Постанова від 01.03.2017 по справі 906/925/16

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 року Справа № 906/925/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Крейбух О.Г. , суддя Тимошенко О.М.

при секретарі судового засідання Новоселецький І.А.

за участю представників сторін:

позивача: представник ОСОБА_1

відповідача: представник не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу відповідача - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо" від 30.01.2017р. на рішення господарського суду Житомирської області від 31.10.16р. у справі № 906/925/16 (суддя Тимошенко О. М.)

за позовом Державної екологічної інспекції у Житомирській області

до відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо"

про стягнення 19 027,76 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Житомирської області від 31.10.2016р. у справі №906/925/16 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 25.11.2016р.) задоволено позов Державної екологічної інспекції у Житомирській області до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо"; стягнуто з відповідача на користь Тетерівської сільської ради Житомирського району (Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності по Житомирської області) 19027,76грн. шкоди; стягнуто з відповідача на користь позивача - 1378,00грн. судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що Державною екологічною інспекцією позаплановою перевіркою згідно норм чинного законодавства, встановлено та документально зафіксовано, що ТОВ "Еко м'ясо" здійснювало розміщення відходів на відкритій земельній ділянці, що призвело до забруднення земельної ділянки, відповідно такі дії є порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та поводження з відходами.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо" звернулося до суду з апеляційною скаргою від 30.01.2017р., в якій просить скасувати рішення господарського суду Житомирської області від 31.10.2016р. у справі №906/925/16 та прийняти нове, яким у задоволені позову Державної екологічної інспекції у Житомирській області до ТОВ "Еко м'ясо" відмовити повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення прийняте за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначає, що відзиву на позов ним не було подано. Як зазначено у вступній частині оскаржуваного рішення - до суду повернулася ухвала, адресована відповідачу. Таким чином, товариство не було повідомлено про місце та час розгляду даної справи, чим порушено норми ГПК України щодо здійснення правосуддя на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, порушено також принцип змагальності. Відповідач не зміг обґрунтовувати свої заперечення поданими суду доказами. В описовій частині оскаржуваного рішення зазначено, що 16.06.2015р. Держекоінспекторами складено протокол про адміністративне правопорушення №06202 та постанову про накладення адміністративного стягнення в розмірі 850,00 грн., які були сплачені підприємством відповідача 16.06.2015р. У відповідь на вищезгадану претензію було зазначено, що виявлені порушення не відповідають дійсності, оскільки відповідачем було здійснено ряд заходів по виконанню приписів, а відходи були прибрані та передані іншим організаціям для удобрення ґрунтів. Крім того, апелянт заперечує проти розміру нанесеної шкоди.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, відсутні підстави щодо скасування оскаржуваного рішення, яке є законним, та таким винесене відповідно до чинного законодавства України з підстав, викладених у відзиві.

Оскільки явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалася, сторони належним чином були повідомлені про день, час і місце розгляду апеляційної скарги, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представника відповідача.

Відповідно до частин 1, 2 статті 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 31.10.2016р. у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу скаржника - без задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.05.2015р. старшими державними інспекторами та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області, у присутності директора ТОВ "Еко м'ясо", спеціаліста - землевпорядника Тетерівської сільської ради проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного с. Тетерівка Житомирського району на відстані 150-200 метрів з правої сторони від ТОВ "Еко м'ясо"; (вул. Кооперативна, 11, с.Тетерівка, Житомирський р-н, 12420). Обстеження земельної ділянки проведено у зв'язку із видаленням на відкриту територію відходів від забою тварин та переробки продукції тваринництва (екскременти, сечовина, гній, тваринні нутрощі). Площа засмічення (забруднення) становить 26,5х16,5 загальною площею 413,4 м2 (а.с. 9)

За результатами обстеження 28.05.2015р. земельної ділянки прилеглої до території ТОВ "Еко м'ясо" на предмет встановлення скидів стічних вод в дренажну канаву, забруднення поверхневих та підземних водних об'єктів та видалення на прилеглу територію відходів, що утворюються в процесі господарської діяльності Державною екологічною інспекцією у Житомирській області виявлено розміщення, зберігання та видалення відходів від забою тварин та переробки продукції тваринництва (екскременти, сечовина, гній, тваринні нутрощі) на відкриту земельну ділянку без твердого покриття, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Тетерівка Житомирського району на відстані 150-200м. з правої сторони від ТОВ "Еко м'ясо". Загальна площа земельної ділянки на яку здійснюється видалення відходів тваринного походження згідно формули прямокутника становить 413,4м2. Такими діями порушено статті 17, 32, 33, 352 Закону України "Про відходи", статті 51, 55, 66, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтю 167 Земельного кодексу України, статті 35, 45, 46 Закону України "Про охорону земель", статті 1, 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охорону земель", статтю 153 Господарського кодексу України. З метою визначення ймовірного забруднення ґрунтів, ДЕІ у Житомирської області проведено відбір 2 (двох) проб ґрунтів, а саме: 1 (одна) проба ґрунту по периметру розміщення та зберігання відходів тваринного походження на земельній ділянці площею 413,4 м2 та 1 (одна) (фонова) проба ґрунту на відстані 300 м. від першої проби, про що складено акт відбору проб ґрунтів від 28.05.2015р. Відбір проб ґрунту проводився відповідно до Нормативного документа "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Якість довкілля. Відбір проб ґрунтів та відходів при здійснені хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об'єктів навколишнього природного середовища в районах впливу промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових і транспортних джерел забруднення. Інструкція" затвердженого наказом МОНПС України від 22.02.2005р. №72 (а.с. 9).

02.06.2015 р. ТОВ "Еко м'ясо" звернулося до Державної екологічної інспекції у Житомирській області з листом, в якому просить провести перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині поводження з відходами (а.с.11).

З 09 червня по 12 червня 2015 року спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області проведено перевірку ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо" щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в ході якої виявлено та в Акті перевірки від 12.06.2015р. зафіксовано ряд порушень природоохоронного законодавства на об'єкті, за адресою: с.Тетерівка, вул.Кооперативна,11 (а.с.12-20).

Матеріалами справи встановлено, що 10.06.2015р. відповідно до Акту відбору проб ґрунтів від 28.05.2015р. №22-15 Відділом інструментально-лабораторного контролю у Житомирській області проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території Тетерівської сільської ради в межах населеного пункту с.Тетерівка про що уповноваженими особами складено протокол №22-15, де зафіксовано перевищення показників (а.с.21 на звороті).

За результатами вказаної перевірки Державною екологічною інспекцією у Житомирській області встановлено ряд порушень природоохоронного законодавства ТОВ "Еко м'ясо", в тому числі і завдання товариством шкоди державі.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 09-12.06.2015р. ст. державними інспекторами та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області, Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 15.06.2015р. винесено припис директору ТОВ "Еко м'ясо" №6/2 про усунення порушень (а.с.22). Інспекція стверджує, що вказана бездіяльність щодо розміщення відходів призвела до забруднення земельної ділянки загальною площею 413.4 м2., що є грубим порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та поводження з відходами.

16.06.2015р. Держекоінспекторами складено протокол про адміністративне правопорушення №06202 відносно начальника відділу збуту ТОВ "Еко м'ясо", який здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52, а також статтею 211 Земельного кодексу України, статтею 56, 34 Закону України "Про охорону земель", статтею 68, 34 "Про охорону навколишнього природного середовища". В протоколі зазначено, що будучи відповідальною особою начальник відділу не вжив заходів по запобіганню забрудненню земель хімічними речовинами внаслідок розміщення, зберігання та видалення неочищених стічних вод (відходи після змивання забійного цеху) на землях запасу в межах с.Тетерівка, що є порушенням, яке призвело до забруднення земельної ділянки S-413,4м.кв. Внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства державі заподіяна шкода - забруднено земельну ділянку на землях запасу в межах с.Тетерівка (а.с.23).

З протоколу вбачається, що порушник із зазначеними зауваженнями згоден та буде приймати міри по усуненню зазначених порушень, про що останнім власноручно зроблено запис у протоколі.

Розглянувши вказаний протокол від 16.06.2015р. про адміністративне правопорушення №06202 Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 16.06.2015р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №06202 (а.с.24) в розмір 850,00грн., які того ж дня були сплачені ТОВ "Еко м'ясо" (а.с.25).

Враховуючи встановлені обставини щодо господарської діяльності товариства, результати аналізу ґрунтів, спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області проведено розрахунок розміру завданих державі збитків зумовлених забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, які були розраховані відповідно до "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №149 від 04.04.2007р.

Згідно розрахунку інспекції, розмір шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства ТОВ "Еко м'ясо" в межах с.Тетерівка Житомирського району становить 19027,76 грн. (а.с.29-30).

Відповідно, 17.06.2015р. Державною екологічною інспекцією у Житомирській області надіслано на адресу ТОВ "Еко м'ясо" претензію №7-4/2 на суму 19027,76грн. Інспекція зазначила про всі встановлені порушення природоохоронного законодавства товариством та запропонувала останньому в місячний термін відшкодувати шкоду заподіяну державі в сумі 19027,76грн. В разі відмови від добровільної сплати вказаного розміру шкоди, інспекція буде вимушена звернутись в суд для примусового її стягнення (а.с.27-28).

18.06.2015р. ТОВ "Еко м'ясо" у відповідь на зазначену претензію листом №21 повідомило Інспекцію про те, що виявлені правопорушення не відповідають дійсності, оскільки товариством здійснені заходи по виконанню припису, а всі відходи були прибрані та передані іншим організаціям для удобрення ґрунту (а.с.31). Відповідно, вказану суму шкоди у добровільному порядку товариство не сплатило.

За наведених обставин, Державна екологічна інспекція у Житомирській області звернувся до господарського суду Житомирській області з позовом про стягнення з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо" 19027,76грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок забруднення земельної ділянки (а.с.2-5).

Статтями 13,14 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Частиною 2 статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних питаннях, що виникають в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів є Міністерство екології та природних ресурсів України та його органи на місцях.

Державна екологічна інспекція України діє відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011р., є центральним органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Житомирській області в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища на території області.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ) ландшафти та інші природні комплекси, (статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Згідно Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством (стаття 2 Закону).

Пунктом а) частини 2 статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про поводження з відходами.

Нормативними документами, які визначають процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів є, зокрема, Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. №877 (далі Закон №877) і Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 р. за №18/16034.

Законом № 877 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України "Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Частина 1 статті 33 Закону України "Про відходи" закріплює, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Згідно частин 4, 5 наведеної статті зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, зокрема, на території міст та інших населених пунктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини (частина 7 статті 33 ЗУ "Про відходи").

До обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами віднесено недопущення зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах (пункт з) частини 1 статті 17 ЗУ "Про відходи").

Відповідно до пункту л) частини 1 статті 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.

Статтею 42 Закону України "Про відходи" визначено перелік правопорушень у сфері поводження з відходами, за які передбачено дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність.

Відповідно до вимог статті 33 Закону України "Про відходи" на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Згідно вимог статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі при використанні земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Статтею 35 Закону України "Про охорону земель" встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, а також забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Пунктами 2, 3.2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. №171 (в редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 р. №149), визначено, що засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів. Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі Методика), розроблена відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", Про відходи" та інших нормативно-правових актів.

Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів (пункт 1.3 Методики).

Проведеною Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 09-12.06.2015р. позаплановою перевіркою відповідно до статей 6,7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено та в акті від 12.06.2015р. зафіксовано, що відповідач - ТОВ "Еко м'ясо" здійснював розміщення відходів на відкритій земельній ділянці, що призвело до забруднення земельної ділянки.

За результатами аналізу ґрунтів, взятих з даної земельної ділянки, спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області згідно Методики проведено розрахунок розміру завданих державі збитків зумовлених забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, та визначено, що її розмір складає 19027,76грн. Вказана шкода на даний час є невідшкодованою.

Відповідно до статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема за засмічення земель промисловими, побутовими та іншими відходами.

За приписами статей 42, 43 Закону України "Про відходи" особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно статті 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до статей 46, 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, стягуються до місцевих бюджетів, при яких створено фонди охорони довкілля, і спрямовуються на виконання робіт по відтворенню, підтриманню цих ресурсів у належному стані.

Згідно приписів статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Стаття 56 Закону України "Про охорону земель" містить аналогічні приписи щодо відповідальності за порушення законодавства України про охорону земель.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у частинах 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Наявність всіх вказаних умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

В деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Згідно пунктів 3.3, 5.1 Методики факти засмічення земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, на основі яких обчислюються розміри шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земель

При цьому, акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання (пункт 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 р. №464).

Як вже зазначалося вище, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09-12.06.2015р.р. зафіксовано, що товариством порушено правила складування, зберігання та розміщування відходів та виявлено розміщення, зберігання та видалення відходів від забою тварин та переробки продукції тваринництва (екскременти, сечовина, гній, тваринні нутрощі) на відкриту земельну ділянку без твердого покриття.

Отже, обов'язковою ознакою засмічення в розумінні Закону та Методики є призведення до забруднення навколишнього природного середовища або ймовірність такого забруднення. Факт наявності на земельній ділянці відходів - забруднення земель хімічними речовинами внаслідок розміщення, зберігання та видалення неочищених стічних вод (відходи після змивання забійного цеху) на землях запасу в межах с.Тетерівка є достатнім і для того, щоб вважати земельну ділянку засміченою і для виникнення обов'язку відшкодувати шкоду, згідно письмових документів інспекції.

Ці обставини підтверджуються Актом перевірки Державної екологічної інспекції у Житомирській області від 12.06.2015р., а отже суд вважає їх встановленими.

Одним із принципів охорони навколишнього природного середовища є компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (пункт "і" частини 1 статті 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Державна екологічна інспекція згідно пункту й) частини 2 статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

Як уже зазначалося, відповідач у відповіді на претензію зазначив про здійснені ним заходи на виконання припису, однак Держекоінспекцією встановлено факт заподіяння відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що становить 19027,76грн.

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Виходячи з наведених норм законодавства, матеріалів справи, поданих сторонами доказів, судом першої інстанції правомірно прийнято рішення про стягнення з ТОВ "Еко м'ясо" 19027,76грн. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності по Житомирської області.

Висновок господарського суду Житомирської області про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог є правомірним.

Рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права та повним дослідженням усіх обставин справи, висновки суду відповідають матеріалам справи та ґрунтуються на нормах чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону.

Враховуючи наведене, Рівненський апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з врахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Еко м'ясо" від 30.01.17р. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Житомирської області від 31 жовтня 2016 року у справі №906/925/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу №906/925/16 повернути господарському суду Житомирської області.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Крейбух О.Г.

Суддя Тимошенко О.М.