07 березня 2017 рокусправа № 214/7144/16-а(2-а/214/69/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чередниченка В.Є.
суддів: Іванова С.М. Панченко О.М.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 10 січня 2017 року у справі №214/7144/16-а(2-а/214/69/17) за позовом ОСОБА_1 до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 07 лютого 2016 року звернулася до суду з позовом до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, згідно з яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі її заяви від 14 листопада 2016 року та згідно довідки Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України від 08.11.2016 року № 11-11;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з 90 відсотків від середньої заробітної плати згідно довідки Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України від 08.11.2016 року № 11-11, починаючи з 01 листопада 2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає про те, що вона з 27.01.2011 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, як державний службовець у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми заробітної плати. В результаті збільшення посадового окладу заступника начальнику відділу-завідувача сектору в контрольно-ревізійному відділі в м. Кривому Розі, з 01 грудня 2015 року, фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді. У зв'язку з цим, 14 листопада 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням довідки про заробітну плату, виданою Східним офісом Держаудитслужби Державної аудиторської служби України від 08.11.2016 року № 11-11, однак відповідач відмовив їй у здійсненні такого перерахунку.
Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 10 січня 2017 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постанова суду мотивована тим, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії позивача через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Криворізького центрального об'єднаного Управлінню пенсійного фонду України Дніпропетровської області є обґрунтованою та правомірною.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач оскаржив її до апеляційного суду з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо відсутності у позивача права на перерахунок пенсії.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач з 27.01.2011 року отримує пенсію державного службовця.
Пенсія призначена відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
08.11.2016 року Східним офісом Держаудитслужби Державної аудиторської служби України позивачу видано довідку №11-11 про суму заробітної плати заступника начальнику відділу-завідувача сектору в контрольно-ревізійному відділі в м. Кривому Розі, з якої призначено пенсію позивачу, станом на 01.12.2015 року (а.с.9).
Позивач 14.11.2016 року звернулася до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату № 11-11 від 08.11.2016 року.
Відповідач відмовив у здійснені перерахунку пенсії, про що повідомив листом № Р-181 від 14.11.2016 року (а.с.11-12).
Правомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням з 01.12.2015 року посадового окладу працюючим державним службовцям є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити й те, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, виключено згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року №15-2, яка набрала законної сили 02.09.2016 року.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, а саме з 01 грудня 2015 року, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Слід зазначити й про те, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії (14.11.2016 року) набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно з Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії позивачу через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області є обґрунтованою та правомірною.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 10 січня 2017 року у справі №214/7144/16-а(2-а/214/69/17) - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.Є. Чередниченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: О.М. Панченко