Постанова від 03.03.2017 по справі 461/1103/17

Справа № 461/1103/17

Провадження №2-а/461/172/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.03.2017 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Зубачик Н.Б.,

секретаря судових засідань Пелех О.А.,

за участю:

представника відповідача Данилюк О.І.,

представника третьої особи Лагутіна Б.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зобов'язання до вчинення дій -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №579/о, №478/о, №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити виплату з урахуванням фактично проведених виплат.

В обґрунтування позову покликається на те, що він проходив військову службу, під час якої був відряджений до ДП обслуговування повітряного руху України, вийшов на пенсію з посади техніка електрозв'язку Львівського РСП. Зазначає, що в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України «Украерорух» неодноразово відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до наказів ДП «Украерорух» №579/о, №478/о, №221. Відповідні довідки про розмір грошового забезпечення були надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення подальшого перерахунку пенсії позивачу. Однак, листом управління від 16.09.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку, з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України у 2016 році не приймалось рішень про зміну розміру грошового забезпечення колишнім військовослужбовцям, відрядженим до підрозділів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. Просить позов задоволити.

Нос Ф.М. у судове засідання не з'явився, однак у позовній заяві просив розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, подала письмові заперечення. Зокрема зазначила, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також зазначила, що оскільки Кабінетом Міністрів України у 2016 році не приймалось рішень про зміну розміру грошового забезпечення колишнім військовослужбовцям, відрядженим до підрозділів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, то відповідач правомірно відмовив у перерахунку пенсії позивачу. Стверджує, що довідки для перерахунку пенсії від третіх осіб до відповідача не надходили. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи - Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив такі задоволити.

Представник третьої особи - Львівського обласного військового комісаріату у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі та був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух», де проходив службу на різних посадах. Зокрема, на пенсію вийшов з посади техніка електрозв'язку Львівського РСП.

Відповідно до Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивачу було призначено пенсію за вислугу років служби, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення за останньою штатною посадою в Украерорусі перед звільненням.

Відповідно до наказу ДП «Украерорух» №579/о від 27.12.2012 року з 01 січня 2013 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно наказу ДП «Украерорух» №478/о від 30.09.2015 року з 01 жовтня 2015 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.

Також, відповідно до наказу ДП «Украерорух» №221 від 19 липня 2016 року з 01 липня 2016 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі за посадою, яку позивач займав до звільнення.

Згідно довідки ДП «Украерорух» від 15.09.2016 року № 10.1-39-168 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення на місяць становить 7175,25 грн.

Львівським обласним військовим комісаріатом відповідні довідки про розмір грошового забезпечення неодноразово надсилалася до відповідача для здійснення подальшого перерахунку пенсії. Однак, такі поверталися у зв'язку з тим, що вказані довідки не відповідали формі, яка зазначена у додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженої КМУ від 13.02.2008 року №45.

ДП «Украерорух» на запит позивача від 31.08.2016 року надало довідку про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до органів Пенсійного фонду України документів на перерахунок пенсії. Одночасно повідомлено, що ДП «Украерорух» скерував повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців до Міністерства оборони України для повідомлення в установленому порядку Пенсійний фонд України. Однак, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до ДП «Украерорух» від Пенсійного фонду України чи військових комісаріатів не надходило.

Окрім того, листом Головного управління Пенсійного фонду України №882/Н-20 від 16 жовтня 2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку, з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством не приймалось. Крім того, Пенсійний Фонд України зазначив, що наказ ДП «Украерорух» «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху» не є підставою для проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» від 7 лютого 2001 року № 104військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно п.43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.

Пунктом 77 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців. Обчислення пенсій провадиться, виходячи із суми грошового забезпечення за тими посадами, які військовослужбовці займали в органах виконавчої влади, на підприємствах і в організаціях, або, за бажанням військовослужбовців, із грошового забезпечення за посадами, які вони займали до відрядження.

При цьому, пунктом 1 ч.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» визначено, що грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів, окладів за військовим званням та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з відповідними додатками.

Відповідно до п. 5 цієї ж Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією Постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.

Наказом ДП «Украерорух» від 19 липня 2016 року №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01 липня 2016 року, за посадою, яку займав позивач, становить 5310,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач, як отримувач пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після постановлення наказу ДП «Украерорух» від 19 липня 2016 року №221 набув право на перерахунок пенсії.

Так, п. п. 23, 24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Відповідно до п.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною, розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, суд під час розгляду даної справи приймає до уваги те, що положенняст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказують на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу.

Аналогічний висновок закріплений також в постанові Верховного Суду України від 15 січня 2013 року у справі № 21-201а12, та від 10 травня 2016 року у справі №21-278а16.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задоволити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №579/о, №478/о, №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та відповідно до довідки ДП «Украерорух» від 15.09.2016 року № 10.1-39-168 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а такожздійснити виплату з урахуванням фактично проведених виплат.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом. Суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом з поважних причин, а відтак останній необхідно поновити, відповідно до ст.99 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати необхідно залишити за позивачем.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Позов задоволити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №579/о, №478/о, №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити виплату з урахуванням фактично проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Зубачик Н.Б.