79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"27" лютого 2017 р. Справа № 909/839/16
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Малех І.Б.
суддів Давид Л.Л.
ОСОБА_1
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Калуське лісове господарство", вих.№266 від 16.12.2016 року
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року, суддя Неверовська Л.М.
у справі № 909/839/16
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ
до відповідача: Державного підприємства "Калуське лісове господарство", с. Вістова, Калуський район, Івано-Франківська область
про стягнення 135716,91 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 - представник (довіреність вих.№02-17/95 від 12.01.2017р.)
від відповідача (скаржника) - ОСОБА_3 - представник (довіреність №16 від 20.01.2017р.)
рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року в справі № 909/839/16 позов задоволено повністю. Стягнуто з Державного підприємства "Калуське лісове господарство", вул.Мисливська,1, с.Вістова, Калуський район, Івано-Франківська область, 77351 (ідентифікаційний код 20562527) на користь Креховицької сільської ради Рожнятівського району р/р 33110331700400, отримувач: УК у Рожнятівському р /с. Креховичі /24062100, ідентифікаційний код 37795394, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014, 96581 (дев'яносто шість тисяч п'ятсот вісімдесят одну) грн. 70 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, про що було видано наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнуто з Державного підприємства "Калуське лісове господарство", вул.Мисливська,1, с.Вістова, Калуський район, Івано-Франківська область, 77351 (ідентифікаційний код 20562527) на користь Калуської міської ради Івано-Франківської області: р/р 33118331700015, отримувач: УК у Івано-Франківській обл./м. Калуш /24062100, ідентифікаційний код 37824037, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014 - 39 135 (тридцять дев'ять тисяч сто тридцять п'ять) 21 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, про що було видано наказ, після набрання рішенням законної сили.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач, подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, відповідач, просить рішення господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року в справі № 909/839/16 скасувати та прийняти нове, яким у позові відмовити. При цьому, апелянт, вказує, що ні позивачем, ні судом не доведено протиправної поведінки лісової охорони ДП «Калуський лісгосп», не доведено вини відповідача, а також не встановлено причинного зв'язку між виконаннями ним своїх службових обов'язків та вчиненими рубками .
У відзиві на дану апеляційну скаргу, позивач, заперечив проти її задоволення, просив, суд, рішення господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року в справі № 909/839/16 залишити без змін з підстав того, що судом першої інстанції всебічно та в повному обсязі з'ясовано всі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Представник відповідача (скаржника) в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив задоволити в повному обсязі: скасувати рішення господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року по справі № 909/839/16 та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у запереченнях на апеляційну скаргу (вих.№02-12/277 від 09.02.2017 року).
Розглянувши наявні в справі докази, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з наступних підстав.
Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в ході позапланових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, проведених 15.11.13 р., 10.12.13 р., 16.12.14 р. в Державному підприємстві "Калуське лісове господарство", виявлено факти неналежного виконання підприємством обов'язків по охороні та збереженню лісу, про що складено відповідні акти.
Так, згідно ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №1137 від 15.11.13 р., згідно якого здійснено перевірку на території лісового фонду лісового обходу №5, Підмихайлівського лісництва Державного підприємства "Калуське лісове господарство", встановлено незаконне вирубування дерев на території лісового фонду:
- у кварталі №9 виділ №17 вирубка 3 сироростучих дерева породи ялина діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 22; 23; 21см, 2 сухостійних дерев породи ялина діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 24; 27см та 1 сироростуче дерево породи ялиця діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 10см ;
- у кварталі №9 виділ №14; 20 вирубка 7 сироростучих дерев породи ялина діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 22; 15; 25; 27; 29; 23; 21 см, 10 сухостійних дерев породи ялина діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 43; 59; 28; 31; 29; 31; 28; 35; 35; 43 см та 1 сироростуче дерево породи ялиця діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 16см ;
- у кварталі №18 виділ № 3 вирубка 4 сироростучих дерев породи дуб діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 32 ; 62; 67; 53 см, 5 сухостійних дерева породи дуб діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 24; 29; 26; 55; 65 см та 3 сироростучих дерева породи ялина діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 16; 15; 31 см.
ОСОБА_4 розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665, сума шкоди, завданої лісу незаконною порубкою становить 59648 грн. 95 коп.
ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №1221 від 10.12.13 р., згідно якого здійснено перевірку на території лісового фонду лісового обходу №5, Підмихайлівського лісництва Державного підприємства "Калуське лісове господарство", встановлено незаконне вирубування дерев на території лісового фонду:
- у кварталі №9 виділ №12 вирубка 13 сироростучих дерев породи ялина європейська діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 29; 27; 27; 30; 28; 33; 34; 30; 33; 19: 22; 26; 25 см;
- у кварталі №18 виділ №2 вирубка 3 сироростучих дерев породи ялина європейська діаметром дерева у корі біля шийки кореня - 56; 54; 52 см;
ОСОБА_4 розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. №665, сума шкоди, завданої лісу незаконною порубкою становить 36932 грн. 75 коп.
ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 16.12.14 р., згідно якого здійснено перевірку на території лісового кварталу №39 державного лісового фонду Довго-Войнилівського лісництва Державного підприємства "Калуське лісове господарство", встановлено незаконне вирубування дерев на території лісового фонду:
- у кварталі №39 виділ №8 виявлено незаконну рубку сироростучих дерев породи "дуб звичайний" - 5 шт., діаметром: 78, 53, 61, 66, 60 см та 2 дерева породи "вільха" діаметром: 28, 28 см.
ОСОБА_4 розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665, сума шкоди, завданої лісу незаконною порубкою становить 39135 грн. 21 коп.
ОСОБА_5 перевірок підписано посадовими особами відповідача без зауважень, в установленому порядку акт не оскаржувався, а тому є належним доказом, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Відповідно до вимог статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відповідає за шкоду, заподіяну працівником при виконанні ним своїх службових обов'язків.
Відповідно до частин 1, 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища": порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
При вирішенні спору слід виходити з того, що відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 19 та ч.ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
ОСОБА_4 з п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Відповідно до частин 1, 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища": порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.
Як передбачено п. 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст.19, п.5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п.5 ч.2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.
Відтак, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів, а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків.
Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами.
Як передбачено ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.
ОСОБА_4 статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Таким чином, при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання згаданих обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев.
Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами.
Безпідставним є посилання апелянта на те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню Постанова Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", оскільки незабезпечення відповідачем збереження лісу призвело до незаконної рубки невстановленими особами дерев. Отже, бездіяльність відповідача перебуває в прямому причинному зв'язку з настанням шкоди.
Правову позицію щодо застосування Постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.2008 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" для обчислення розміру шкоди заподіяної відповідачем, внаслідок незабезпечення збереження лісу та допущення незаконного вирубування дерев, викладено в Постановах Вищого господарського суду від 28.04.2014 року у справі № 924/1028/13, від 15.12.2015 року у справі №909/558/15.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд, вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте, з урахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. Рішення господарського суду господарського суду Івано-Франківської області від 29.11.2016 року залишити без змін.
2. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Калуське лісове господарство" залишити без задоволення.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 06.03.2017 р.
Головуючий -суддя Малех І. Б.
Суддя Давид Л.Л.
Суддя Михалюк О.В.