Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/456/17
07 березня 2017 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя - Рижий О.А.
при секретарі - Мороз Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку,
за участю Позивача - ОСОБА_1
представник позивача - Михалець В.Д. (на підставі Договору про надання правової допомоги від 20.02.2017 р.)
представника відповідача - Дудар О.М. (на підставі Довіреності від 06.03.2017 р. № 553/06)
свідка ОСОБА_2
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському району Рівненської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання здійснити її призначення, як особі віднесеній до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що постійно і безперервно проживає в м. Сарни Рівненської області та зареєстрована в м. Сарни з серпня 1988 року, тобто на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, а саме 4 зона, в зв'язку з чим отримала посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також, вважає, що наявність в неї посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи надає їй право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, що передбачено ст.55 вказаного закону. Вважає відмову Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районні в призначенні їй пенсії із зменшенням пенсійного віку, яка ґрунтується на відсутності в її трудовій книжці достатнього періоду роботи, а саме відсутності повних 4 роки факту постійної роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю та недостатності в довідці органу місцевого самоврядування вказаного періоду проживання на забрудненій території, на яку посилається відповідач в запереченні позовних вимог, протиправною, оскільки вказані документи є лише підставою для визначення в встановленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
До початку розгляду справи по суті представником позивача адвокатом Михальцем В.Д. заявлено клопотання про допит свідка у судовому засіданні ОСОБА_2 . Заявляючи вказане клопотання посилалася на те, що вказана особа може підтвердити факт проживання на території Сарненського району Рівненської області. Клопотання судом було задоволено.
В судовому засіданні позивач та представник позивача Михалець В.Д. підтримали вимоги, викладені в адміністративному позові.
В судовому засіданні представник відповідача Дудар О.М заперечила проти задоволення заявлених позовних вимог ОСОБА_1 , просила суд відмовити у їх задоволенні.
Представником Відповідача подано заперечння проти позову № 519/06 від 06.03.2017 р. в якому вона посилається на те, що згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 р. прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років та постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 р., пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 2 роки та додатково на 1 рік за кожні 3 роки проживання або роботи, але не більше ніж на 5 років. Вважає, що позивачем не надано документів на підтвердження факту постійного проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 4 років, а тому права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він не має. Так як, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 із наступними змінами, підставою для призначення пенсії за віком із застосуванням норм зазначеної вище статті є посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та довідка органу місцевого самоврядування про періоди проживання на забрудненій території.
Позивачем було представлено посвідчення громадянина, віднесеного до 4 категорії осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, довідку №354 від 19.10.2016 р. про період проживання, згідно якої вона була зареєстрована та проживала на території м. Сарни, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 зона) з 20.08.1988 року по 01.11.1991 року, а також трудову книжку, видану на ім”я ОСОБА_1 , заповнену 11.04.1984 року, з якої відслідковується робота позивача в зоні посиленого радіологічного контролю - 4 зона загальним терміном 3 роки 11 місяців 27 днів.
Враховуючи вищевикладене, представник Відповідача зазначила, що первинними документами, наданими позивачем, не підтверджено факту постійного його проживання та факту постійної його роботи у зоні посиленого радіологічного контролю,тому призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає підстав.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 являється чоловіком ОСОБА_1 та пояснив, що разом з дружиною проживав постійно в м. Сарни Рівненської області, враховуючи період, що не зазначений в довідці.
Заслухавши пояснення сторін, свідка та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення частково, при цьому суд,
Позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 4, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.06.1994 р. (а.с.10), яке надає позивачу право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, Позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Сарненському райні, проте рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі від 08.02.2017 року їй було відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки первинними документами, наданими позивачем, не підтверджено факту постійного її проживання не менше 4 років (а.с. 18) та факту постійної її роботи у зоні посиленого радіологічного контролю, так як з трудової книжки прослідковується станом на 01.01.1993 року позивачем відпрацьовано лише 3 роки 11 місяців 27 днів. (а.с. 18-19).
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування" Потерпілими від Чорнобильської катастрофи є особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 01.01.1993 р. проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не менше 5 років.
Відповідно до абз.7 підпункту "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846) із змінами, при призначенні пенсій за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме - зниження пенсійного віку, представляється посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що основною підставою для призначення Позивачу пенсії є період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, яка видається органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Таким чином, з вищенаведеного можна зробити висновок, що спір зводиться до встановлення факту постійного проживання Позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 1 січня 1993 року, не менше 4 років.
З довідок, які долучені до матеріалів справи не підтверджується факт проживання ОСОБА_1 в м. Сарни Рівненської області станом на 01 січня 1993 року 4 роки.
Відповідно до записів в трудовій книжці, робота позивача відслідковується у забрудненій зоні в період, що є меншим, ніж 4 роки.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 41 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Як вже було зазначено, при зверненні із заявою про призначення пенсії, позивач надав посвідчення громадянина, як потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорії 4) серії НОМЕР_1 від 07.06.1994 року.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (підстави для звільнення від доказування).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що 08.02.2017 р. ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Сарненському районі було відмовлено правомірно у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, так як відповідно до поданих документів в управління, які є в переліку про призначення пенсії в Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії, в них були розбіжності та не вистачало періоду проживання ОСОБА_1 станом 01.01.1993 р., а саме 4 роки в м. Сарни Рівненської області.
Разом з тим, позивач надав суду докази, які суд вважає належними та допустимими і які підтверджують його проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) не менше чотирьох років, станом на 01.01.1993 р.
Також суд вважає правильним призначити таку пенсію з дня ухвалення постанови з 07.03.2017 р., оскільки саме з цієї дати стало відомо про наявність підстав для призначення пенсії.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 14,55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 10,11,69,71,158-163 КАС України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку та про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку - задоволити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як особі віднесеній до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.03.2017 р.
В задовенні позову визнання протиправними дій управління Пенсійного Фонду України в Сарненському районі Рівненської області, що полягають у відмові в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як особі віднесеній до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Сарненського районного суду О.А. Рижий