Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Апалькова О.М.
06 березня 2017 року справа № 325/1717/16-а(2-а/325/22/2016)
Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Олефіренко Н.А. Шальєвої В.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області на постанову Приазовського районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 р. у справі №325/1717/16-а(2-а/325/22/2016) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Приазовського районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати дії посадових осіб відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії державного службовця протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.05.2016 року відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% місячної заробітної плати начальника відділу Приазовської районної державної адміністрації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 на підставі довідки про заробітну плату від 12.12.2016 року №01-06/10387;
- стягнути з державного бюджету України понесені судові витрати у розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приазовському районі Запорізької області та отримує пенсію за віком з 03.01.2005 року. 12 грудня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01 травня 2016 року на підставі довідки про заробітну плату № 01-06/1038 від 12.12.2016 року. Листом № 31/Т-9 від 15.12.2016 року відповідач повідомив йому про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10 листопада 2015 року № 889-VIII. На думку позивача такі дії відповідача є незаконними, тому просив визнати їх протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на дату призначення йому пенсії.
Постановою Приазовського районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 в редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії у розмірі 80 % від місячного (чинного) заробітку, начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292, починаючи з 01.05.2016 року на підставі довідки про заробітну плату від 12.12.2016 року № 01-06/1038.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів скасовано з 01.06.2015 року, оскільки скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закон України "Про державну службу" №3723-XII.
З 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" №3723-XII втратив чинність на підставі нового Закону України "Про державну службу" №889-VIII, який не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числі призначених згідно Закону України №3723-XII.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 скасовано пункт 4 постанови №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723.
Відмова управління у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримував, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядав справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області та з 03.01.2005 року отримує пенсію державного службовця на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII.
12 грудня 2016 він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати з 01 травня 2016 року відповідно до довідки про заробітну плату № 01-06/1038 від 12.12.2016 року (а.с.10).
Листом №31/Т-9 від 15.12.2016 року УПФУ в Приазовському районі Запорізькій області повідомило йому про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10 листопада 2015 року № 889-VIII, яким не передбачено проведення перерахунку пенсій, у тому числі призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII а.с.12-13).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на час призначення пенсії.
Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.
Згідно із ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній з 01.01.2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній до 01.12.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 року виключено пункт четвертий постанови №865.
Згідно п.6 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.
Крім того, на час звернення позивача (12.12.2016 року) за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889).
Згідно п.2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону України №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.
Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.
Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України "Про державну службу" зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги щодо протиправності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, відповідно до вимог ст. 86 КАС України, колегія суддів вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ і постанови Кабінету Міністрів України № 865 у редакціях, чинних на момент призначення пенсії, як позивач просить у своєму адміністративному позові та приймає до уваги доводи апелянта щодо зміни законодавства.
Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, які мають значення для вирішення справи, порушено норми матеріального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області - задовольнити.
Постанову Приазовського районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 р. у справі №325/1717/16-а(2-а/325/22/2016) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді Н.А.Олефіренко
В.А.Шальєва