Постанова від 10.03.2017 по справі 317/324/17

1Справа № 317/324/17 2-а/335/116/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2017 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Апаллонової Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо незаконної невиплати в повному обсязі нарахованого розміру пенсії, стягнути з відповідача на її користь нараховану, але не виплачену, суму пенсії за період з 01.08.2014 року по 31 січня 2015 р. у розмірі 6870 гривень, а також заборгованість, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду, стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 3000 гривень, зобовязати відповідача нараховувати та проводити на її користь виплату пенсії в повному обсязі.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він перебуває на обліку в відповідача та отримує пенсію за віком. З серпня 2014 р. відповідач припинив виплату пенсії без обґрунтованих причин, у зв'язку з чим вона опинилася у скрутному матеріальному становищі. Також їй була спричинена моральна шкода, яка виразилася у тому, що вона втратила нормальні життєві зв'язки, була вимушена докладати значних зусиль для організації свого життя, не мала можливості оплачувати житлово-комунальні послуги, належним чином харчуватись та одягатись, внаслідок чого став нервовим, роздратованим та пригніченим. Просила позов задовольнити.

Позивач у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин та враховуючи положення п. 3 ч. 1 ст. 128 КАС України суд вважав за можливе розглянути справу за його відсутності.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. За таких обставин суд вважав за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи з урахуванням наданих заперечень.

Враховуючи, що у судове засідання не прибули всі учасники процесу, суд відповідно до приписів ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122 КАС України, вважав за можливе розглянути справу за відсутності учасників процесу в порядку письмового провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером за віком, що підтверджується її пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 26.09.2007 (арк. справи 5).

За даними паспорту ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, тобто у місті, внесеному до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.

Відповідно до частин першої та третьої статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно зПорядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.

Відтак, законодавство України пов'язує можливість отримання пенсії внутрішньо переміщеною особою із її перебуванням на обліку внутрішньо переміщених осіб у відповідному органі державної влади на території держави, підтвердженням чого є довідка про реєстрацію такої особи.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Частиною другою цієї ж статті КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Частиною першою статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною пятою цієї ж статті передбачено право суду збирати докази з власної ініціативи.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що їй було припинено виплату пенсії за період з 01.08.2014 року по 31 січня 2015 року.

Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» було визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (із змінами) від 15.04.2014 року, виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Крім того, слід зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Оскільки ОСОБА_1 зареєстрована у АДРЕСА_1, тобто на тимчасово непідконтрольній українській владі території, але зареєструвалася як тимчасово переміщена особа в Вознесенівському районі м. Запоріжжя, тому вона є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до частини 8 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі-довідка) видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.

Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, який затверджено постановою Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 року №595 у п. 8 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Позивач ОСОБА_1 не надала суду доказів існування заборгованості з виплати пенсії, не надала суду довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а також не довела факт звернення із заявою до органу (установи), яка здійснює пенсійні виплати за місцем її перебування, але невиплати грошових коштів.

Більше того, листом від 21.02.2017 р. за № 2741/12 УПФУ в Вознесенівському районі м. Запоріжжя повідомило суд, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку у вказаному управлінні , що свідчить про те, що ОСОБА_1 у відповідності до вищенаведених вимог нормативно-правових актів не зверталась до органу ПФУ із заявою про здійснення їй виплати пенсії.

За таких обставин, позивачем не доведено позовні вимоги і підстави для визнання дій відповідача неправомірними та стягнення нарахованої, але невиплаченої пенсії та заборгованості що утворилася на момент прийняття рішення, у зв'язку із чим підстав для їх задоволення суд не вбачає.

Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними та стягнення суми пенсії відмовлено, тому відсутні підстави для задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди, оскільки спричинення такої не доведено і ця вимога є похідною від первісних вимог.

Підсумовуючи вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98,104,

105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та моральної шкоди, відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.В.Апаллонова