09 березня 2017 року Р і в н е №817/369/17
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Гломб Ю.О., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
доУправління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради про визнання незаконними та неправомірними дій посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради в частині нарахування у завищених розмірах обов'язкової частки сплати платежів за комунальні послуги; зобов'язання посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради провести перерахунок платежів за 2012 - 2017 роки у відповідності до чинного законодавства України.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі за даним позовом, суддя виходить з наступних обставин.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства (пункт 4 частини першої). Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем у дані справі є виконавчий орган Дубенської міської ради, дана справа предметно не підсудна Рівненському окружному адміністративному суду, а підсудна Дубенському міськрайонному суду Рівненської області як адміністративному.
При вирішенні питання про повернення позовної заяви судом враховано, що порушення правил предметної підсудності полягає і в розгляді справи неповноважним судом.
Суд звертає увагу, що відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права свідчить, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року).
Зважаючи на викладене, Рівненський окружний адміністративний суд не має повноважень розглядати вказану справу.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин дана позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Позивачем при зверненні до суду судовий збір не сплачено.
Керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтею 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення певних дій повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Гломб Ю.О.