Рішення від 07.03.2017 по справі 904/12314/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02.03.2017 Справа № 904/12314/16

За позовом публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (м. Дніпро)

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської міської ради (м. Покров, Дніпропетровська обл.)

про стягнення заборгованості

Суддя: Татарчук В.О.

Секретар судового засідання: Білан О.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №2043 від 25.10.16

від відповідача: ОСОБА_2, дов. №699/29 від 07.02.17

Суть спору:

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» звернулося з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської міської ради про стягнення (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) збитків за пільгові перевезення громадян 2015 році в сумі 55366,89грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- взаємовідносини сторін регулюються договором № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч. від 01.01.2015 про надання пільгового проїзду Державним підприємством «Придніпровська залізниця» окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд;

- з січня 2015 року по грудень 2105 року залізниця перевезла пільгові категорії громадян на 391283,85грн, однак, відповідачем сплачено лише 335916,96грн і сума боргу складає 55366,89грн.

Відповідач заперечує проти позову посилаючись на те, що:

- компенсація за пільговий проїзд окремих категорій громадян перевізникам здійснюється тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України та договору;

- саме органи влади, є належним відповідачем, оскільки приймали державний бюджет на 2016 рік;

- позивач здійснював перевезення відповідно до договору №7-15 від 05.03.2015, а не № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч. від 01.01.2015;

- згідно з актом звіряння розрахунків від 22.12.2015 профінансовано та сплачено позивачу 350000грн і залишок поточної заборгованості становить 44500грн, а не 55366,89грн;

- 23.12.2015 управлінням Державної казначейської служби України у м. Орджонікідзе зареєстровано та взято на облік суму заборгованості у розмірі 44500грн;

- станом на 24.01.2017 зазначена сума залишається кредиторською заборгованістю, оскільки Законом України від 25.12.2015 №925-VIII «Про Державний бюджет України на 2016 рік» не передбачено видатки на фінансування пільгового перевезення окремих категорій громадян, а субвенції на зазначені цілі місцевим бюджетам не виділялися протягом 2016 року.

В судовому засіданні 02.03.2017 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

встановив:

01.01.2015 між ДП «Придніпровська залізниця» (правонаступником якої є позивач) (Залізниця) та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради (правонаступник - відповідач) був укладений договір про надання пільгового проїзду Державним підприємством «Придніпровська залізниця» окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч.

Предметом цього договору є відносини сторін щодо компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян залізничним транспортом у приміському сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, пільгового проїзду у залізничному транспорті, за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам компенсаційних виплат, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, або з урахуванням статті 46 Бюджетного кодексу України, та чинних постанов Кабінету Міністрів України (п. 1 вказаного договору).

Пунктом 7.1 договору передбачено, що даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє в частині надання пільгового проїзду окремим категоріям до 31 грудня 2015 року, а в частині проведення компенсаційних виплат - до їх повного погашення.

Якщо жодна з сторін не звернеться письмово за один місяць до закінчення дії даного договору із пропозицією до іншої сторони про припинення його дії, то термін дії даного договору пролонгується на кожний наступний рік до надходження такої пропозиції й здійснення всіх розрахунків за виконані перевезення і надані послуги (п.7.2 договору).

18.02.2015 сторони по справі уклали додаткову угоду №1 до договору, за умовами п. 1 якої, запланована сума на фінансування пільг населенню, відшкодування яких проводиться за рахунок субвенції Державного бюджету місцевим бюджетам на 2015 рік складає: 300000грн. При цьому, сума фактичних збитків приймається до відшкодування і сплачується перевізнику в межах планових призначень.

03.11.2015 сторони уклали додаткову угоду №2 до договору, згідно з якою запланована сума на фінансування пільг населенню, відшкодування яких проводиться за рахунок субвенції Державного бюджету місцевим бюджетам на 2015 рік складає: 300000грн. Запланована сума на покриття фактично понесених збитків, що фінансується з державного бюджету збільшується на суму 50000грн в залежності від розміру наданих послуг. При цьому, сума фактичних збитків приймається до відшкодування і сплачується перевізнику в межах планових призначень.

12.12.2015 сторони уклали додаткову угоду №3 до договору, за умовами п. 1 якої, запланована сума на фінансування пільг населенню, відшкодування яких проводиться за рахунок субвенції Державного бюджету місцевим бюджетам на 2015 рік складає: 350000грн. Запланована сума на покриття фактично понесених збитків, що фінансується з державного бюджету збільшується на суму 44500грн в залежності від розміру наданих послуг. При цьому, сума фактичних збитків приймається до відшкодування і сплачується перевізнику в межах планових призначень.

Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.

Частиною 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до п. 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 № 252, суб'єкти господарської діяльності, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством. України.

Таким чином, залізниця надає пільговий проїзд окремим категоріям громадян, які мають право на відповідні пільги при користуванні залізничним транспортом. Жодним законодавчим актом не передбачено обмеження у пільговому перевезені осіб, які мають право на пільговий проїзд. Особа, яка має право на пільговий проїзд, може скористатися такою пільгою щодня і без обмежень.

Як зазначено вище, між сторонами укладено договір № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч. від 01.01.2015 про надання пільгового проїзду Державним підприємством «Придніпровська залізниця» окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд.

Позивачем за період з січня по грудень 2015 року здійснювалось пільгове перевезення окремих категорій громадян на суму 391283,85грн, що підтверджується обліковими формами про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів за січень 2015 року на суму 14269,31грн, лютий 2015 року - 22238,27грн, березень 2015 року - 35103,41грн, квітень 2015 року - 29796,19грн, травень 2015 року - 33518,02грн, червень 2015 року - 40363,06грн, липень 2015 року - 41958,24грн, серпень 2015 року - 52000,61грн, вересень 2015 року - 42656,38грн, з 01 по 25 жовтня 2015 року - 26079,35грн, з 26 по 31 жовтня 2015 року - 6160,77грн, за листопад 2015 року - 23142,42грн, з 01 по 10 грудня 2015 року - 6682,90грн, з 11 по 31 грудня 2015 року - 17314,92грн.

Згідно з п.п. 2.2.1 договору № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч. від 01.01.2015, перевізник має право на компенсаційні виплати за наданий пільговий проїзд окремим категоріям громадян.

Відповідно до п.п. 2.3.1, 2.3.2 договору платник зобов'язується:

- передбачити у своєму бюджеті в необхідних обсягах кошти, які будуть спрямовані на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян;

- здійснювати перерахування коштів, передбачених на проведення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремим категоріям населення згідно кошторису доходів та видатків в межах кошторисних призначень на підставі розрахунку в термін до 5-ти робочих днів з моменту отримання субвенцій на свій розрахунковий рахунок.

Відповідачем компенсовано 335916,96грн, що підтверджується довідкою про відшкодування збитків від перевезень пільгових категорій пасажирів за 12 місяців 2015 року по м. Покров.

Таким чином, різниця між вартістю здійснених позивачем перевезень пільгових категорій громадян і сумою компенсації відповідачем становить 55366,89грн.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України. Тарифи на перевезення пасажирів і багажу у приміському сполученні встановлюються відповідними залізницями за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки залізниць компенсуються із місцевих бюджетів. Розрахунки за роботи і послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними тарифами, які визначаються за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції. Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до вимог ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного або місцевого бюджетів, визначено Порядком розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1359.

Згідно з п. 3 вказаного Порядку, облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформленні та видачі пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).

Пунктом 4 Порядку визначено, що сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг.

Наведене дозволяє стверджувати про те, що положеннями чинного законодавства та умовами договору № 7-15 ПР/ДН-2-15155/НЮ д.ч. від 01.01.2015 встановлені як обов'язок позивача здійснювати перевезення пільгових категорій населення і його право на отримання компенсації збитків за таке перевезення, так і обов'язок відповідача здійснити відшкодування таких зитків.

Суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача.

Згідно з підпунктом «б» пункту 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Статтею 102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 5 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), у тому числі до 22 числа місяця, що настає за звітним, щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. (п.8 Порядку).

Слід зазначити, що відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади, в даному випадку відповідача.

Залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.

Оскільки відповідач є розпорядником бюджетних коштів, і у встановлений законом та договором термін не провів розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, він зобов'язаний відшкодувати понесені позивачем витрати на перевезення пільговиків з січня 2015 року по грудень 2015 року.

З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської міської ради (53300 Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Горького, 5, ідентифікаційний код 26137831) на користь публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680 м. Київ, вул. Тверська, буд. 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (49602 м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, ідентифікаційний код 40081237) 55366,89грн - збитків за пільгове перевезення громадян у 2015 році, 1378грн - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено: 06.03.2017.

Суддя В.О. Татарчук

Повне рішення складено 07.03.2017