про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 березня 2017 р. Справа № 818/312/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Ковпаківського ВДВС м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору, -
До суду надійшов позов ОСОБА_1 до Ковпаківського ВДВС м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову від 06.02.2017р. у виконавчому провадженні №50971769 про стягнення з нього виконавчого збору у розмірі 9820грн.17коп.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Частиною 2 ст.17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за виключенням спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, які пов'язані з виконанням рішень, ухвал загальних судів в порядку цивільного судочинства регламентується Розділом VII ЦПК України.
Зокрема, відповідно до ст.ст.383,384 ЦПК України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №3 від 13.12.2010р. «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» встановлено, що скарги на рішення, дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника відділу державної виконавчої служби, державних виконавців і посадових осіб Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласного, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, що стосуються виконання судових рішень, подаються до суду, який видав виконавчий документ.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем оскаржується постанова старшого державного виконавця Ковпаківського ВДВС м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області Кошеленко В.В. про стягнення з нього як з боржника виконавчого збору у розмірі 9820грн.17коп.в межах виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа №592/3038/15, виданого 01.04.2016р. Ковпаківським районним судом м. Суми, про стягнення боргу 3550дол.США основної суми депозиту та ? частини нарахованих відсотків.
Таким чином, виконавче провадження у даному випадку здійснюється на виконання рішення суду, яке постановлено в порядку цивільного судочинства.
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на ч.2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» як на підставу розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства, оскільки вказаною нормою закону визначено,що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, до адміністративних судів в порядку КАС України можуть бути оскаржені постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору саме під час виконання виконавчих документів, виданих такими судами, а також під час виконання інших документів, які видані не судами.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням зазначеного, вважаю необхідним відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст.2, 17, 109, 160,167 КАС України, суд, -
У відкритті провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського ВДВС м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови про стягнення виконавчого збору відмовити.
Роз'яснити позивачу , що він може звернутись з позовними вимогами до місцевого загального суду в порядку цивільно-процесуального законодавства.
Надіслати позивачу копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Осіпова