Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
23 лютого 2017 р. № 820/6628/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Серкової І.І.,
представника третьої особи - Нікіфорової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Державна служба зайнятості України, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії Харківського міського центру зайнятості у внесені в акт від 29.06.2016 "неправдивих відомостей, що: "на прийомі безробітний ОСОБА_1 веде себе зухвало..." незаконними;
- зобов'язати Харківський міський центр зайнятості письмово спростувати неправдиві відомості, що: "На прийомі безробітний ОСОБА_1 веде себе зухвало...", внесеними відповідачем в акт від 29.06.2016;
- визнати дії Харківського міського центру зайнятості у внесені в акт від 29.06.2016 неправдивих відомостей, що він не знає чого хоче в дійсності і ким працювати він не знає незаконними.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на черговому прийомі 29.06.2016 Харківським міським центром зайнятості складено акт, у якому наводились несправедливі відомості щодо позивача, а саме вказано: "На прийомі безробітний ОСОБА_1 веде себе зухвало, чого він хоче в дійсності і ким працювати він не знає, оскільки з його слів фахівці повинні знати все". Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, у зв'язку із чим просив позов задовольнити.
У судовому засіданні позивач підтримав позов у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначив, що під час прийому ОСОБА_1 провідним фахівцем Харківського міського центру зайнятості було опрацьовано актуальні вакансії у місті Харкові. Під час відвідування центру зайнятості позивач зацікавився вакансією на посаду "столяр" на підприємстві Регіональна філія "Південна залізниця" ПАТ "Українська залізниця" та отримав направлення на працевлаштування, проте відмовився від підпису в додатку персональної картки №1, який засвідчує надання соціальних послуг у цей день та затягнув весь час прийому. Також, ОСОБА_1 відмовився від пропозиції надати своє бачення та вимоги до роботи.
Представник третьої особи - Державна служба зайнятості України, у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, має диплом спеціаліста ХНУ ім. В.Н. Каразіна зі спеціальності "Соціологія" та здобув кваліфікацію соціолога, викладача соціологічних дисциплін, а також диплом бакалавра ХНУВС за напрямом підготовки "Право".
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований Харківським міським центром зайнятості як такий, що шукає роботу та відповідно до наказу від 25.11.2014 № НТ 141125 йому поновлено статус безробітного.
Відповідно до довідки КЗОЗ Харківська міська поліклініка № 20 від 30.01.2015 № 256 вбачається, що за висновком ВКК по роду хвороби ОСОБА_1, останньому не рекомендується праця, пов'язана з підійманням вантажу більш ніж 5 кг, тривалим прибуванням на ногах, переохолодженням, психоемоційним навантаженням.
Згідно ст.43 Конституції України, Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи; вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа; працевлаштування - комплекс правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення реалізації права особи на працю.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про зайнятість населення", кожен має право на професійну орієнтацію, яке забезпечується шляхом надання комплексу профорієнтаційних послуг з вибору або зміни професії, виду діяльності та інших профорієнтаційних послуг.
Згідно зі ст. 32 цього Закону, професійна орієнтація населення - комплекс взаємопов'язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізацію здатності до праці особи, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір або зміну професії та виду трудової діяльності. Професійна орієнтація населення здійснюється навчальними закладами, закладами охорони здоров'я, реабілітаційними установами, медико-соціальними експертними комісіями, територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, центрами професійної орієнтації населення, молодіжними центрами праці, військкоматами, установами виконання покарань, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, що надають послуги з професійної орієнтації.
Статтею 33 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що професійна орієнтація осіб, які звернулися до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснюється шляхом: 1) професійного інформування, що полягає у наданні відомостей про трудову діяльність та її роль у професійному самовизначенні особи, інформації про стан ринку праці, зміст та перспективи розвитку сучасних професій і вимоги до особи, форми та умови оволодіння професіями, можливості професійно-кваліфікаційного і кар'єрного зростання, що сприятиме формуванню професійних інтересів, намірів та мотивації особи щодо обрання або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи; 2) професійного консультування, спрямованого на оптимізацію професійного самовизначення особи на основі виявлення її індивідуально-психологічних характеристик, особливостей життєвих ситуацій, професійних інтересів, нахилів, стану здоров'я та з урахуванням потреби ринку праці;3) проведення професійного відбору, що полягає у встановленні відповідності особи вимогам, які визначені для конкретних видів професійної діяльності та посад. Порядок надання послуг з професійної орієнтації осіб затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціальної політики.
Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні зобов'язані: самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно до п.3 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу під час проведення реєстрації працівник центру зайнятості заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.
Обробка персональних даних безробітних здійснюється центром зайнятості відповідно до закону.
Судом встановлено, що під час прийому ОСОБА_1 29.06.2016 провідним фахівцем Харківського міського центру зайнятості було опрацьовано актуальні вакансії у місті Харкові. Вакансії за професією "соціолог", "викладач соціологічних дисциплін" були відсутні, проте при відвідуванні центру зайнятості ОСОБА_1 зацікавився вакансією на посаду "столяр" на підприємстві Регіональна філія "Південна залізниця" ПАТ "Українська залізниця".
Як зазначив представник відповідача, фахівцем центру зайнятості було здійснено телефонний дзвінок до роботодавця, проте останній не відповів.
ОСОБА_1 було видано направлення на працевлаштування до Регіональної філії "Південна залізниця" ПАТ "Українська залізниця", проте позивач відмовився від підпису про отримання в додатку до ПК №1.
У зв'язку з зазначеними обставинами, фахівцями з питань зайнятості Харківського міського центру зайнятості складено акт від 29.06.2016. Також, у вказаному акті вказано, що ОСОБА_1 на прийомі поводив себе зухвало, чого він хоче в дійсності і ким працювати не знає.
Згідно з абз.2, 3 п.6 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу у разі відмови безробітного поставити підпис у додатку до персональної картки робиться відповідна позначка.
Як зазначено у абз. 2 п.5 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, у разі наявності пропозиції підходящої роботи у день подання заяви про надання статусу безробітного особі за попереднім узгодженням з роботодавцем видається направлення на працевлаштування за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Особа зобов'язана подати протягом семи календарних днів з дня отримання такого направлення центру зайнятості письмову відповідь роботодавця про працевлаштування або відмову у працевлаштуванні.
Відповідно п. 1.4 розділу 1 Рекомендацій щодо обслуговування населення та роботодавців фахівцями служби зайнятості, затвердженого директором Державного центру зайнятості 18.08.2014р., у випадку підбору підходящої роботи провідний фахівець центру зайнятості з'ясовує у представника роботодавця ( в телефонному режимі), чи є підібрана вакансія актуальною, та узгоджує з представником роботодавця можливість співбесіди з клієнтом. У разі згоди представника роботодавця на співбесіду з претендентом на вакансію, заповнює та видає направлення на працевлаштування за затвердженою формою.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 17.08.2015 № 848, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 № 1065/27510, затверджено форму Персональної картки та додатків до неї, а також направлення на працевлаштування.
Зазначеним наказом передбачено, що у Додатку 1 до персональної картки "Відвідування центру зайнятості, надані послуги, рекомендації щодо сприяння працевлаштуванню" зазначаються наступні відомості : заплановані дата і час відвідування, підпис особи; фактичні дата і час відвідування, підпис особи; номер талона; нез'явлення особи; назва послуги; результат наданої послуги (назва) та запропоновані заходи; рекомендації (зміст); дата виконання рекомендацій; прізвище та підпис спеціаліста центру зайнятості; підпис особи та дата.
Крім того, суд зазначає, що акт - це документ, складений однією або кількома особами, що підтверджує якісь установлені факти, події.
Однією з ознак рішень, діянь суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і носять обов'язковий характер, а тому можуть порушувати права, свободи та інтереси відповідної особи.
Суд зазначає, що акт перевірки - це службовий документ, який є носієм доказової інформації про певні події, факти або виявлені порушення. Вказаний акт не є правовим актом індивідуальної дії, оскільки не є актом застосування норм права та не встановлює конкретні приписи, звернені до окремої особи. Такий акт є лише передумовою прийняття суб'єктом владних повноважень правових актів індивідуальної дії та встановлює факти, які самі по собі не є актом застосування норм права та не встановлюють конкретні приписи до позивача.
Також, слід зазначити, що акт, складений фахівцями Харківського міського центру зайнятості 29.06.2016 не є остаточним документом, що зобов'язує до вчинення будь-яких дій, оскільки не несе обов'язкового характеру для позивача, не встановлює, припиняє або змінює правовідносини, права та обов'язки осіб та не породжує правових наслідків.
Таким чином, дії відповідача, пов'язані зі складанням самого акту це технічні дії, направлені на складання службового документа та відображення в ньому фактичних даних і такі дії окремо не можуть порушувати права позивача у сфері публічно-правових відносин, а тому, суд приходить до висновку, що дії фахівців Харківського міського центру зайнятості, що полягали у внесені в акт від 29.06.2016 відповідних відомостей не породжують правових наслідків для позивача і є правомірними.
З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Державна служба зайнятості України, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 28 лютого 2017 року.
Суддя Р.В. Мельников