Справа № 461/206/17
Категорія 3
24.02.2017 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар Мисько М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської міської ради про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у порядку та строки, передбачені ст.118 ЗК України.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що в жовтні 2016 року звернувся до відповідача з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами в порядку ст.118 ЗК України. Листом від 13.02.2016 року позивачу було відмовлено у розгляді такого клопотання у зв'язку з тим, що не надано усіх документів, список яких передбачено рішенням виконкому Львівської міської ради від 08.08.2014 року № 605 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада». Вважає, що Земельним кодексом України встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у задоволенні клопотання та надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Просить позов задовольнити.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, хоча належно були повідомлені про час та місце слухання справи, наслідки неявки.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, оскільки вважає, що відповідачем правомірно було надано вимогу про необхідність надання додаткового пакету документів. Також вважає, що позовна заява є безпідставною, оскільки у випадку надання позивачем таких документів, вищевказане клопотання щодо виготовлення проекту та місця розташування земельної ділянки було б винесено на розгляд сесії, за результатами якого було б винесено рішення.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Частиною першою ст.3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною шостою ст.118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Судом встановлено, що 09.09.2016 року в центрі надання адміністративних послуг Львівської міської ради були зареєстровані за №3-Г-51661, №3-Г-51845 звернення громадянина ОСОБА_1 про надання безоплатно у власність земельної ділянки, надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, розгляду питання безоплатного надання земельної ділянки на сесії Львівської міської ради та надання інформації про розташування земельних ділянок у межах м.Львів, не наданих у користування.
У додатку 2 Рішення Виконавчого комітету ЛМР від 08.08.2014 № 605 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» зазначено, що необхідними документами для прийняття Львівської міської ради рішення (ухвали) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою необхідно визначитись із місцем розташування земельної ділянки та подати до Львівської міської ради наступні документи: Заява на ім'я Львівського міського голови; план земельної ділянки масштабу 1:500, виконаний спеціалізованою землевпорядною організацією, з зазначеними межами ділянки, вирахуваною загальною її площею, нанесеними червоними лініями (оригінал - два примірники). довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана відділом Держземагентства у м.Львові Львівської області; довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана відділом Держземагентства у м.Львові Львівської області (про наявність зареєстрованих на заявника правовстановлюючих документів на земельні ділянки); письмова згода землекористувачів на ім'я Львівського міського голови щодо вилучення з користування земельної ділянки або її частини у разі долучення земельної ділянки (її частини) з земель цих землекористувачів (засвідчена нотаріально у поточному році); копія паспорта громадянина України (1,2, 11 сторінки).
Однак, вказані документи позивачем ОСОБА_1 до Львівської міської ради для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою подані не були.
Пунктами 1, 2 ст.6 ЗУ «Про державний земельний кадастр» передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У п.2 ст. 7 Закону України «Про державний земельний кадастр» зазначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні; розроблення форм витягів, інформаційних довідок із Державного земельного кадастру, повідомлень про відмову у наданні відомостей, порядку обліку заяв і запитів про отримання відомостей із Державного земельного кадастру; створення документів Державного земельного кадастру.
Крім того, згідно ст.10 Закону України «Про державний земельний кадастр» до об'єктів Державного земельного кадастру належать: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка.
Львівська міська рада не володіє інформацією про земельно-кадастрові дані та не проводить систематизацію неосвоєних та вільних земельних ділянок в межах м. Львова.
У п. 2 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вказано що, генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Ухвалою Львівської міської ради №3924 від 30.09.2010 року «Про затвердження містобудівної документації «Корегування генерального плану м.Львова» - ІІ стадія Генеральний план» затверджено генеральний план згідно якого визначено детально забудову та використання території міста Львова.
У п.7 ст.121 Земельного Кодексу України передбачено що, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно- правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крім того, як зазначено у п.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст.1 Ухвали Львівської міської ради №260 від 17.03.2016 року «Про регламент Львівської міської ради 7-го скликання» Львівська міська рада (надалі - Рада) - представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення та здійснює в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом.
У ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказано що, територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основі Конституції України та в межах цього Закону може прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
Як зазначено ст.60 Ухвали Львівської міської ради №1649 від 28.03.2002 року «Про затвердження Статуту територіальної громади м. Львова» статут територіальної громади є постійно діючим актом і перезатвердженню новообраним складом ради не підлягає. Статут має вищу юридичну силу щодо інших актів, що видаються в системі міського самоврядування. Правові акти органів міського самоврядування та його посадових осіб, які суперечать даному Статуту, застосуванню і виконанню не підлягають.
Згідно ст. 49 Ухвали Львівської міської ради №1649 від 28.03.2002 року «Про затвердження Статуту територіальної громади м. Львова» суб'єктом права комунальної власності міста є міська громада, яка здійснює це право безпосередньо, шляхом міського референдуму та через органи і посадових осіб міського самоврядування. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до закону та ухвал ради здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі за дозволу ради виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або в тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах і договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизовуються та передаються у користування й оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються міською радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до міського бюджету і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Відповідно до приписів ст.22 Ухвали Львівської міської ради №1649 від 28.03.2002 року «Про затвердження Статуту територіальної громади м. Львова» жителі міста мають право особисто звертатися до органів міського самоврядування, органів самоорганізації населення та до їх посадових осіб з питань, віднесених до відання міського самоврядування.
Відповідно до паспортних даних (СМ945444) ОСОБА_1 зареєстрованим місцем проживання від 17.05.2014 року є м.Славутич Київської області.
На виконання ухвали Львівської міської ради від 16.05.2002 року № 10 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату та її виконавчих органів, витрат на їх утримання» було затверджено Рішення Виконавчого комітету ЛMP №174 від 09.07.2002 року «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради». У п.3 розділу XII вказаного рішення зазначено, що до повноважень управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин, департаменту містобудування належить зокрема: погодження проектів землеустрою та контроль за виконанням проектів і схем землеустрою, проектів внутрішньогосподарського землеустрою; підготовка рішень про надання у приватну власність громадянам, власність та постійне користування юридичним особам, надання в оренду, вилучення (викуп) земельних ділянок; реєстрація та видача Державних актів на право приватної власності на землю громадянам, власності на землю та постійного користування землею юридичним особам, договорів на оренду землю.
Крім того, п.п. 5.7, 5.13 Рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №1198 від 27.10.2006 року «Про затвердження Положення про управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради та його структури передбачено що, управління здійснює підготовку проектів рішень ради щодо передачі у приватну власність земельних ділянок, надання у користування земельних ділянок, погодження місця розташування та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельних ділянок, затвердження проекту відведення земельних ділянок, надання дозволу на зміну цільового призначення земельних ділянок; та бере участь у виборі земельних ділянок під розміщення об'єктів будівництва та внесення пропозицій на розгляд ради щодо погодження місця їх розташування, викупу та вилучення земель, передачі земельних ділянок у власність та надання у користування, в тому числі на умовах оренди;
Як зазначив Пленум ВГС України в п. 2.14 Постанови від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» за наслідками розгляду справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування щодо оскарження (визнання незаконними) прийнятих ними актів з питань, пов'язаних з наданням земельних ділянок у власність чи в користування суб'єктам господарської діяльності (про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи в користування, у продажу земельної ділянки, у наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо) господарський суд залежно від характеру спору може зобов'язати названі органи виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства, зокрема розглянути в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору..
Таким чином, виходячи із конституційних правових норм, принципу дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Львівської міської ради про виділення земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у порядку та строки, передбачені ст.118 ЗК України - слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 7-12, 86, 94, 99, 100, 161-162, 167 КАС України, ст.ст.12, 83, 111, 116-118 Земельного Кодексу України, суд, -
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівської міської ради про зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Р.Волоско.