Справа 201/367/16-а
Провадження 2а/201/59/2017
Іменем України
03 березня 2017 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Наумової О.С., за участю секретаря Джамалової С.Г., позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням інфляції, а з 01 січня 2008 року - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01 квітня 2012 року - згідно довідки про грошове забезпечення, -
ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправною відмови ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням інфляції, а з 01 січня 2008 року - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01 квітня 2012 року - згідно довідки про грошове забезпечення.
В обґрунтування позову зазначив, що він з 1993 року отримує пенсію як працівник системи МВС. Законодавство визнає розмір пенсії відповідно до складових грошового забезпечення діючих працівників міліції. Оскільки складові грошового забезпечення поліцейських з 2015 року були збільшені, то позивач, як законодавчо прирівняна до них особа, звернувся до пенсійного фонду із заявою про відповідний перерахунок пенсії, але фонд відмовив у перерахунку пенсії. Після відмови у перерахунку пенсії він ознайомився з особистою справою і звернув увагу на порушення відповідачем ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, порушення Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 та внесених змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, п. 3 Указу Президента України від 04.10.1996 № 926 «Про умови грошового забезпечення осіб, рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Так, Закон України № 1769-1V від 15.06.2004 «Про внесення змін до ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ» врегулював перерахунок пенсій з врахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, і премія входить до складових грошового забезпечення.
Згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, щомісячна премія встановлюється в середніх розмірах.
Щомісячна премія була встановлена і виплачувалась позивачу у розмірі 33,3 % від грошового забезпечення, але при перерахунку його пенсій на 01.01.2008 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» працівники фонду, не маючи законних підстав, зменшили розмір премії з 33,3 % до 23 % від грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 55 Закону № 2262-ХІІ суми пенсій, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, яких призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
В порушення вимог ст. 64 Закону № 2262-ХІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій не провадилась.
Згідно його письмової заяви, поданої у травні 2016 року, індексацію здійснили з травня 2013 року, а не з 2006 року.
Крім того, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 4294 збільшилось грошове забезпечення працівникам міліції на відповідній посаді до 5 382,78 грн. і з УМВС України Дніпропетровської області до ГУ Пенсійного фонду України надійшла довідка від 29.05.2012 про перерахунок пенсії станом на 01.04.2012.
На підставі цієї довідки працівники фонду зробили перерахунок пенсії і сума до виплати склала (5 382,78 х 74%) 3 983,26 грн.
Згідно ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ, призначені особам, які мають право на пенсію за цим законом, пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим законом.
Але в порушення цього закону та Порядку проведення перерахунку пенсій» посадові особи ГУ ПФУ проігнорували вимоги законів та нормативних актів і склали новий перерахунок пенсії вже на 01.07.2012 на суму 2 734,84 грн. з урахуванням вимог нової Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355.
Зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону, в якому зобов'язано відповідні структури у разі зміни складових грошового забезпечення у 5-денний термін надсилати до Пенсійного фонду необхідні документи для перерахунку пенсій.
Абзацом 2 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що за колишніми працівниками міліції (у тому числі пенсіонерами) зберігаються гарантії, пільги та компенсації поліцейських. У статті 2 цього Закону зазначено, що пенсійне забезпечення поліцейських - як і працівників міліції - здійснюється за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 з наступними змінами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» суттєво підвищені складові їхнього грошового забезпечення.
Інформацію про перерахунок пенсій з МВС України до ПФ України від 03.02.2017 відповідач ігнорує, як і вимоги законодавчих актів.
Зважаючи на те, що пенсія позивача відповідно до вказаних законодавчих положень підлягала негайному та автоматичному перерахунку, вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008. Тому він звернувся до суду із даним позовом
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позові, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову, надав письмові заперечення, в яких вказав, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 19963 року та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Перерахунок пенсій здійснювався з 1 січня 2008 року на підставі поданих уповноваженими органами довідок окремо на кожну особу, складених за встановленою формою.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2006 № 1522 на органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 покладені функції тільки з призначення та перерахунку пенсій. Функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі компетенції. Дане питання належить до компетенції органу, звідки особу було звільнено, у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до положень пунктів 1 і 24 Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, видача довідок про склад та розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій здійснюється через визначені уповноважені структурні підрозділи тих силових відомств, звідки особу було звільнено зі служби.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 позивачеві проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 83/16078 від 15.03.2008, наданої головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Також, пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами встановлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.
Враховуючи викладене, довідка, видана головним управлінням МВС України в Дніпропетровській для перерахунку пенсії, відповідає вимогам діючого на той час законодавства.
23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання вимог зазначеної Постанови, головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області надано довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 на кожну особу окремо, у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».
При цьому розмір пенсій, встановлений Постановою №355,обчислюється виходячи з основного розміру пенсії, обчисленого за вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1294 і в свою чергу не може перевищувати розміру пенсії розрахованого з грошового забезпечення, визначеного уповноваженим органом станом на 01.04.2012.
Відповідно до наданої головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області довідки для перерахунку пенсії від 29.05.2012 № 83/16078 розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 визначено в сумі 5 382,78 грн. Основний розмір пенсії для визначення максимального підвищення пенсії відповідно став складати 3983,26 грн. - 74% від грошового забезпечення, яке береться для розрахунку пенсії.
Максимальний розмір підвищення по перерахунку дорівнює 1 519,44 грн., різниця між основним розміром пенсії, яку отримував позивач 2 463,82 грн. і основним розміром пенсії для визначення підвищення 3 983,26 грн.
Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 з наступною виплатою підвищення на 11% від основного розміру пенсії - 271,02 грн., з 01.09.2012 на 23% від основного розміру пенсії - 295,66 грн., а з 01.01.2013 на 35% від основного розміру пенсії - 295,66 грн.
Стосовно перерахунку позивачу пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, зазначив, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ У країн та членів їхніх сімей» № 900 набрав чинності 29.12.2015, а постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 набрала чинності 02.12.2015, тобто раніше прийняття і набрання чинності Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до абз. 2 п. 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ст. 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Сам по собі факт прийняття постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими би змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських не видавалося.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто вказаною постановою не змінюються оклади, як цього вимагає пенсійне законодавство, а саме встановлюються для поліцейських, тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії незалежної України. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало. Отже, правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на теперішній час немає.
Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби так деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ, а саме УМВС України в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим, документи для призначення пенсії, особова справа позивача та інші документи надсилались до органів пенсійного фонду саме УМВС України в Дніпропетровській області.
07.11.2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Закон України «Про міліцію» втратив свою чинність.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України» від 16.09.2015 № 730 ліквідовано УМВС України в Дніпропетровській області, як юридичну особу публічного права, та утворено, як юридичну особу публічного права, Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області не є правонаступником міліції.
Згідно п. 3 Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
Вимога позивача, провести перерахунок пенсії з грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських безпідставна, оскільки, ОСОБА_1 був звільнений у зв'язку з виходом на пенсію з УМВС України в Дніпропетровській області, а не з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 у зв'язку із прийняттям Постанови № 988 не вносились.
На сьогодні Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Таким чином, обов'язку повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України к Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у Пенсійного фонду України не виникло.
Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши в судовому засіданні сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 1993 року та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У листопаді 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі Законів України «Про Національну поліцію», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ У країн та членів їхніх сімей».
На звернення позивача, листом № 294471/03/03 від 23.11.2016 ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалось, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900 набрав чинності пізніше ніж постанова Кабінету Міністрів України №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Вказаною постановою не змінювалися, а встановлювалися оклади для поліцейських. Крім того, національна поліція не є правонаступником міліції.
Окрім того, як вказувалося відповідачем та вбачається з матеріалів пенсійної справи, з 01.01.2008 позивачеві проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 83/16078 від 15.03.2008, наданої головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 з наступною виплатою підвищення на 11% від основного розміру пенсії - 271,02 грн., з 01.09.2012 на 23% від основного розміру пенсії - 295,66 грн., а з 01.01.2013 на 35% від основного розміру пенсії - 295,66 грн.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діє з 17.07.2009 року), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діє з 29.12.2015 року), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Положеннями Закону України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною про те, що перерахунок пенсій особам органам внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету міністрів України №45 від 13.02.2008 року (далі по тексту - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, нормами Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 Постанови №45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз.2 п.2 Постанови №45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови №45).
Крім того, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом пяти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Суд звертає увагу позивач на те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлено грошове забезпечення поліцейських, не підвищується розмір жодного зі складових грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
Сама Постанова № 988 прямо не встановлює для відповідача (пенсійного фонду) обов'язку здійснювати перерахунок пенсії колишнім працівникам органів МВС у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських
В матеріалах справи відсутні докази, що засвідчують повідомлення відповідача, у встановленому порядку, про підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та надання довідки державним органом, з якого позивач був звільнений із служби, про розмір грошового забезпечення.
Обов'язок у відповідача, як у суб'єкта владних повноважень, що в своїй діяльності керуються виключно чинним на момент вчинення окремої дії законодавством, виникає, лише за визначених законом підстав, які в даному випадку не настали (будь-якого повідомлення підстави перерахунку пенсій від МВС пенсійний фонд не отримував) військовослужбовцям.
Таким чином, втручання суду в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень можливо виключно для відновлення порушеного права особи і тільки після встановлення факту порушення такого права та законних інтересів особи протиправними діями або рішеннями суб'єкта владних повноважень.
В даному випадку суд вважає, що відмова пенсійного фонду є обґрунтованою з мотивів відсутності законодавчо визначених підстав для перерахунку пенсії.
Стосовно інших вимог позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням інфляції, з 01 січня 2008 року - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01 квітня 2012 року - згідно довідки про грошове забезпечення.
Як вказує сам позивач, після відмови у перерахунку пенсії як колишньому працівнику органу МВС у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, він ознайомився з особистою справою і звернув увагу на порушення відповідачем ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку перерахунку пенсій, затвердженого Постановою № 45 та інших нормативних актів.
Суд зазначає, що у відповідності до приписів ст.11 КАС України, суд повинен розглядати поданий адміністративний позов в межах заявлених позовних вимог.
В даній справі заявлено вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунку пенсії. Тобто, на розсуд суду позивачем заявлено спір щодо правомірності відмови у перерахунку пенсії.
Водночас, з оглянутої судом пенсійної справи позивача не вбачалося, що він звертався із відповідною заявою до пенсійного фонду про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням інфляції, з 01 січня 2008 року - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01 квітня 2012 року - згідно довідки про грошове забезпечення, тобто з тими вимогами, які заявлені до відповідача в його позові.
В матеріалах пенсійної справи міститься лише його заява про перерахунок пенсії від 10.11.2016 на підставі Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ У країн та членів їхніх сімей».
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам (пункт 1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 № 2).
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
З наведеного вбачається, що неодмінною умовою для задоволення вимог адміністративного позову є встановлення факту порушення прав особи протиправними рішеннями або діями (бездіяльністю) суб'єкта владних повноважень.
Згідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом із тим, як встановлено судом, позивач не звертався до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням інфляції, 01.01.2008 - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01.04.2012 з урахуванням згідно довідки.
Як наслідок, відповідач не відмовляв позивачу у здійснені перерахунку з наведених підстав, тобто не вчинив дії, не допустив бездіяльність, які позивач має право оскаржувати у порядку та спосіб, визначений ст. 2 КАС України.
Самі по собі вимоги позивача про перерахунок пенсії не можуть розглядатися судом по суті, оскільки втручання суду в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень можливо виключно для відновлення порушеного права особи і тільки після встановлення факту порушення такого права та законних інтересів особи протиправними діями або рішеннями суб'єкта владних повноважень
За таких обставин, суд вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку позивачеві пенсії - як на підставі Постанови № 988, так і на підставах, означених ним у доповнених вимогах про перерахунок пенсії з урахуванням інфляції, премії та довідки про грошове забезпечення, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням інфляції, а з 01 січня 2008 року - з урахуванням премії в розмірі 33,3 %, з 01 квітня 2012 року - згідно довідки про грошове забезпечення - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 березня 2017 року. Постанова у повному обсязі cкладена 07 березня 2017 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.С. Наумова