02 березня 2017 рокусправа № 174/734/16-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.
суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.
розглянув у порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 26 грудня 2016 року по справі № 174/734/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності та відмови вчинити дії неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати бездіяльність та відмову щодо нарахування щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій неправомірними; зобов'язати відповідачів здійснити дії щодо перерахунку, нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» як учаснику бойових дій та стягнути одноразову щорічну допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 01 травня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 26 грудня 2016 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Вважаючи вказане рішення суду таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що є ветераном війни - учасником бойових дій, а тому згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на одержання щорічної разової грошової допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Однак, всупереч зазначеній нормі, дана допомога була виплачена як учаснику бойових дій в розмірі 920 грн. відповідно до вимог постанови КМУ від 02.03.2016 № 141.
Справа розглянута в порядку письмового провадження за приписами ст. 183-2 КАС України.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що постанову суду першої інстанції слід скасувати з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачу у 2016 році виплату щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня здійснено в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» в сумі 920 грн.
Також встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджено посвідченням серії АА № 242762 від 08 червня 2015 року, та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.
Не погоджуючись із сумою виплати разової грошової допомоги до 5 травня, позивач звернувся до УПСЗН Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області з заявою про здійснення перерахунку та виплату суми, яка була недоплачена за 2016 рік у розмірі 4730 грн.
Листом № 5717/01-110/16-04.4/2 від 03.10.2016 Управління праці та соціального захисту населення повідомило позивача, що сума щорічної грошової допомоги до п'ятого травня у 2016 році визначена чинним законодавством, а саме постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Тому, здійснена позивачу виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня як учаснику бойових у розмірі 920 грн. є правомірною.
Вказані обставини не є спірними та підтверджені під час апеляційного розгляду дослідженими доказами. Відмовляючи в задоволенні позову стосовно вимог за 2016 рік, суд першої інстанції виходив з того, що щорічна разова грошова допомога до 05 травня у 2016 році позивачу правомірно здійснена у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів вважає, що висновки суду є обґрунтованими з наступних підстав.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У відповідності до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008, встановлено виплату учасникам бойових дій щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 № 79-VІІІ, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно якого норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, оскільки Закон України № 79 є таким, що прийнятий пізніше у часі, до спірних правовідносин підлягають застосуванню його положення, тому розмір щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни до 5 травня в 2016 році визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах, зокрема, учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім - 920 грн.
Вказані положення Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ неконституційними не визнавались, положення постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 є також чинними.
Слід також зауважити на тому, що Конституційний Суд України рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні № 3-рп від 25.01.2012 Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомоги які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, оскільки відповідачем здійснено виплату грошової допомоги в 2016 році у встановленому законодавством розмірі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог в цій частині.
В іншій частині підстав для зміни або скасування постанови суду не встановлено, апеляційною скаргою висновки суду не спростовуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 26 грудня 2016 року по справі № 174/734/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту винесення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак
Суддя: І.В. Юрко