Постанова від 01.03.2017 по справі П/811/615/16

Суддя-доповідач - Білак С. В.

Головуючий у 1 інстанції - Хилько Л.І.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 рокусправа № П/811/615/16

Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр.Слобожанський, 29

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , секретар судового засідання - Лащенко Р.В., з участю позивача - ОСОБА_2, представника позивача - ОСОБА_3, представника відповідачів та третьої особи - ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 р. у справі №П/811/615/16 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач-1), Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (далі - відповідач-2), третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про скасування рішень.

Позивач просила:

1) скасувати рішення відповідача-2 № 1 від 21.04.2016 року про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року, виданого ОСОБА_2;

2) скасувати наказ відповідача-1 від 22.04.2016 року № 1199/5 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року, виданого ОСОБА_2

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що законодавець в Законі України «Про нотаріат» чітко розділив функції, що виконує нотаріус при здійсненні діяльності: на безпосередньо нотаріальні дії та функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Перелік нотаріальних дій визначено ст.14 Закону України «Про нотаріат» і здійснення нотаріусом будь-яких дій у якості державного реєстратора не віднесено Законом до нотаріальних дій.

При проведенні перевірки Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області перевищило надані йому повноваження у частині надання правової оцінки її діям при виконанні функції державного реєстратора, а відповідно його висновки не могли бути підставами для анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Зазначає, що було порушено процедуру анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, а саме Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області вже після засідання Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України змінило подання на анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, не ознайомивши її про даний факт. Подання на підставі підпункту «е» пункту 2 частини першої ст.12 Закону України «Про нотаріат» у зв'язку з грубим порушенням Закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян було замінено на подання на підставі підпункту «е» пункту 2 частини першої ст.12 Закону України «Про нотаріат» у зв'язку з неодноразовим порушенням нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Така заміна подання була здійснена неочікувано після початку засідання Вищої кваліфікаційної комісії з її участю, внаслідок чого було проведено додаткове засідання.

Внаслідок незаконних дій відповідача та третьої особи щодо заміни подання, вона була позбавлена можливості при розгляді її питання надавати мотивовані пояснення, відповідно було порушено її право на захист та на справедливий розгляд.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 року в задоволенні позову позивачу відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначила, що суд першої інстанції не спростував її доводи про те, що нею були допущені порушення при здійсненні саме функцій реєстратора, а не нотаріуса, і не при здійсненні нотаріальних дій.

Жодним нормативним актом, що регулював нотаріальну діяльність на момент виникнення спірних правовідносин, не було встановлено обов'язку нотаріуса при здійсненні нотаріальної дії з відчуження нерухомого майна, перевіряти наявність обтяжень прав на нерухоме майно за відомостями Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

Як нотаріус, вона виконала всі вимоги чинного законодавства, в тому числі і ст.55 Закону України «Про нотаріат», але припустилася помилок як державний реєстратор при відкритті розділів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За порушення, допущенні нею як державним реєстратором, вона повинна була нести відповідальність відповідно до вимог ст.ст.37, 38 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», проте відповідачі помилково застосували до неї норми відповідальності, передбачені Законом України «Про нотаріат».

Суд першої інстанції не дав жодної оцінки незаконним діям відповідача, що стосувалися порушення процедури прийняття рішення про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі поданих ОСОБА_5 10.02.2015 року та 12.02.2015 року заяв, незважаючи на наявність арешту, за рішенням державного реєстратора відкриті відповідні розділи та реєстраційні справи на кожний об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, що підтверджується витягами, сформованими державним реєстратором ОСОБА_2 за індексними номерами 33392491, 33420368 та 33524094 (т.1 а.с.133, 170, 209).

Згідно абзацу 1 пункту 96 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, під час проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна за відсутності державної реєстрації права власності на такий об'єкт у Державному реєстрі прав державний реєстратор відкриває розділ зазначеного реєстру, вносить до нього відомості про таке право власності та переносить наявні відомості з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та/або Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Позивач не перенесла наявні відомості про арешт, накладений Ленінським відділом ДВС на все невизначене майно, належне ОСОБА_5, з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у Державний реєстр прав, чим порушила чинне законодавство.

Позивач при здійсненні нотаріальних дій 10.02.2015 року та 12.02.2015 року допустила неодноразове порушення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закону України "Про нотаріат", що призвело до здійснення протиправних дій та прийняття відповідачами рішення №1 від 21.04.2016 року про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року та наказу від 22.04.2016 року № 1199/5 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року.

З наведеними висновками суду першої колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 16.02.2006 року Міністерством юстиції України ОСОБА_2 видано свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 (т.1 а.с.11).

Відповідно до реєстраційного посвідчення № 91 від 09.02.2016 року Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області зареєстровано приватну нотаріальну діяльність ОСОБА_2 по Кіровоградському міському нотаріальному округу (т.1 а.с.12).

На підставі наказу начальника Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 18.09.2015 року № 249/42 (т.1 а.с.119), комісією у складі: виконуючого обов'язки начальника відділу з питань нотаріату Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_6, приватних нотаріусів Кіровоградського міського нотаріального округу ОСОБА_7 та ОСОБА_8, було проведено позапланову перевірку організації нотаріальної діяльності позивача щодо дотримання вимог законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Перевірка проведена 21.09.2015 року, про що зазначено в поданні про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю (т.1 а.с.112).

За результатами перевірки було встановлено, що на початку лютого 2015 року до позивача звернувся ОСОБА_5 для посвідчення договорів купівлі-продажу та договору дарування. На підставі поданих документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії, приватним нотаріусом 10.02.2015 року посвідчено: за реєстровим № 97 договір купівлі-продажу житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (т.1 а.с.121-122); за реєстровим № 98 договір купівлі-продажу земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (т.1 а.с.161-162); 12.02.2015 року за реєстровим № 102 посвідчено договір дарування квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с.197-198). Позивачем не було здійснено пошук інформації про обтяження за об'єктом та суб'єктом (відчужувачем) та не сформовані відповідні витяги Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек (реєстр до 2013 року) в порядку доступу нотаріуса, в яких відображається інформація про всі наявні арешти та заборони щодо відчужуваного майна. За результатами пошуку інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно, про обтяження речових прав, приватним нотаріусом були сформовані інформаційні довідки від 10.02.2015 року за індексним номером 33391242 та від 12.02.2015 року за індексним номером 33522139, в яких відображена інформація про арешт, накладений Ленінським відділом ДВС на все невизначене майно, належне на праві власності ОСОБА_5 (т.1 а.с.143-145, 222-224).

На підставі поданих ОСОБА_5 10.02.2015 року та 12.02.2015 року заяв (т.1 а.с.125, 126, 165, 200), за рішенням державного реєстратора відкриті відповідні розділи та реєстраційні справи на кожний об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, що підтверджується витягами, сформованими державним реєстратором ОСОБА_2 за індексними номерами 33392491, 33420368 та 33524094 (т.1 а.с.133, 170, 209).

26.10.2015 року Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області до Міністерства юстиції України направлено подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 16.02.2006 року № 6154 приватному нотаріусу Кіровоградського міського нотаріального округу ОСОБА_2 з підстав порушення закону, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян (т.1 а.с.111-114).

04.04.2016 року Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області до Міністерства юстиції України направлено доповнення до подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, в якому зазначено, що при підготовці подання про анулювання свідоцтва Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області не вказано підпункт «е» пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про нотаріат» та помилково зазначено норму на підставі якої подання направлялося, а саме: порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян. Враховуючи неодноразове порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій та керуючись підпунктом підпункт «е» пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про нотаріат» просили розглянути подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю з відповідними доповненнями (т.1 а.с.235-236).

Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за результатами розгляду подання Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 16.02.2006 року № 6154 на ім'я ОСОБА_2 з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян з урахуванням додаткових матеріалів до подання, наданих на засіданні комісії, відповідно до яких підставою внесення подання слід вважати підпункт «е» пункт 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», а саме, у зв'язку з неодноразовим порушенням нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, прийнято рішення № 1 від 21.04.2016 року на підставі підпункту «е» пункт 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат» за неодноразове порушенням нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, анулювати свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 16.02.2006 року за № 6154 на ім'я ОСОБА_2 (т.2 а.с.68-71).

Наказом Міністерства юстиції України № 1199/5 від 22.04.2016 року анульовано свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 16 лютого 2006 року за № 6154 на ім'я ОСОБА_2 (т.1 а.с.8).

Підставою для прийняття вищезазначеного наказу є рішення №1 Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 21 квітня 2016 року та підпункт «е» пункту 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», а саме, неодноразове порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Згідно частин першої та другої статті 1 Закону України "Про нотаріат" нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Відповідно до положень статті 2-1 Закону України "Про нотаріат" державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.

Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

За частиною 1 статті 3 Закону України "Про нотаріат" нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до частини 1 ст.5 Закону України "Про нотаріат" нотаріус зобов'язаний здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики.

Частина 1, 2, 5 статті 33 Закону України "Про нотаріат" передбачає, що Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки.

Глава 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачає, що кожній нотаріальній дії присвоюється окремий реєстровий номер. Номер, під яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, позначається на документах, що видаються нотаріусом, чи в посвідчувальних написах.

Нотаріальна дія вважається вчиненою з моменту внесення про це запису до реєстру для реєстрації нотаріальних дій.

Запис у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій є доказом вчинення нотаріальної дії.

За статтею 52 Закону України "Про нотаріат" виконавчий напис нотаріуса набирає чинності з дати його реєстрації в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, про що зазначається у тексті самого виконавчого напису.

Про всі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами або посадовими особами органів місцевого самоврядування, робиться запис у реєстрах для реєстрації нотаріальних дій після того, як нотаріус зробить посвідчувальний напис на документі або підпише документ, що ним видається.

Кожна нотаріальна дія реєструється під окремим порядковим номером. Номер, під яким нотаріальна дія зареєстрована, зазначається на документі, що видається нотаріусом, чи в посвідчувальному написі.

Запис у реєстрі є доказом вчинення нотаріальної дії.

Порядок ведення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій та їх форма встановлюються Міністерством юстиції України.

Отже зважаючи на вище викладене, твердження позивача про те, що "спірні договори були завірені мною майже одночасно (10.02.2015 р. та 12.02.2015 р.) та відносно однієї особи, що в будь-якому разі виключає неодноразовість порушень" є хибним, так як кожному договору (купівлі-продажу житловою будинку від 10.02.2015 року за реєстровим №97, купівлі-продажу земельної ділянки від 10.02.2015 року за реєстровим №98, дарування квартири від 12.02.2015 року за реєстровим №102) було присвоєно окремий номер під яким було зареєстровано нотаріальну дію та внесено до реєстру нотаріальних дій. Тобто нотаріусом було вчинено три окремих нотаріальних дії.

Згідно з ч.1 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державні реєстратори, суб'єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.

Згідно підпункту "е" пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України: за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадках: неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.

Відповідно до ч.9, 10 ст.10 Закону України «Про нотаріат», в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин, питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.

Порядок внесення відповідно Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.

Відповідно до п.2 Порядку внесення Міністерством юстиції України, головними територіальними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату (далі - Порядок), затвердженому Наказ Міністерства юстиції України 28.07.2011 року № 1904/5 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 року за № 925/19663, чинного на час виникнення спірних правовідносин, подання управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.

Згідно п.2 Порядку, подання управління юстиції про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю повинно містити: інформацію про наявність підстав, визначених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону; зазначення конкретних порушень, які були допущені нотаріусом; пропозиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

До подання додаються:

засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено подання;

доповідна записка про перевірку роботи нотаріуса;

пояснення нотаріуса на предмет обставин, викладених у доповідній записці про перевірку роботи нотаріуса;

копії документів про зупинення нотаріальної діяльності;

копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення;

документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень;

відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо (п.4 Порядку).

Підставою в поданні про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, яке направлено 26.10.2015 року до Міністерства юстиції України, зазначено про порушення закону, передбачене пунктом 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.

В доповненні до подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, наданого 04.04.2016 року Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області до Міністерства юстиції України, вказано підпункт «е» пункту 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», а саме, неодноразове порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Таким чином, колегія суддів вважає, що фактично у вищезазначеному доповненні до подання змінено підстави для анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

За приписами п.6 Порядку, Подання та додані до нього матеріали підлягають попередньому розгляду Департаментом нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу.

У разі необхідності доопрацювання Подання повертається до управління юстиції з урахуванням строку, передбаченого пунктом 8 частини першої статті 29-1 Закону або до Нотаріальної палати України.

За результатом розгляду Департаментом готується висновок.

Подальший розгляд Подання здійснюється членом Комісії, якому заступником голови Комісії доручаються вивчення Подання і підготовка висновку за результатами розгляду матеріалів Подання (п.7 Порядку).

Згідно п.8 Порядку, після попереднього розгляду Департаментом та членом Комісії Подання розглядається на засіданні Комісії у присутності нотаріуса, щодо якого внесено Подання, представника управління юстиції, яке внесло подання, або територіального уповноваженого.

За результатами розгляду Подання Комісія може ухвалити одне з таких рішень: про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; про відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (п.12 Порядку).

На підставі рішення Комісії про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю видається відповідний наказ Міністерства юстиції України (п.14 Порядку).

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що рішення відповідача-2 від 21.04.2016 року № 1 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року, виданого ОСОБА_2 та наказ відповідача-1 від 22.04.2016 року № 1199/5 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 6154 від 16.02.2006 року, виданого ОСОБА_2 прийняті на підставі порушення підпункту «е» пункту 2 частини першої статті 12 Закону України «Про нотаріат», а саме, неодноразове порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, по якому Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області не вносилося подання та не проведена процедура його розгляду, передбачена вищезазначеним Порядком.

Тим самим, позивач був позбавлений права надати пояснення на предмет обставин, викладених у доповідній записці про перевірку роботи нотаріуса та прав щодо свого захисту, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим у справі обставинам, а рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2016 р. у справі №П/811/615/16 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про скасування рішень - скасувати.

Позов ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області про скасування рішень - задовольнити.

Скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України №1 від 21.04.2016 р. про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №6154 від 16.02.2006 р., виданого ОСОБА_2

Скасувати наказ Міністерства юстиції України від 22.04.2016 року №1199/5 про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю №6154 від 16.02.2006 р., виданого ОСОБА_2

Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 01 березня 2017 року, в повному обсязі постанова складена 06 березня 2017 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя С.В. Білак

Судді Н.А.Олефіренко

В.А.Шальєва