Постанова від 06.03.2017 по справі 822/589/17

Копія

Справа № 822/589/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріДубіній Н.Ю.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави до Хмельницької обласної державної адміністрації , Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації , третя особа на стороні відповідачів ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування дозволу на спеціальне водокористування та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідачів - ОСОБА_3 в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року, виданий ОСОБА_3 Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площею 25 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради Волочиського району за межами населеного пункту, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації надано дозвіл ОСОБА_3 на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року. Також, розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площею 25 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради Волочиського району за межами населеного пункту, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб. Зазначений дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року та розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки прийнятті з порушенням вимог чинного законодавства України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів проти позову заперечили, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Надали до суду письмові заперечення проти позову.

Третя особа на стороні відповідачів - ОСОБА_3, до суду не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та заперечення представників відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що 23 вересня 2014 року до Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації ОСОБА_3 подано заяву, в якій останній просив розглянути документи та видати йому дозвіл на спеціальне водокористування ставком, що розташований в (на) землях Бубнівської сільської ради за межами населеного пункту, площею 25 га.

17 жовтня 2014 року Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації розглянуто заяву ОСОБА_3 та надано Дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року терміном з 17.10.2014 року до 17.10.2039 року, який погоджено висновком Хмельницького обласного управління водних ресурсів за № 1375 від 01.10.2014 року.

06 листопада 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу щодо відведення земельної ділянки водного фонду площею 25 га в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради Волочиського району за межами населеного пункту та клопотанням про погодження умов та отримання дозволу на спеціальне водокористування для діючих промислових, комунальних, транспортних та інших організацій і користувачів.

18 грудня 2014 року Хмельницька обласна державна адміністрація розглянувши клопотання громадянина ОСОБА_3 та подані документи винесла розпорядження Про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду із земель державної власності площею 25,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Бубнівської сільської ради Волочиського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

30 грудня 2016 року на запит прокуратури Хмельницької області Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації надано інформацію щодо правового статусу, режиму охорони, відтворення й використання земельної ділянки гідрологічного заказника місцевого значення "Бубнівський", а також копії дозволів на спеціальне водокористування (№ 322 від 17.10.2014 року, № 388 від 20.11.2014 року) виданих ОСОБА_3 та копії документів на підставі яких вказані дозволи видані.

Прокуратурою Хмельницької області перевірено надані Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року та розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року, встановлено, що останні прийняті з порушенням норм чинного законодавства України, а тому прокурор звернувся до суду в інтересах держави, як позивач, із позовними вимогами про їх скасування.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише не підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України прокуратура України до введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів, виконує функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів.

Відповідно до статті 123 Конституції України організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.

Статтею 1 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", функції прокуратури України здійснюються виключно прокурорами. Делегування функцій прокуратури, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

У відповідності до ч.2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Частина 1 ст. 24 Закону України "Про прокуратуру" надає право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи покладено обов'язки щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.

Оскільки органи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру не наділені повноваженнями щодо звернення з позовами до суду, з даним позовом звертається прокурор, який набуває статус позивача.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заступник прокурора Хмельницької області в даному випадку наділений правом звернення з позовом до суду з вимогами про визнання протиправними та скасування дозволу на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року та розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року з наведених вище підстав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зобов'язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Частиною 5 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік випадків передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них без проведення аукціонів (земельних торгів).

Згідно ст. 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права, користування ним встановлюється земельним законодавством.

Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

В основі користування водним об'єктом лежить користування певною земельною ділянкою, що зайнята водою (землі водного фонду). Це має визначальне значення для визначення процедур і переліку необхідних для оренди водного об'єкта документів.

Норми Земельного та Водного кодексів України, що регулюють оренду водних об'єктів (їх частин), співіснують, як загальні та спеціальні норми. Так, як спеціальну норму можна розглядати ст. 51 Водного кодексу України. Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

У користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.

На підставі ч. 4,5 ст. 59 Земельного кодексу України із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо. Використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.

Саме поняття водного об'єкта розкривається у ст. 1 Водного кодексу України. Водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт).

При наданні в оренду чи постійне користування земель водного фонду слід також керуватися відповідними нормами Законом України "Про оренду землі". Згідно положень ст. ст. 124, 134-137 Земельного кодексу України - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведенні земельних торгів. Загальний порядок проведення земельних торгів (аукціону) визначений у ст. 134-137 Земельного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2010 р. № 805 "Про затвердження Порядку продажу у 2010 році земельних ділянок несільськогосподарського призначення на земельних торгах". Ця постанова Кабінету Міністрів України поширюється і на оренду (п. 3 згаданої постанови Кабінету Міністрів України). Отже, для отримання права оренди слід пройти процедуру аукціону, крім випадків, передбачених ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України.

При цьому, згідно з ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України аукціон не проводиться, якщо землі надаються для спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій) у випадку передачі громадянам ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства. Судом з'ясовано, що ОСОБА_3 не отримував спеціальних дозволів для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства. Земельна ділянка надавалась в оренду для рибогосподарських потреб, а тому у відповідності до вимог законодавства така земельна ділянка може бути передана тільки за результатами земельних торгів.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що питання надання земельної ділянки водного фонду із земель державної власності площею 25,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Бубнівської сільської ради Волочиського району в користування ОСОБА_3 на умовах оренди повинно вирішуватися обласною державною адміністрацією лише в комплексі із водним об'єктом з дотриманням конкурсних засад.

Отже, враховуючи наведені вище обставини, наданий дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року та винесене розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року, прийняті з порушенням норм діючого законодавства, а відтак підлягають скасуванню.

Також, суд звертає увагу на те, що в судовому засіданні встановлено факт використання третьою особою на стороні відповідачів - ОСОБА_3 земельної ділянки водного фонду із земель державної власності площею 25,00 га, за межами населеного пункту на території Бубнівської сільської ради Волочиського району, по якій прийнято розпорядження про передачу у користування останньої на умовах оренди, проте впродовж часу, а саме з моменту винесення Хмельницькою обласною державною адміністрацією розпорядження № 501/2014-р від 18.12.2014 року і до тепер ОСОБА_3 не вчинено жодних дій, щодо укладення договору оренди зазначеної земельної ділянки та справляння орендної плати за користування земельною ділянкою, що в свою чергу спричинило шкоду державі.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням того, що надання земельної ділянки водного фонду із земель державної власності площею 25,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Бубнівської сільської ради Волочиського району в користування ОСОБА_3 відповідачами здійснено без додержання вимог чинного на момент спірних правовідносин законодавства, суд вважає, що позовні вимоги заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати дозвіл на спеціальне водокористування № 322 від 17.10.2014 року, виданий ОСОБА_3 Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації № 501/2014-р від 18.12.2014 року про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площею 25 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради Волочиського району за межами населеного пункту, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 березня 2017 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк