22 лютого 2017 року Справа № 908/1748/15-г
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого суддіКорсака В.А.
суддівДанилової М.В., Сибіги О.М.
розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька Залізниця"
на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 12.12.2016
у справі № 908/1748/15-г Господарського суду Запорізької області
за позовомПублічного акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів"
доДержавного підприємства "Донецька залізниця"
простягнення коштів
в судовому засіданні взяли участь представники :
- ПАТ "Нікопольський завод феросплавів" Переяславська М.В.
- ПАТ "Українська залізниця" Корсун Ю.Ю.
- ДП "Донецька залізниця" не з'явився
В березні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Державного підприємства "Донецька залізниця", в якому просило суд стягнути з відповідача на свою користь суму неповернутої передоплати у розмірі 144 173, 40 грн. та судові витрати.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 02.06.2015 у справі № 908/1748/15-г позов задоволено повністю.
В квітні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" звернулось до Господарського суду Запорізької області із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
Справа розглядалась судами неодноразово.
Останньою ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.04.2016 (суддя Азізбекян Т.А.) вказану заяву залишено без задоволення.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12.12.2016 (головуючий Будко Н.В., судді: Ушенко Л.В., Геза Т.Д.) вказану судову ухвалу скасовано та припинено провадження у справі з розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. Здійснено розподіл судових витрат.
Не погоджуючись із зазначеною постановою суду апеляційної інстанції, Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька Залізниця" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить її скасувати, а ухвалу суду першої інстанції про відмову у заміні сторони виконавчого провадження її правонаступником - залишити в силі. Скарга обґрунтована тим, що передавальний акт не складався, а боржник не виключений з ЄДРПОУ.
У відзиві на касаційну скаргу Публічне акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" заперечив проти доводів скаржника, пославшись на припинення існування предмета спору в процесі розгляду справи (сплата боргу) за волевиявленням Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".
Державне підприємство "Донецька залізниця" не надіслало відзив на касаційну скаргу, що в силу положень статті 1112 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України) не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується та не реалізувало процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення було повідомлено належним чином.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Господарського суду Запорізької області від 02.06.2015 у справі № 908/1748/15-г стягнуто з Державного підприємства "Донецька залізниця" на користь Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів" суму неповернутої передоплати у розмірі 144 173, 40 грн. та 2 883, 47 судового збору.
02.07.2015 на виконання рішення суду від 02.06.2015 Господарським судом Запорізької області видано наказ.
18.04.2016 Публічне акціонерне товариство "Нікопольський завод феросплавів" звернулось до Господарського суду Запорізької області із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником на підставі статті 25 ГПК України.
Заяву мотивовано тим, що 21.10.2015 зареєстровано ПАТ "Українська залізниця", яке є правонаступником Укрзалізниці та підприємств і установ, реорганізованих шляхом злиття відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014. Відповідач увійшов до складу підприємств, правонаступником яких є ПАТ "Українська залізниця", що підтверджується витягом з ЄДРПОУ.
Статтею 25 ГПК України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Стаття 104 ЦК України визначає, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади (стаття 106 ЦК України).
За приписами статті 107 цього ж Кодексу після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Закон України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" № 4442-VI був прийнятий 23.02.2012 та набрав чинності 22.03.2012. При цьому, пунктом 2 Перехідних та прикінцевих положень цього Закону передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" від 25.06.2014 № 200 вирішено утворити публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" (100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності) на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 (у т.ч. державне підприємство "Донецька залізниця" код ЄДРПОУ 01074957). Комісії необхідно у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури: зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства за формою згідно з додатком 5; зведені передавальні акти майна, земельних ділянок (абз. 2, 3 пункту 4). Міністерству інфраструктури: 1) у двомісячний строк: вжити заходів для реорганізації Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1; 3) до 31 серпня 2015 року затвердити зведений акт оцінки, зведені перелік і передавальний акт майна, що вноситься до статутного капіталу товариства, та майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання з відображенням вартості, визначеної за результатами незалежної оцінки; 4) вжити до 31 грудня 2015 року заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1. Установити, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до цього пункту, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 604 від 12.11.2014 (пункт 5).
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції" від 12.11.2014 № 604 на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.
Комісії з утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" разом з Міністерством інфраструктури: 1) під час проведення інвентаризації та оцінки майна: сформувати окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобов'язань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобов'язань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність; сформувати окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; 2) після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" згідно із законодавством (пункт 2 даної Постанови).
Таким чином, вказана постанова Кабінету Міністрів України фактично передбачає часткове правонаступництво ПАТ "Українська залізниця" (лише в частині активів) щодо ДП "Донецька залізниця", розташованого на території проведення антитерористичної операції, оскільки зобов'язання ДП "Донецька залізниця" не відображаються як в балансі правонаступника, так і не включаються до переліків і зведених актів інвентаризації майна.
Даних про проведення інвентаризації майна, складання та затвердження передавального акта та зведених актів щодо передачі майна від Державного підприємства "Донецька залізниця" до статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до матеріалів справи не залучено.
Відповідно до Указу Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" антитерористичну операцію розпочато з 14.04.2014 на території Донецької та Луганської областей.
Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції триває до дати набрання чинності Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Таким чином, враховуючи, що ДП "Донецька залізниця" знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, процедура реорганізації цих підприємств і передача всіх прав і обов'язків ПАТ "Українська залізниця" призупинена до завершення проведення антитерористичної операції (що передбачено спеціальним підзаконним нормативно - правовим актом - постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 № 604, яка фактично передбачає часткове правонаступництво ПАТ "Українська залізниця" щодо ДП "Донецька залізниця"), зобов'язання ДП "Донецька залізниця" не відображаються як в балансі правонаступника, так і не включаються до переліків і зведених актів інвентаризації майна, ДП "Донецька залізниця" самостійно здійснює свою господарську діяльність та не передавало ПАТ "Українська залізниця" свої зобов'язання і документи на їх підтвердження, а тому саме ДП "Донецька залізниця" несе самостійну відповідальність за своїми зобов'язаннями перед позивачем, у той час як ПАТ "Українська залізниця" не стало правонаступником в частині зобов'язань ДП "Донецька залізниця".
За таких обставин, колегія вважає достатньо обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для заміни сторони виконавчого провадження (боржника) її правонаступником на підставі ст. 25 ГПК України.
В пп. 4.1., 4.4. п. 4 постанови № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що перелік підстав припинення провадження у справі (стаття 80 ГПК України) є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Приписи зазначеної статті застосовуються і в судах апеляційної щодо розгляду апеляційних скарг. Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 11 частини першої статті 80 ГПК України), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, 02.11.2016 ПАТ "Українська залізниця" сплачено позивачу суму боргу у розмірі 145 730 грн. 67 коп., з яких: сума передоплати у розмірі 144 173 грн. 40 коп. та 2 883 грн. 47 коп. судового збору, що відповідачем не заперечується.
Таким чином, враховуючи припинення існування предмета спору в процесі розгляду справи і те, що між сторонами не залишилося неврегульованих питань з цього приводу, судом апеляційної інстанції обґрунтовано припинено провадження у справі з розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником на підставі п. 11 частини першої статті 80 ГПК України.
Відповідно до приписів статті 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.
Доводи скаржника щодо відсутності правових підстав для здійснення правонаступництва колегія визнає такими, що заслуговують на увагу, однак підстав для зміни або скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції не вбачає, оскільки норми матеріального та процесуального права судом застосовані вірно.
За таких обставин, касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.12.2016 у справі № 908/1748/15-г залишити без змін.
Головуючий суддя В. А. Корсак
С у д д і М. В. Данилова
О. М. Сибіга