29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"06" березня 2017 р.Справа № 924/647/14
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверуха С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці Хмельницької області
про стягнення 288423,51 грн., з них 224060,46 грн. - основний борг; 23162,08 грн. - пеня; 21916,90 грн. - 7% штрафу; 9545,52 грн. - сума на яку збільшився борг в наслідок інфляційних процесів за весь час прострочення та 9738,55 грн. - 3% річних (розгляд скарги на дії органу ДВС)
Представники:
позивач: не з'явився;
відповідач: не з'явився;
ДВС: не з'явився.
Рішенням господарського суду Хмельницької області 24.06.2014р. позов публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці про стягнення 288423,51 грн., з них 224060,46 грн. - основний борг; 23162,08 грн. - пеня; 21916,90 грн. - 7% штрафу; 9545,52 грн. - сума на яку збільшився борг в наслідок інфляційних процесів за весь час прострочення та 9738,55 грн. - 3% річних задоволено частково та стягнуто з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 224060,46 грн. основного боргу, 20271,98грн. пені, 9178,93 грн. 3 % річних, 9545,52 грн. інфляційних втрат, 15684,23 грн. 7% штрафу, 5574,65 грн. судового збору.
29.09.2014р. господарським судом Хмельницької області видано відповідний наказ.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. апеляційну скаргу комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради від 04.07.2014р. не прийнято до розгляду та повернуто.
07.02.2017р. на адресу суду від ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" надійшла скарга № 14/5-141в від 03.02.2017р. на дії Дунаєвецього районного відділу ДВС, в якій скаржник просить: визнати незаконними дії Дунаєвецького районного відділу ДВС щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 29.09.2014р. у справі № 924/647/14 про стягнення з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь ПАТ "НАК" Нафтогаз України": 224060,46 грн. - основний борг; 20271,98 грн. - пеня; 15684,23 грн. - 7% штрафу; 9545,52 грн. - інфляційні втрати, 9178,93 грн. - 3% річних, 5574,65 грн. - судового збору; визнати недійсною постанову ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310 з примусового виконання наказу господарського суду Хмельницької області від 29.09.2014р. у справі № 924/647/14.
В обґрунтування даної скарги публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" посилається на те, що постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310 винесена 29.12.2016 ДВС з грубим порушенням вимог п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України „Про виконавче провадження” та ст. 2, абз. 9 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 3, абз. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 3, ч. 4 ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії”.
На підставі наведеного та, керуючись ст. 74 Закону України „Про виконавче провадження”, ст. 1212 ГПК України, скаржник просить суд: визнати незаконними дії Дунаєвецького районного відділу ДВС щодо винесення 29.12.2016р. постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310; 2) визнати недійсною постанову ДВС від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310 у справі № 924/647/14.
Представник позивача (скаржника) в судове засідання 20.02.2017 р. з'явився та надав заяву від 20.02.2017р., в якій у зв'язку із скасуванням Дунаєвецьким РВ ДВС постанови від 29.12.2016р. про закінчення виконавчого провадження ВП № 45591310 про виконання наказу від 29.09.2014р. у справі № 924/647/14 останній просить суд залишити скаргу ПАТ НАК "Нафтогаз України" без розгляду.
28.02.2017р. на адресу суду ДВС направив лист ПАТ "Нафтогаз України", відповідно до якого останній повідомляє Дунаєвецький районний відділ ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що перед компанією за боржником рахується борг: у сумі 299,16 грн. (наказ № 924/648/14), у сумі 118634,80 грн. (наказ № 924/646/14), у сумі 18745,01 грн. (наказ № 924/645/14), за наказом № 924/647/14 борг не рахується.
Представник ДВС Дунаєвецького районного відділу в судове засідання не з'явився. Однак на адресу суду 14.02.2017р. надійшли письмові пояснення, в яких повідомляє, що на підставі наказу № 924/647/14 від 29.09.2014р. відкрито виконавче провадження № 45591310 24.11.2014р. про стягнення з КП теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь заявника боргу на загальну суму 284316,00 грн.
29.12.2016р. відділом винесено постанову про закінчення даного виконавчого провадження у зв'язку із тим, що борг за виконавчими документами списано згідно ЗУ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Проте, не було враховано факт наявності реєстру даних організацій та, що боржника не включено до даного реєстру.
Враховуючи вищевикладене, відділ направляє постанову від 10.02.2017р. про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження № 44676843, виконавче провадження відновлено.
У зв'язку з вищевикладеним, представник останнього просить суд призначену справу на 20.02.2017р. розглядати без участі представника ДВС, вимоги викладені у скарзі заявника підтримують.
Також, представник відділу зазначає те, що у зв'язку із скасуванням постанови про закінчення виконавчого провадження, стягувача ПАТ НАК "Нафтогаз" останній просить звернутися до суду із заявою про залишення скарги на дії відділу без розгляду.
Представники сторін та ДВС в судове засідання 06.03.2017р. не з'явилися, причини неявки суду не відомі.
Розглядом матеріалів скарги встановлено таке.
Рішенням господарського суду Хмельницької області 24.06.2014р. позов публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ до комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради, м. Дунаївці про стягнення 288423,51 грн., з них 224060,46 грн. - основний борг; 23162,08 грн. - пеня; 21916,90 грн. - 7% штрафу; 9545,52 грн. - сума на яку збільшився борг в наслідок інфляційних процесів за весь час прострочення та 9738,55 грн. - 3% річних задоволено частково та стягнуто з комунального підприємства теплових мереж Дунаєвецької міської ради на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 224060,46 грн. основного боргу, 20271,98грн. пені, 9178,93 грн. 3 % річних, 9545,52 грн. інфляційних втрат, 15684,23 грн. 7% штрафу, 5574,65 грн. судового збору.
29.09.2014р. господарським судом Хмельницької області видано наказ у справі № 924/647/14.
Начальником Дунаєвецького районного відділу ДВС ОСОБА_1 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 45591310 від 29.12.2016р., якою постановлено, зокрема, виконавчий документ (наказ по справі № 924/647/14, виданий 29.09.2014р. господарським судом Хмельницької області про стягнення 224060,46 грн. боргу, 20271,98 грн. пені, 9178,93 грн. річних, 9545,52 грн. інфляційних витрат, 15684, 23 грн. штрафу, 5574,65 грн. судового збору) повернути стягувачу; припинити чинність арешту майна боржника та скасувати інші заходи примусового виконання рішення. Вказаною постановою встановлено: погашення, списання згідно із Законом України „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією „Нафтогаз України”, її дочірньою компанією „Газ України”.
10.02.2017р. начальником Дунаєвецького районного відділу ДВС ОСОБА_1 винесено постанову про скасування процесуального документа № 45591310, якою скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 29.12.2016р. № 45591310. Постановою від 10.02.2017р. встановлено, що постанова закінчення виконавчого провадження від 29.12.2016р. винесена з порушенням ЗУ „Про виконавче провадження” та ЗУ „Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії”. Тому виконавче провадження підлягає відновленню в порядку ст. 41 ЗУ „Про виконавче провадження”.
Дослідивши матеріали скарги, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 121-2 ГПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України „Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Згідно зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Як передбачено ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 ст. 18 Закону України „Про виконавче провадження” визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України „Про виконавче провадження” виконавче провадження підлягає закінченню у разі погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "Газ України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.
Згідно абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.
Як передбачено абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії").
Статтею 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства. Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються: копії установчих документів; копії наявних ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності; копії балансу підприємства (організації) та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 1 липня 2016 року (розрахункова дата) та за останній звітний період; довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; копії актів звіряння взаєморозрахунків; розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (ця норма не поширюється на теплогенеруючі підприємства, що не постачають теплову енергію населенню). Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, несуть учасники процедури врегулювання заборгованості. Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу. Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 20.02.2017р. зобов'язано позивача (скаржника) надати суду письмові пояснення з врахуванням постанови про скасування процесуального документу ВП № 45591310 від 10.02.2017р. та належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження по виконанню наказу № 924/647/14 від 29.09.2014р. Крім того, ухвалою від 20.02.2017р. представника позивача (скаржника) викликано в судове засідання.
Представник позивача (скаржника) в судове засідання не з'явився, вимог вищевказаної ухвали суду не виконав та не надав письмових пояснень з врахуванням постанови про скасування процесуального документу ВП № 45591310 від 10.02.2017р. та належним чином завірених копій матеріалів виконавчого провадження по виконанню наказу № 924/647/14 від 29.09.2014р.
Неподання вказаних доказів унеможливлює розгляд скарги по суті, зважаючи на лист позивача від 21.02.2017 р., згідно якого за даним наказом боргу не рахується. Так, матеріали виконавчого провадження необхідні суду для можливості визначення погашення (непогашення) боргу.
Відповідно до п. 5 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
Згідно п. 4.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" при вирішенні питання щодо залишення позову без розгляду (стаття 81 ГПК) господарським судам слід мати на увазі, що застосування пункту 5 частини першої цієї статті можливо лише за наявності таких умов, зокрема, позивач не подав документи, витребувані судом при підготовці справи до розгляду (стаття 65 ГПК) або в порядку статті 38 названого Кодексу, чи не направив свого представника в засідання господарського суду без поважних причин. Отже, перш ніж залишити позов без розгляду господарський суд зобов'язаний з'ясувати причини невиконання його вимог позивачем і об'єктивно оцінити їх поважність.
Враховуючи невиконання позивачем (скаржником) вимог ухвали суду від 20.02.2017р. та не подання витребуваних господарським судом матеріалів, необхідних для вирішення скарги на дії органу ДВС № 14/5-141в від 03.02.2017р., не з'явлення представника позивача (скаржника) на виклик у засідання господарського суду, а також наявну в матеріалах справи заяву ПАТ НАК "Нафтогаз України" від 20.02.2017р. про залишення скарги без розгляду, скаргу на дії органу ДВС № 14/5-141в від 03.02.2017р. необхідно залишити без розгляду.
Після усунення обставин, що зумовили залишення заяви без розгляду, заявник має право знову звернутися з нею до господарського суду в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись п. 5 ст. 81, ст. 86 ГПК України, суд
Скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" № 14/5-141в від 03.02.2017р. на дії Дунаєвецького районного відділу державної виконавчої служби залишити без розгляду.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 4 прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу, (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6);
3 - відповідачу, (32400, Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, м Дунаївці, вул. Фрунзе, буд. 53);
4 - Дунаєвецькому районному відділу ДВС (м. Дунаївці, Хмельницька обл., вул. Шевченко, 83а). Всім рекоменд.