Справа № 815/7003/16
27 лютого 2017 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
при секретарі судового засідання - Галушко А. В.
за участю сторін:
представника позивача - Гершман Л. В. (по довіреності)
представника відповідача - Коперсак М. С. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Дорлідер» до Комінтернівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До суду звернулося ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» з адміністративним позовом до Комінтернівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008451201 від 08.09.2016 року.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав з підстав, викладених в позовній заяві, оскільки платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну протягом 365 календарних днів з дати її складання, норми Податкового кодексу України встановлюють відповідальність за відсутність реєстрації накладної, а не затримку її реєстрації та порядок застосування штрафних санкцій має бути затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а за відсутності такого порядку штрафні санкції не можуть бути застосовані.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, з підстав, викладених в запереченні на позов (аркуші справи 31-34), оскільки позивачем були порушені терміни реєстрації податкової накладної на 61 і більше календарних днів, що, у відповідності до п. 201-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, є підставою для застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 40% від суми податку на додану вартість, яка зазначена в податковій накладній, а тому податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» перебуває на обліку як платник податків в Комінтернівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, основним видом діяльності позивача є, зокрема, будівництва доріг і автострад.
Комінтернівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області 20.07.2016 року проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість - уточнюючих розрахунків з ПДВ за червень 2016 року, звітний період за якими виправляються помилки - грудень 2015 року, за результатами якої складений акт перевірки №239/12/17-15-01-19-37468 від 20 липня 2016 року (аркуші справи 14-16).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» п. 201.10 ст. 201, ст. 120-1.1 Податкового кодексу України, тобто, порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної з податку на додану вартість.
На підставі виявлених порушень, Комінтернівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0008451201 від 08.09.2016 року, яким позивачу визначена сума штрафу по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 371139,6 грн. (аркуш справи 17).
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням та оскаржив його в адміністративному порядку до Головного управління ДФС в Одеській області та ДФС України, проте рішеннями про результати розгляду скарг податкове повідомлення-рішення №0008451201 від 08.09.2016 року залишено без змін, що стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Як вбачається з акту перевірки №239/12/17-15-01-19-37468 від 20 липня 2016 року, підставою для висновків про порушення позивачем вимог податкового законодавства є несвоєчасна реєстрація податкової накладної №21 від 30.12.2015 року в єдиному реєстрі податкових накладних, тобто, її реєстрація на 131 день, наступний за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній.
Суд вважає викладені в акті перевірки висновки податкового органу обґрунтованими, з огляду на наступне.
ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» 21 червня 2016 року до Комінтернівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області поданий уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2015 року (аркуші справи 36-37), що стало підставою для проведення камеральної перевірки.
З наданих доказів вбачається, що позивачем 30 грудня 2015 року виписана ТОВ «ПБС» податкова накладна №21 від 30.12.2015 року на загальну суму 5567093,98 грн., з яких податок на додану вартість складає 927849 грн., яка зареєстрована в єдиному реєстрі податкових накладних 21.06.2016 року (аркуш справи 35).
Відповідно до п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, Податковим кодексом України передбачений обов'язок платника податків зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання, а за не здійснення такої реєстрації у встановлені терміни законодавством передбачена відповідальність.
Згідно із ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Таким чином, враховуючи реєстрацію податкової накладної №21 від 30.12.2015 року позивачем 21.06.2016 року, тобто з порушенням терміну реєстрації більше ніж на 61 день після її складання, у податкового органу є всі підстави для застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 40 відсотків від суми податку на додану вартість по цій накладній.
Суд не приймає до уваги твердження позивача щодо його права зареєструвати накладну протягом 365 календарних днів з дати її складання, та відсутність при цьому порушення норм Податкового кодексу, оскільки норми п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України стосуються можливості віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту протягом 365 днів по зареєстрованій податковій накладній з порушенням терміну її реєстрації.
Крім того, посилання позивача на положення п. 120-1.3 ст. 120-1 Податкового кодексу України щодо необхідності затвердження центральним органом виконавчої влади порядку застосування штрафних санкцій, є не обґрунтованим, оскільки зазначена норма Податкового кодексу України виключена з 01.01.2016 року, тобто на час спливу граничного терміну реєстрації накладної та фактичної реєстрації накладної позивачем, ця норма не діяла.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ТОВ «Будівельна компанія «Дорлідер» не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Дорлідер» до Комінтернівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008451201 від 08.09.2016 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 06.03.2017 року.
Суддя Л.І. Свида
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Дорлідер» до Комінтернівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008451201 від 08.09.2016 року - відмовити.
06 березня 2017 року.