Ухвала від 06.03.2017 по справі 221/6712/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Мохов Є.І.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2017 року справа №221/6712/16-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участю представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 24 січня 2017 року у справі № 221/6712/16-а за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 26.12.2016 року звернувся до суду з позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він з 31.10.2016 року отримав право на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням відповідних змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи». Раніше з 1998 року він отримував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». 15 грудня 2016 року він звернувся з заявою до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії, із застосуванням при розрахунку середньомісячного заробітку показника середньої заробітної плати в Україні за 2015 рік. Рішенням відповідач відмовив у перерахунку пенсії, в зв'язку з тим, що раніше йому вже була призначена пенсія за вислугою років, як військовослужбовцю в 2006 році, тому при розрахунку пенсії за віком був застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік. Позивач вважає таку відмову протиправною, а тому просив суд: визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області щодо перерахунку та виплаті йому пенсії за віком, яка розраховується з середньомісячного заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015 рік та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області № 2583 від 19.12.2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.12.2016 року з урахуванням заробітної плати, яка розраховується з середньомісячного заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015 рік.

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 24 січня 2017 року у справі № 221/6712/16-а позов задоволено.

Визнано незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області в перерахунку та виплаті ОСОБА_5 пенсії за віком, яка розраховується з середньомісячного заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015 рік.

Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області № 2583 від 19 грудня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснювати ОСОБА_5 перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.12.2016 року з урахуванням заробітної плати, яка розраховується з середньомісячного заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015 рік.

Вирішено питання щодо відшкодування судових витрат.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанову Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року та зазначає, що позивач отримував пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2006 року по 30.10.2016 року, а згідно особистої заяви щодо зміни виду пенсії отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та для обчислення середньомісячного заробітку при зміні виду пенсії був врахований показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн., що відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року.

Представники відповідача в судовому засіданні в режимі відеоконференції підтримали доводи апеляційної скарги.

Позивач у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС України його неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_5 з 01.01.2006 року по 30.10.2016 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 9).

З 31.10.2016 року на підставі особистої заяви позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області проведено перевод з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік по п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року (а.с. 8).

15.12.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2015 рік.

Рішенням № 2583 від 19.12.2016 року пенсійний орган відмовив в перерахунку пенсії по заробітку. В обгрунтування рішення пенсійний орган зазначив, що позивачу вперше пенсію призначено за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2006 року. Згідно особистої заяви ОСОБА_5 № 2583 від 15.12.2016 його було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року (а.с. 7).

Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо задоволення позову з огляду на наступне.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Водночас ОСОБА_5 було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Крім того, після призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ ОСОБА_5 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 09 червня 2015 року.

Колегія суддів врахувала її при розгляді даної справи відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 244-2 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 122-1, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 24 січня 2017 року у справі № 221/6712/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 9 березня 2017 року.

Колегія суддів: Г.М. Міронова

Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко