Постанова від 09.03.2017 по справі 822/2518/16

Копія

Справа № 822/2518/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Салюка П.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області , Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в якому просить: зобов'язати Чемеровецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 03 квітня 2000 року, видане Городоцьким відділом реєстрації актів громадянського стану) щодо зазначення національності матері - ОСОБА_2, а саме: у графі національність матері замінити з "українка" на "полька" та щодо зазначення національності батька замінити з "українець" на "поляк".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до виписки погосподарської книги №4 Калинівської сільської ради на 1967-1970 рр. мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 за національністю є поляки. Згідно з довідкою №1562 від 01 грудня 2016 року Сатанівської селищної ради об'єднаної територіальної громади Городоцького району Хмельницької області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за національністю записані як поляки.

Зважаючи на вказані обставини позивач вважає, що має право на збереження своєї національної самобутності та відновлення національності шляхом внесення відповідних змін у актові записи.

Позивач в судове засідання не з'явилась, подала до суду клопотання в якому просить провести розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі

Представники відповідачів в судове засідання також не з'явились про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Згідно ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, позивач подала клопотання про розгляд справи без її участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 03 квітня 2000 року, видане Городоцьким відділом реєстрації актів громадянського стану) щодо зазначення національності матері - ОСОБА_2, а саме: у графі національність матері замінити з "українка" на "полька" та щодо зазначення національності батька замінити з "українець" на "поляк".

13 грудня 2016 року Чемеровецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області надано висновок №103/02.05-06-75, яким ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні заяви та у внесені змін до актового запису цивільного стану в зв'язку з відсутністю достатніх підстав.

25 січня 2017 року ОСОБА_1 вважаючи, що оскільки свідоцтво про народження від 03 квітня 2000 року видане Городоцьким відділом реєстрації актів громадянського стану, та не належить до компетенції відповідача звернулась до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою про внесення змін до вказаного актового запису.

07 лютого 2017 року Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану листом повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до п.2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання, позивачка мала право подати заяву про внесення змін до актового запису до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

В ході дослідження матеріалів справи суд дослідив та встановив, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1від 03 квітня 2000 року та свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 являється батьком, а ОСОБА_3 матір'ю ОСОБА_1.

Відповідно до виписки погосподарської книги №4 Калинівської сільської ради на 1967-1970 рр. мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 в графі національність вказані "поляк" та "полька".

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 1 липня 2010 року (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно частини 1 статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.22 Правил після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

Пунктом 2.1 Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 07.07.1995 року № 12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

Статтею 269 ЦК України встановлено, що особисті немайнові права належать кожній особі за народженням або за законом.

Згідно із статтею 271 ЦК України зміст особистого немайнового права становить можливість фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері свого приватного життя.

Відповідно до статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до Закону України "Про національні меншини" від 25.06.1992 року № 2494-ХІІ громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно статті 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 року "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин", кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими. Частиною 1 статті 11 цієї Конвенції визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.

Отже, згідно запису свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1від 03 квітня 2000 року та свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 являється батьком, а ОСОБА_3 матір'ю ОСОБА_1. Відповідно до виписки погосподарської книги №4 Калинівської сільської ради на 1967-1970 рр. мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та батько ОСОБА_4 в графі національність вказані "поляк" та "полька", а тому суд вважає, що ОСОБА_1 в свою чергу має право на відображення національності батька та матері в актовому записі про її народження.

Таким чином, зазначеними документами підтверджуються відомості щодо національності позивача, її батька та матері, тому відповідно до п.2.1 Правил суд вважає за можливе задоволити позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом зобов'язання саме Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження позивача, так як ОСОБА_1 звернулась до Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 та ч.1 ст.98 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Керуючись ст.ст. 12, 41, 94, 122 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов - задоволити.

Зобов'язати Чемеровецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 03 квітня 2000 року, видане Городоцьким відділом реєстрації актів громадянського стану) щодо зазначення національності матері - ОСОБА_2, а саме: у графі національність матері замінити з "українка" на "полька" та щодо зазначення національності батька замінити з "українець" на "поляк".

Стягнути на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 21 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Чемеровецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк