порушено справу про банкрутство ВАТ АК "Свема" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, окрім того зазначено, що у статутному фонді підприємства частка держави складає 50%+1 акція. Законом України "Про зведення мораторію на примусову реалізацію майна" встановлено мораторій на примусову реалізацію майна державних підприємств. Окрім того, рекомендовано Управлінню ПФУ звернутись до господарського суду з вимогою визнання управління, як кредитора у справі та включення до списку кредиторів.
У свою чергу Закон передбачає, що державний виконавець за наявності підстав, визначених ч. 1 ст.26 Закону, виносить вмотивовану постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження у разі: пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону; якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або підвідомчістю виконання рішення; якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 19 цього Закону; наявності інших обставин, передбачених законом, які виключають здійснення виконавчого провадження. Перелік обставин, які зумовлюють відмову у відкритті виконавчого провадження, вичерпний.
Жодна з підстав наведена в постанові ДВС, що оскаржується, не передбачена ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" чи п. 3.8 з Інструкції "Про проведення виконавчих дій", як умова для зупинення виконавчого провадження, окрім того ні одна з наведених підстав не існувала на момент винесення постанови.
При винесені постанов державний виконавець, в порушення норм вищезазначеного Закону, не зазначив жодного пункту ст. 26 Закону, які б свідчили про підстави для відмови у відкритті провадження.
Незаконність дій державного виконавця полягає в недотриманні ст. 25 Закону та порушенні порядку виконання рішень, який визначений Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно зі ст. 24 Закону державний виконавець у 3-денний термін зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження.
Порушення справи про банкрутство відповідно до п 8 ст.34 Закону є обставиною, що обумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження щодо вимог стягувача на які поширюється дія мораторію, введеного господарським судом. Поняття мораторію визначено ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" його дія поширюється на суми грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.
Таким чином, відмова у відкритті виконавчого провадження з посиланням на порушення господарським судом Сумської області справи про банкрутство боржника суперечить чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
За таких обставин, суд вважає, що дії органів виконавчої служби - відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області щодо відмови у відкритті виконавчого провадження відносно стягнення заборгованості з ВАТ АК “Свема” в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. по справі № 11/192 є неправомірними, і вимоги скаржника щодо зобов'язання відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області прийняти до виконання наказ суду від 05.05.2003р. по справі №11/192 є обґрунтованими і, відповідно, підлягають задоволенню. Скарга № 20 від 24.10.2008р. Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка на дії органів виконавчої служби, враховуючи заміну неналежного відповідача (суб'єкта оскарження) - Підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції Сумської області - на належного відповідача (суб'єкта оскарження) - відділу ДВС Головного управління юстиції в Сумській області, підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 121-2 ГПК України, суд -
1. Замінити неналежного відповідача Підрозділ примусового виконання рішень
відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції Сумської
області на належного відповідача - Відділ Державної виконавчої служби
Головного управління юстиції в Сумській області.
2. Скаргу № 20 від 24.10.2008р Управління Пенсійного фонду України в
м.Шостка на дії органів виконавчої служби - задовольнити частково.
3. Визнати дії Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції
у Сумській області по відмові у відкритті виконавчого провадження відносно
стягнення заборгованості з ВАТ АК “Свема” в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. по
справі № 11/192 незаконними.
4. Скасувати постанову Відділу Державної виконавчої служби Головного
управління юстиції в Сумській області від 04.08.2008р. ВП №8482084 про
відмову у відкритті виконавчого провадження відносно стягнення заборгованості
з ВАТ АК “Свема” в сумі 1 832 439 грн. 05 коп. по справі № 11/192.
5. В іншій частині - відмовити
СУДДЯ С.В. ЗАЄЦЬ