Справа №463/639/17
Провадження №2-а/463/96/17
10 березня 2017 року м. Львів Справа №2-а/463/96/17
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Головатий Р. Я. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій, -
встановив:
позивач звернулася в суд із позовом до відповідача, просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку з 01.01.2016 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова здійснити позивачу перерахунок з 01.01.2016 та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з урахуванням раніше проведених виплат із розрахунку 90 відсотків заробітної плати згідно з довідками апеляційного суду Львівської області від 26.12.2016 №488/0720 та №4890720.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 21.04.2005 позивачу призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» працівникам судів підвищено посадові оклади, що призвело до збільшення розміру заробітної плати працівників апеляційного суду Львівської області, в якому позивач до виходу на пенсію працювала на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності.
13.01.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, до якої долучила дві довідки: №488 про заробітну плату та №489 про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи підряд, в тому числі матеріальні допомоги, надбавки за виконання важливої роботи, премії, премії до державних та професійних свят та ювілейних дат, інші виплати.
Однак у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу було протиправно відмовлено, а тому просить позов задовольнити.
З Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова на адресу суду надійшло заперечення проти позову (а.с.16-35), з яких вбачається, що позивач з 21.04.2005 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям були врегульовані ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993. Разом з тим, відповідно до положень п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсійне/щомісячне грошове утримання призначаються в тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу». За таких обставин з 01.06.2016 року пенсії в порядку та на умовах вказаного закону не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім цього, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 та відповідно втратила чинність ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
За таких обставин вважає, що правових підстав для перерахунку пенсії позивачу немає, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши представлені суду документи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова та отримує пенсію за віком, яка була їй призначена з 21.04.2005 відповідно до Закону України «Про державну службу».
13.01.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії на підставі довідок №488/07.20 та №489/07.20 від 26.12.2016.
Рішенням відповідача №15 від 13.01.2017 та листом від 24.01.2017 №632/03-17 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії із урахуванням зазначених довідок та повідомлено про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки нормами Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016, проведення перерахунку пенсій не передбачено.
Згідно з частиною другою та п'ятою статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
З наведеного вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Разом з тим, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а пункт 5 змінений, та відповідно регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
З огляду на викладене, підстави для перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідок апеляційного суду Львівської області №488/07.20 та №489/07.20 від 26.12.2016 відсутні, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 161-162, 167, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через суд першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.Я. Головатий