Справа № 455/135/17
Провадження № 2-а/455/19/2017
Іменем України
27 лютого 2017 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Бонецького Л.Й.,
при секретарі Борковській Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Старий Самбір адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання відмови у перахунку пенсії неправомірною та зобов'язання перерахувати пенсію,
07.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, посилаючись на те, що з 23.10.2010 року їй призначена пенсія по інвалідності 2 групи загального захворювання, право на яку набула відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України «Про державну службу». 10.01.2017 року звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, так як при виході на пенсію у розрахунок заробітної плати не були включені інші виплати, матеріальна допомога та індексація заробітної плати, однак її відмовлено в такому перерахунку, тому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 85%, відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги та індексації, з яких були фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 26.10.2010 року та поновити строк звернення до суду у зв'язку з поважною причиною, а саме по стану здоров'я.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав викладених у адміністративному позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, підтримала подане письмове заперечення та додатково пояснила, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати та інше не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові частини заробітної плати державного службовця. Просила відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши сторони, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.10.2010 року перебуває на обліку в Старосамбірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію по інвалідності державного службовця.
10.01.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що при виході на пенсію в розрахунок не були включені інші виплати: матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки від 04.01.2017 №15.2/4 виданої Головним управлінням статистики у Львівській області.
Старосамбірським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області у відповідності з листом від 12.01.2017 року №261/04-43 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки законодавством не передбачено врахування до заробітної плати таких виплат, крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії немає. Окрім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 пенсії в порядку та умовах визначені, зокрема, Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
У ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Положення цих статей дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
З довідки №15.2/4 від 04.01.2017 року Головного управління статистики у Львівської області про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати) вбачається, що ОСОБА_1 надавалася матеріальна допомога на оздоровлення, соціально-побутові питання, індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суми матеріальної допомоги, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, крім того, сума індексації заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має також бути врахована при обчисленні пенсії.
Відповідно до частини другої статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Суд приходить до висновку у необхідності поновити позивачу строк звернення до суду, оскільки такий позивачем пропущений з поважних причин, у зв'язку зі станом здоров'я, що підтверджується численними довідками долученими до матеріалів справи.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, та такими, що підлягають задоволенню.
А тому, керуючись ст.158,163 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1, провести перерахунок раніше призначеної пенсії без врахування отриманих всіх сум виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зобов'язати Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 85% відповідно до ч.6 ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги та індексації, з яких були фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 26.10.2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Старосамбірський районний суд на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя