Ухвала від 07.03.2017 по справі 810/3930/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/3930/16 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

УХВАЛА

Іменем України

07 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Глущенко Я.Б., Кузьмишина О.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.16р. у справі №810/3930/16 за позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області до Броварської районної державної адміністрації Київської області, Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіазапчасть» про скасування запису

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Авіазапчасть» від 04.02.16р. щодо зміни місцезнаходження підприємства.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.12.16р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що відомості, які містяться в державному реєстрі щодо зміни місцезнаходження третьої особи, є недостовірними, а тому вказані обставини є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Авіазапчасть» зареєстроване в якості юридичної особи 03.08.10р., про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснено запис за №10721020000025299.

Броварською районною державною адміністрацією проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Авіазапчасть», про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №10721050012025299 від 04.02.16р.

Вказаним записом зареєстровано зміну місцезнаходження ТОВ «Авіазапчасть» на 77363, Івано-Франківська область, Калуський район, с. Старий Угринів, вул. М. Саєвича, буд. 50, кв. 2.

Посадовими особами Калуської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області з метою встановлення місцезнаходження платника ТОВ «Авіазапчасть» та вручення запиту від 09.06.16р. про надання інформації працівниками здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ «Авіазапчасть», а саме: 77363, Івано-Франківська область, Калуський район, с. Старий Угринів, вул. М. Саєвича, буд. 50, кв. 2, та встановлено, що підприємство та його посадові особи за юридичною адресою не знаходяться, про що було складено Акт про відсутність ТОВ «Авіазапчасть» та посадових осіб суб'єкта господарювання за місцезнаходженням (за юридичною адресою) від 09.06.16р. №80/12-01/37226761.

Посилаючись на відсутність ТОВ «Авіазапчасть» за адресою місця реєстрації, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Законом №755-ІV не передбачено такого повноваження державного реєстратора, як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно статті 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюється Законом України від 15.05.03р. №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції чинній станом на день внесення змін, далі - Закон №755-ІV).

Відповідно до п. 4 статті 1 Закону №755-ІV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Пунктом 17 статті 1 Закону №755-ІV визначено, що установчий документ юридичної особи - установчий акт, статут, програма політичної партії, модельний статут, засновницький договір, одноособова заява (меморандум), положення тощо.

Згідно пункту 10 частини 2 статті 9 Закону №755-ІV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи.

Частиною 4 статті 17 Закону №755-ІV передбачений вичерпний перелік документів, який подаються юридичною особою для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, зокрема щодо місцезнаходження юридичної особи.

Виключний перелік підстав для відмови в державній реєстрації визначено статтею 28 Закону №755-ІV.

За змістом ч.4 статті 28 Закону №755-ІV, відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею не допускається.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, без розгляду та відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації таких змін до установчих документів юридичної особи.

Таким чином, у разі виникнення у суб'єкта господарювання необхідності змінити місцезнаходження, цією особою за своїм попереднім місцезнаходженням подається державному реєстратору заява та інші документи, передбачені Законом України №755-ІV, установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі. Державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом.

Доказів невідповідності законодавству поданих Броварській районній державній адміністрації установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, внесення до них завідомо неправдивих відомостей, - позивач до суду не надав.

Також, позивачем не надано суду документів від балансоутримувача будинку 50 по вулиці Саєвича в селі Старий Угринів про відсутність (або наявність) орендованих (придбаних) ТОВ «Авіазапчасть» приміщень; пояснень службових осіб балансоутримувача тощо.

Згідно Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.11.16р. та від 12.12.16р. в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про відсутність ТОВ «Авіазапчасть» за своїм місцезнаходженням.

Отже, з урахуванням встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено, що відомості, які містяться в державному реєстрі щодо зміни місцезнаходження третьої особи, є недостовірними.

Поряд з цим, відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 35 Закону №755-ІV, засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону.

Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, у разі надання неправдивих відомостей щодо юридичної особи, такі особи несуть відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до п.67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, зокрема, щодо: скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Втім, Позивачем не надано суду будь-яких доказів, що зміни до установчих документів юридичної особи стосовно зміни місцезнаходження є протиправними та мали протиправну мету.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову.

Аналогічна правова позиція у спірних правовідносинах викладена в ухвалі ВАСУ від 05.07.16р. у справі №К/800/56053/14.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.195, 197, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.16р. у справі №810/3930/16 - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.12.16р. у справі №810/3930/16 - без змін.

Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді Глущенко Я.Б.

Кузьмишина О.М.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М.

Глущенко Я.Б.