Справа № 460/5879/16-а
Провадження №2-а/460/199/17
09.03.2017 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області
у складі головуючого судді - Кондратьєвої Н.А.
при секретарі - Чорній Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Яворові справу за позовом ОСОБА_1 до Ясниської сільської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій протиправними і скасування рішення Ясниської сільської ради від 06.10.2015року №70-
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними і скасування рішення Ясниської сільської ради від 06.10.2015року №70.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки 11 листопада 2016 року Яворівським районним судом Львівської області відкрито провадження у цивільній справі № 460/5161/16-ц за позовом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання незаконним рішення Ясниської сільської ради від 06.10.2015року №70, оскільки до одного і того ж відповідача подано заяви в порядку цивільного та адміністративного судочинства, вважає, що провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ясниської сільської ради, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій протиправними і скасування рішення Ясниської сільської ради від 06.10.2015року №70 слід закрити, оскільки Яворівським районним судом Львівської області проводиться розгляд одних і тих позовних вимог до одного і того ж відповідача одночасно в порядку цивільного і адміністративного судочинства, а це суперечить вимогам чинного законодавства.
Представник третіх осіб підтримав заявлене клопотання.
Позивач та представник позивача клопотання представника відповідача заперечили, представник позивача пояснила, що позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки позивачем ставиться вимога не про захист цивільного права, а заявлено вимогу про захист права позивача на участь в публічному обговоренні містобудівної документації, що належить до сфери публічно-правових відносин.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здісненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно правової позиції, викладеної у рішенні Конституційного суду України від 01.04.2010р. № 1-6/2010, системний аналіз положень Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем оскаржуються, протиправні на його думку дії Ясниської сільської ради, а отже позовні вимоги заявлено до органу місцевого самоврядування.
Зміст позовних вимог вказує на те, що між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу реалізації відповідачем, наданих законом владних повноважень у сфері містобудування та затвердження містобудівної документації.
Враховуючи вищенаведене, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі.
Керуючись ст. 158 КАС України, -
ухвалив:
Відмовити у клопотанні представника відповідача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.А. Кондратьєва